Sterownik PLC – co to jest?
Pierwotnie zadaniem programowalnego sterownika logicznego było wyeliminowanie do minimum okablowania, które w praktyce okazywało się problematyczne w użytkowaniu. Sterowniki PLC, a w zasadzie ich budowa, opiera się na jednostce centralnej, nazywanej również CPU. Wydajny procesor błyskawicznie przetwarza dane i na ich podstawie wykonuje wcześniej zaprogramowane czynności. Do pracy urządzenia niezbędne są też dwa moduły, mianowicie zasilający i komunikacyjny. Moduł zasilania jest odpowiedzialny za stabilne i bezpieczne dostarczanie energii do sterownika. Z kolei moduł komunikacji (ew. moduły komunikacyjne). Obecnie praktycznie każdy nowoczesny zakład produkcyjny, linia montażowa lub fabryka wykorzystują sterowniki (systemy sterowania). Co jeszcze warto wiedzieć o ich budowie?
- Do zapisywania informacji modułowe sterowniki potrzebują wolnej przestrzeni, np. w formie karty pamięci.
- O możliwościach i zastosowaniach konkretnego sterownika PLC decydują m.in. wejścia i wyjścia, które dzielimy na dwa rodzaje – analogowe i cyfrowe. Wejścia cyfrowe, nazywane również binarnymi, odbierają informacje z czujników w formie 0 lub 1. Z kolei wejścia analogowe są wykorzystywane do tak zwanych pomiarów ciągłych. Modułowy sterownik we współpracy z czujnikami mogą mierzyć np. temperaturę i wilgotność.
W zależności od konkretnego producenta i modelu sterowniki PLC mogą różnić się od siebie dodatkową funkcjonalnością, a tym samym zastosowaniem. Na szczególną uwagę zasługują sterowniki kompaktowe przeznaczone m.in. do systemów smart home.
Sterowniki PLC – zastosowanie
Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność wykonywania powtarzalnych procesów można wykorzystać sterowniki PLC. W praktyce oznacza to, że znajdziemy je nie tylko w przemyśle, ale również w codziennym życiu. Urządzenia tego typu można spotkać m.in. w inteligentnych domach i mieszkaniach. Systemy Smart Home służą do poprawy nie tylko komfortu domowników, lecz także bezpieczeństwa. Ich „mózgiem” jest programowalny sterownik logiczny. Za pośrednictwem zdalnego dostępu można sterować wszystkimi smart rozwiązaniami np. z poziomu urządzenia mobilnego.
Programowalne sterowniki logiczne w asortymencie Botland
W ofercie naszego sklepu znajdziesz różne rodzaje sterowników PLC wyposażonych m.in. w czytelny wyświetlacz i przyciski nawigacyjne pracujące z napięciem zarówno 12 V, jak i 24 V. Proponujemy modele przeznaczone do montażu na szynę DIN. Obudowy wybranych modeli charakteryzują się klasą szczelności nawet IP65. W połączeniu z szerokim zakresem temperatury roboczej gwarantują wszechstronne wykorzystanie. Oprócz sterowników PLC oferujemy też oprogramowanie w formie licencji oraz dodatkowe moduły rozszerzające możliwości urządzenia bazowego.
Co jeszcze można znaleźć w naszej ofercie?
W tej kategorii znajdziesz również zestawy składające się m.in. ze sterownika, oprogramowania, zasilacza, przewodów i dodatkowych akcesoriów. Komplety tego typu są w pełni gotowe do pracy zaraz po wyjęciu z opakowania.
- Na szczególną uwagę zasługują kontrolery przemysłowe oparte na popularnym minikomputerze Raspberry Pi. Otwarte platformy idealnie nadają się do tworzenia autorskich projektów.
- Warto także zwrócić uwagę na moduły będące otwartymi bramkami IIoT. Urządzenia tego typu są wykorzystywane m.in. w przemyśle. Obsługa popularnych interfejsów, takich jak OPC UA, MQTT, gwarantuje uniwersalne zastosowanie. Urządzenia tego typu mogą być programowane w języku Python oraz Node-RED i C. Modularna konstrukcja sprawia, że moduły można praktycznie dowolnie rozszerzać o kolejne wyjścia i wejścia. Co więcej, dzięki dwóm portom Ethernet urządzenie może jednocześnie łączyć się z dwoma sieciami.
Jeżeli nasuwają Ci się pytania dotyczące sterowników PLC lub innych produktów, które znajdują się w naszym sklepie, zachęcamy do kontaktu z działem doradczym. Doświadczeni technicy pomogą wybrać model, spełniający w 100% Twoje oczekiwania. Zadzwoń, wyślij e-mail lub skorzystaj z formularza kontaktowego.