Filtruj według
Cena
99 99
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (533) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Silniki BLDC bezszczotkowe

Ilość produktów: 1
Loading...

Silnik bezszczotkowy z przekładnią 25Dx43L 45:1 ze sterownikiem PWM + enkoder

Silnik bezszczotkowy z przekładnią 45:1, 159 obr/min , moment obrotowy 2,4 kg*cm (0,23 Nm). Urządzenia posiada wbudowany sterownik z wejściem PWM i DIR, dzięki temu nie...
4.5 (2)
Indeks: DFR-05188
Indeks: DFR-05188
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 99,00 zł Cena 99,00 zł
  • Darmowa dostawa

Jak działają silniki bezszczotkowe?

Pomimo zasilania napięciem stałym, silniki bezszczotkowe BLDC swoją konstrukcją i zasadą działania nawiązują do silników synchronicznych z magnesami trwałymi (PMSM), które w odróżnieniu od silników BLDC, są zasilane napięciem przemiennym. Podstawowymi elementami silnika BLDC, są stojan i wirnik.

Stojan jest elementem nieruchomym i posiada nawinięte uzwojenia (zwykle w ilości 3 do 5), zasilane z zewnętrznego źródła napięcia. Natomiast wirnik nie jest uzwojony i jest zbudowany z magnesów trwałych.

Zasada działania opiera się na wzajemnych oddziaływaniu pola magnetycznego stojana z polem magnetycznym wirnika, przy czym ciągły ruch obrotowy wirnika jest zapewniony dzięki wykorzystaniu elektronicznego komutatora opartego na tranzystorach sterowanych sygnałem PWM, którego szerokość impulsu jest dopasowywana na podstawie informacji z czujnika Halla nt. położenia kątowego wału silnika - w takim rozwiązaniu, napięcie jest załączane i wyłączane w uzwojeniach stojana po kolei.

Pośród konstrukcji silników BLDC ze względu na umiejscowienie wirnika względem stojana, rozróżniane są silniki z wirnikiem umieszczonym wewnątrz stojana, gdzie łatwo uzyskać wysoki moment obrotowy przy bardzo sprawnym odprowadzaniu ciepła oraz silniki z wirnikiem otaczającym stojan, które znajdują zastosowanie w aplikacjach o niskim poborze energii, gdzie nie jest wymagany wysoki moment obrotowy.

Silnik BLDC - silniki wielu zalet

Jedną z największych zalet silników BLDC wysoka sprawność przy zachowaniu niewielkich wymiarów. Dzięki ich wydajności charakteryzują się szerokim zastosowaniem.

Dla porównania konwencjonalny silnik szczotkowy w celu dostarczenia odpowiednio tej samej wartości mocy na wale, wymagałyby zastosowania elementów o większych rozmiarach, co byłoby niepraktyczne i bardziej kosztowne.

Silniki bezszczotkowe prądu stałego - pozostałe zalety

Drugim wielkim atutem silników BLDC, jest proste sterowanie pracą silnika poprzez wykorzystanie zjawiska sprzężenia zwrotnego, dzięki któremu szybko i precyzyjnie daje się ustawić prędkość obrotową i moment obrotowy na wale silnika, nawet w najwyższym zakresie momentu obrotowego.

W silniku bezszczotkowym taka metoda sterowania, pozytywnie przekłada się także na oszczędzanie energii ze źródła napięcia zasilającego oraz zmniejsza straty cieplne, a w przypadku urządzeń bezprzewodowych - wydłuża życie baterii. Konstrukcja silników BLDC odznacza się wysoką żywotnością oraz niskim poziomem hałasu i brakiem iskrzenia ze względu na brak szczotek - w przypadku konwencjonalnych silników prądu stałego, dochodzi do zużywania się szczotek w wyniku ich nieprzerwanego kontaktu fizycznego z komutatorem.

BLDC - wszechstronne silniki bezszczotkowe wielu zastosowań

Proste sterowanie, długa żywotność oraz wysoka wydajność przy zachowaniu niskiego poboru energii, to główne walory silników BLDC, dzięki którym z powodzeniem można je wykorzystać w aplikacjach, w których wymagana jest długotrwała praca ciągła. Silniki bezszczotkowe prądu stałego, są często spotykane w takich urządzeniach, jak pralki, instalacje wentylacji i klimatyzacji, sprzęt RTV, a także zabawki i pojazdy zdalnie sterowane, w tym roboty i drony.

Natomiast w komputerach osobistych, silniki BLDC napędzają śmigła wentylatorów chłodzących oraz dyski twarde. Oferowane przez sklep Botland silniki bezszczotkowe Redox, dostępne są w różnych wariantach mocowych i z pewnością sprawdzą się w rozmaitych aplikacjach o charakterze modelarskim. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałym asortymentem kategorii silniki. Można w nim znaleźć m.in. silniki krokowe, liniowe i wibracyjne.

Silniki BLDC bezszczotkowe - FAQ

BLDC to angielski skrótowiec opisujący rodzaj silnika elektrycznego: brushless direct-current motor, czyli bezszczotkowy silnik prądu stałego. Mechaniczny komutator ze szczotkami zostaje zastąpiony przez komutator sterowany elektrycznie, cewki są nieruchome, a magnesy znajdują się na wirniku.

W mechanice i przemyśle silniki bezszczotkowe są stosowane w systemach sterowania ruchem, pozycjonowania i uruchamiania. Silniki bezszczotkowe nadają się do zastosowań produkcyjnych ze względu na dużą moc, dobrą charakterystykę prędkość-moment obrotowy, wysoką sprawność, szeroki zakres prędkości i niskie koszty konserwacji.

Uzwojenie silnika bezszczotkowego możesz sprawdzić, wykonując pomiar prądów pobieranych przez fazy pod stałym obciążeniem. Potrzebujesz znajomości prądów nominalnych dla danego obciążenia. Do wykonania pomiarów przyda się amperomierz cęgowy.