Czujnik obrotu, impulsator, enkoder + przewód - Iduino SE031

Indeks: OST-14298 EAN: 5903351241885

Pokrętło w postaci enkodera, pozwala na stworzenie prostego interfejsu użytkownika. Moduł posiada 3-pinowe złącze, w zestawie znajduje się kompatybilny przewód. Wyjściem jest sygnał analogowy. Pracuje z napięciem 5 V.

Czujnik obrotu, impulsator, enkoder + przewód - Iduino SE031
9,90 zł
8,05 zł netto
Dostawa 5 szt. zaplanowana na 2024-08-07
Oczekiwanie na dostawę
Producent: Iduino

Opis produktu: Czujnik obrotu, impulsator, enkoder + przewód - moduł Iduino

Pokrętło w postaci enkodera, pozwala na stworzenie prostego interfejsu użytkownika. Moduł posiada 3-pinowe złącze, w zestawie znajduje się kompatybilny przewód. Wyjściem jest sygnał analogowy. Pracuje z napięciem 5 V.

Moduł z enkoderem

Czujnik obrotu, impulsator, enkoder + przewód - Iduino SE031.

Obsługa czujnika obrotu

Czujnik posiada 3-pinowe złącze z wyjściem analogowym OUT, które należy podłączyć do wyprowadzenia mikrokontrolera, np. Arduino.

Przykład podłączenia czujnika obrotu z Arduino

Pin Opis
VCC Napięcie zasilania 5 V.                       
GND Masa układu.
OUT Sygnał wyjściowy, analogowy.

 

Produkt kompatybilny z Arduino

Producent przygotował przykładowy programem dla Arduino.

Zasada działania enkoderów.

Specyfikacja czujnika obrotu Iduino

  • Napięcie zasilania: 5 V

  • Wyjście: sygnał analogowy
  • Złącze: 3-pin
  • Wymiary modułu: 28 x 15 mm
  • Masa: 4 g

 

Impulsator - co to jest i do czego służy?

Klasyczny czujnik obrotów, zwany także impulsatorem lub enkoderem, to rodzaj sensora (w tym przypadku mechanicznego), służącego do detekcji kierunku i prędkości obrotów. Podstawowym parametrem enkodera jest jego rozdzielczość, wyrażana w ilości impulsów na jeden pełny obrót osi.

Czujnik obrotu, impulsator, enkoder + przewód - Iduino SE031 jest przeznaczony do budowy interfejsów użytkownika, obsługiwanych za pomocą pokrętła. W odróżnieniu od zwykłych impulsatorów, w tym przypadku elementem sensorycznym jest precyzyjny, wieloobrotowy potencjometr, a nie układ styków – stąd też wyjście modułu ma charakter analogowy, a nie cyfrowy (impulsowy).

Obsługa czujnika Iduino SE031

Ponieważ potencjometr zastosowany w module Iduino SE031 pracuje w konfiguracji zmiennego dzielnika napięciowego, jego obsługa za pomocą Arduino jest wręcz dziecinnie prosta. Wystarczy podłączyć wyjście modułu do jednej z wolnych linii analogowych, a następnie odczytać napięcie za pomocą komendy analogRead().

Wartość zmierzona za pomocą przetwornika analogowo-cyfrowego będzie odpowiadała aktualnej pozycji kątowej pokrętła, przy czym pozycjom skrajnym będą odpowiadały wartości 0 i 1023 (przetworniki stosowane w mikrokontrolerach AVR mają bowiem rozdzielczość 10 bitów), co umożliwia proste przeskalowanie na dowolny inny parametr (np. jasność diody LED czy też szybkość obrotów silnika).

Szerokość opakowania 6.5 cm
Wysokość opakowania 7 cm
Głębokość opakowania 2 cm
Masa opakowania 0.011 kg

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: