Kategorie

Napędy tunelowe EDF

Imponujący rozwój lotnictwa nie byłby możliwy bez solidnych, wysoce wydajnych silników odrzutowych. Choć istnieją modele silników odrzutowych dla modeli latających, to ich bardzo wysokie ceny i dość duże wymiary nie pozwalają na zastosowanie w większości maszyn. Ciekawym i niezwykle przydatnym rozwiązaniem są napędy tunelowe EDF – jednak przed zastosowaniem ich we własnym projekcie, warto dokładniej zapoznać się z możliwościami i najważniejszymi parametrami technicznymi tego typu konstrukcji.

Napędy EDF – co to takiego?

Skrót EDF oznacza electric ducted fan – czyli w dosłownym tłumaczeniu „elektryczny napęd tunelowy”. W istocie, konstrukcja takiego napędu to nic innego, jak solidny wentylator z wysoko wydajną turbiną, umieszczony w osłonie o kształcie odpowiednio wyprofilowanej tulei. Osłona napędu poprawia aerodynamikę i zwiększa efektywność poprzez ukierunkowanie wlotowych i wylotowych strumieni powietrza. Inną różnicą jest rodzaj zastosowanego silnika – w odróżnieniu od większości wentylatorów, pracujących z silnikami DC, napędy tunelowe EDF najczęściej korzystają z bardzo efektywnych – choć dość prądożernych – silników bezszczotkowych (BLDC). Takie połączenie warunkuje wysoką efektywność napędu przy naprawdę małych wymiarach. Napędy tunelowe EDF mogą mieć średnice od niecałych 3 cm do kilkudziesięciu milimetrów, co ułatwia wybór odpowiedniego modelu do danej aplikacji.

Zastosowania napędów EDF

Napędy tunelowe EDF dedykowane są przede wszystkim do zdalnie sterowanych modeli latających, jednak na tym ich rola się nie kończy. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie uzyskać trzeba wysoki ciąg powietrza przy niewielkich wymiarach napędu. Dlatego idealnie pasują na przykład do małych poduszkowców – mogą pracować zarówno w układzie wytwarzania poduszki powietrznej, jak i w roli napędów poziomych, nadających pojazdom kierunek i prędkość. Co ciekawe, znane są także liczne przykłady zastosowania tych podzespołów w mobilnych robotach kołowych, w których napędy tunelowe EDF znacznie poprawiają przyczepność robota do podłoża. Umożliwia to nie tylko lepszą kontrolę trakcji poprzez redukcję poślizgów, ale także stanowi spore utrudnienie przy próbach zepchnięcia robota przez inną maszynę. Stąd właśnie pomysł zastosowania EDF w robotach typu line follower oraz różnych odmianach sumo.

Oferta napędów EDF w sklepie Botland

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór napędów tunelowych EDF w różnych rozmiarach i wykonaniach. Szczególnie polecamy serię napędów o oznaczeniach EDFxx, gdzie xx oznacza średnicę wewnętrzną w milimetrach. W tej linii produktowej dostępne są modele EDF27, EDF40, EDF50, EDF55 oraz EDF64. Najmniejszy z tych modeli osiąga 45 W mocy i waży zaledwie 8 gramów, podczas gdy najmocniejsza wersja ma potężną moc 252 W, a jej masa wynosi jedynie 64 g. Polecamy również napęd tunelowy EDF w metalowej obudowie marki HobbyKing, oferujący moc 200W.