Czujnik temperatury i wilgotności DHT22 (AM2302)

Indeks: UCC-01612 EAN: 5903351242462

Popularny czujnik temperatury i wilgotności powietrza z interfejsem cyfrowym, jednoprzewodowym. Zakres pomiarowy: temperatura -40 do 80 °C, wilgotność 0-100 %RH. 

Czujnik temperatury i wilgotności DHT22 (AM2302)
40,50 zł
32,93 zł netto
Zapłać później
Producent: OEM

Opis produktu: Czujnik temperatury i wilgotności DHT22 (AM2302)

Czujnik temperatury i wilgotności powietrza w obudowie przewlekanej. Układ można obsługiwać przy pomocy mikrokontrolera lub dowolnego zestawu uruchomieniowego np. Arduino. Przed użyciem należy zapoznać się z dokumentacją.

Komunikacja z czujnikiem DHT22

Czujnik temperatury i wilgotności DHT22 komunikuje się z nadrzędnym mikrokontrolerem za pomocą 1-liniowego interfejsu szeregowego. Transmisję ramki danych inicjuje master (mikrokontroler) poprzez wysłanie sekwencji stanów logicznych: L → H. Po otrzymaniu takiego zapytania czujnik rozpoczyna nadanie danych w kolejności od najstarszego bitu. Cała ramka ma długość 40 bitów i obejmuje następujące pola danych: części całkowitą i ułamkową odczytu wilgotności (po 8 bitów), części całkowitą i ułamkową odczytu temperatury (również po 8 bitów) oraz sumę kontrolną (1 bajt). Wartości stanów logicznych (bity 0 i 1) są kodowane jako dwufazowe impulsy o zróżnicowanym czasie trwania (stan L przez 50 us i następujący po nim stan H przez czas 26-28 us oznacza logiczne zero; logiczna jedynka jest kodowana przez impuls „H” o czasie trwania 70 us). W celu uniknięcia kolizji na szynie danych, linia GPIO mikrokontrolera przeznaczona do pracy w roli wejścia/wyjścia danych powinna być skonfigurowana jako wyjście typu otwarty dren (OD).

Czujnik temperatury i wilgotności DHT22

Czujnik temperatury i wilgotności DHT22 (AM2302).

Czujnik temperatury i wilgotności DHT22.

Parametry

 • Napięcie zasilania: od 3,3 V do 6 V
 • Średni pobór prądu: 0,2 mA 
 • Temperatura
  • Zakres pomiarowy: -40 do 80 °C
  • Rozdzielczość: 8-bitów (0,1 °C)
  • Dokładność: ± 0,5 °C
  • Czas odpowiedzi: średnio 2 s
 • Wilgotność:
  • Zakres pomiarowy: 0 - 100 % RH
  • Rozdzielczość: 8-bitów (±0,1 % RH)
  • Dokładność ±2 %RH*
  • Czas odpowiedzi: średnio 2 s

 

Szczegóły w dokumentacji.

 

*RH - Wilgotność względna wyrażana w procentach. Jest to stosunek rzeczywistej wilgoci w powietrzu do maksymalnej jej ilości, którą może utrzymać powietrze w danej temperaturze.

 

Produkt kompatybilny z Arduino

Biblioteka oraz schemat podłączenia z Arduino znajdują pod tym adresem

Przewodnik użytkownika można znaleźć w naszym serwisie.

 

Przykład podłączenia z mikrokontrolerem

Schemat przedstawia najprostszy sposób połączenia układu z dowolnym mikrokontrolerem przy pomocy interfejsu jednoprzewodowego.

Temperatura jest jedną z najczęściej mierzonych wielkości nieelektrycznych we wszystkich dziedzinach elektroniki. Z oczywistych względów pomiary temperatury otoczenia (powietrza) są podstawą regulacji mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń (systemy ogrzewania, wentylatory, klimatyzatory i rekuperatory), a także monitorowania środowiska (stacje pogodowe). Choć w wielu sytuacjach sam pomiar temperatury jest wystarczający, bardziej złożone systemy wymagają dokładniejszej informacji o warunkach środowiska. Doskonałym rozwiązaniem okazuje się wykorzystywanie zintegrowanych czujników, pozwalających na jednoczesny pomiar zarówno temperatury powietrza, jak i względnej wilgotności. Do takich elementów należą popularne sensory z serii DHT, w tym DHT22 – niewielki, cyfrowy czujnik temperatury i wilgotności.

Przykład podłączenia czujnika DHT22

VDD - napięcie zasilania, DATA - linia danych rezystorem podciągającym (np. 5k Ohm), GND - masa układu. 

Szybki i dokładny

Tym, co odróżnia czujnik DHT22 od podobnych elementów z tej serii produktowej są przede wszystkim zakresy pomiarowe oraz dokładność wskazań. W przypadku temperatury mamy tutaj do czynienia z zakresem od 40°C do +80°C i bardzo przyzwoitą dokładnością oraz rozdzielczością na poziomie, odpowiednio, +/ 0,5°C i 0,1°C. Czas odpowiedzi czujnika na skokową zmianę temperatury wynosi zaledwie 2 sekundy, co pozwala na pracę nawet w bardzo dynamicznych systemach sterowania. Czujnik DHT22 pracuje w pełnym zakresie wilgotności względnej, tj. od 0% RH do 100% RH, zapewniając dokładność +/- 2% RH i rozdzielczość 0,1% RH. Co ważne, całość – zarówno przetworniki, jak i układ pomiarowy wraz z cyfrowym interfejsem komunikacyjnym - jest zamknięta w niewielkiej, perforowanej obudowie z tworzywa sztucznego i mieści się w wymiarach 20 x 15,1 x 7,7 mm. Poza obrys puszki czujnika wystają cztery wyprowadzenia o długości 8,5 mm i rozstawie 2 mm, zaś po drugiej stronie obudowy – płytka mocująca z otworem montażowym o średnicy 3 mm i długości 5,1 mm.

Interfejs Cyfrowy I/O
Moduł - Temperatura do 80 °C
Moduł - Temperatura dokładność +/- 0.5 °C
Moduł - Temperatura od -40 °C
Test 3
Szerokość opakowania 4 cm
Wysokość opakowania 6 cm
Głębokość opakowania 0.7 cm
Masa opakowania 0.003 kg

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Opinie o produkcie

Czujnik temperatury i wilgotności DHT22 (AM2302)

5/5

Średnia Ocena

6

Opinie Klientów
Poniższe opinie zbieramy
i weryfikujemy przy pomocy
zewnętrznego partnera Trustmate
i pochodzą z procesu pozakupowego.
Petr 14.04.2024 Potwierdzony zakup Opinia tłumaczona
Mam nadzieję, że czujnik pomoże w utrzymaniu klimatu w Europie.
Janusz 20.03.2023 Potwierdzony zakup
Czujnik DHT w łatwy sposób współpracuje m.in. z Raspberry Pi PIco umożliwiając bezpośredni odczyt wilgotności względnej powietrza jak i temperatury. Przykładowo w języku MMBASIC (PicoMite) wyniki pomiaru odczytujemy komendą BITBANG HUMID pin, tVar, hVar. Czujnik DHT22 wykorzystuję do kalibracji innych czujników wilgotności względnej powietrza.
Artur U. 08.06.2022 Potwierdzony zakup
Czujnik spełnił oczekiwania i najważniejsze że działa perfekcyjnie (inny niby ten sam ale tańszy nie za bardzo).
Piotr 28.12.2022 Potwierdzony zakup
Piotr 20.11.2022 Potwierdzony zakup
Łukasz 11.10.2022 Potwierdzony zakup

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: