Mikrokontroler AVR - ATmega128A-AU SMD

Indeks: UCC-00156 EAN: 5903351249881

Popularny mikrokontroler ATmega128A-AU z rodziny AVR firmy ATmel w obudowie lutowanej powierzchniowo (SMD).

Mikrokontroler AVR - ATmega128A-AU SMD
47,90 zł
38,94 zł netto
Zapłać później
Producent: Atmel

Opis produktu: Mikrokontroler AVR - ATmega128A-AU SMD

Popularny mikrokontroler ATmega128A-AUz rodziny AVR firmy ATmel w obudowie lutowanej powierzchniowo (SMD).

Cechy:

 • Oznaczenie: ATMega128A-AU
 • Taktowanie: do 16 MHz
 • Pamięć Flash: 128 KB
 • 53 linie wyjścia/wejścia
 • Dwa 8-bitowe Liczniki 
 • Dwa 16-bitowy liczniki
 • 6 kanałów PWM
 • 8 kanałów 10-bitowego przetwornika analogowo-cyfrowego
 • Sprzętowe interfejsy komunikacyjne: 2x USART, SPI
 • Zasilanie: 2,7V - 5,5V
 • Obudowa SMD TQFP64

W ofercie również rezonatory kwarcowe oraz programatory AVR.

ATmega128A-AU

Pomiary sygnałów analogowych z pokładowym przetwornikiem ADC

Współczesna elektronika bardzo często łączy w sobie zalety techniki analogowej i techniki cyfrowej. W wielu przypadkach jest to nieuniknione, szczególnie gdy chcemy zmierzyć wielkości, które w świecie rzeczywistym zmieniają się w sposób ciągły, np. napięcie elektryczne. Tę wielkość możemy zmierzyć, wykorzystując mikrokontroler, dzięki wbudowanemu modułowi przetwornika ADC. W ten sposób mikrokontroler AVR ATmega128A-AU SMD możemy wykorzystać np. jako sterownik syntezatora muzycznego, gdzie wartości napięć sterujących parametrami brzmienia z poziomu potencjometrów, takich jak np. czasy trwania poszczególnych faz obwiedni ADSR filtra VCF i wzmacniacza wyjściowego VCA czy poziom odstrojenia generatorów VCO, możemy łatwo i szybko edytować i zapisywać w postaci presetów do wbudowanej pamięci EEPROM. Przetwornik ADC może być także wykorzystany do budowy prostego woltomierza, za pomocą którego możesz sprawdzić stan naładowania akumulatora samochodowego – w tej aplikacji konieczne jest użycie rezystorowego dzielnika napięcia, który umożliwia proporcjonalne obniżenie mierzonego napięcia do poziomu bliskiego dopuszczalnego napięcia wejściowego dla mikrokontrolera.

Programowalne porty wejścia/wyjścia w mikrokontrolerze AVR ATmega128A-AU SMD

Mikrokontroler AVR ATmega128A-AU w obudowie SMD został zaprojektowany specjalnie z myślą o aplikacjach, w których może on pełnić rolę sterownika mającego zawężony zakres wykonywanych funkcji specjalnych. Do komunikacji ze światem zewnętrznym Atmega wykorzystuje programowalne porty wejścia/wyjścia. Każdy z tych portów może zostać indywidualnie zaprogramowany tak, aby pełnił funkcję wejścia lub wyjścia. Port cyfrowy zaprogramowany jako wejście może służyć do podłączenia przycisku w celu krótkotrwałego lub trwałego podawania impulsów stanu wysokiego (poziom napięcia zasilania) lub stanu niskiego (poziom masy zasilania). Aby zniwelować zakłócenia na porcie wejściowym dla przycisku, należy go połączyć poprzez rezystor 10k do masy lub napięcia zasilania. Natomiast programując porty mikrokontrolera w tryb wyjścia, można je wykorzystać do sterowania diodami LED, a także sygnalizatorami akustycznymi. Ponieważ w każdej aplikacji mikrokontrolera korzysta się z jego portów wejścia/wyjścia, należy zawsze pamiętać o załączeniu w kodzie programu biblioteki avr/io.h, która obsługuje porty mikrokontrolera.

Szerokość opakowania 4 cm
Wysokość opakowania 0.1 cm
Głębokość opakowania 7.5 cm
Masa opakowania 0.001 kg

Krystian

11/10/23

Pytanie: Dzień dobry, jestem nowy w AVR i tak dalej i mam pytanie poniewaz chce sie skomunikawac z chipem przy uzyciu USBasp, jakiego programu najlepiej użyc do tej Atmegi?
Odpowiedź: Może Pan skorzystać z AVRDUDE.

Opinie o produkcie

Mikrokontroler AVR - ATmega128A-AU SMD

5/5

Średnia Ocena

1

Opinie Klientów
Poniższe opinie zbieramy
i weryfikujemy przy pomocy
zewnętrznego partnera Trustmate
i pochodzą z procesu pozakupowego.
Andrzej K. 11.03.2021 Potwierdzony zakup
Bezawaryjny

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: