Opis produktu: Czujnik temperatury i wilgotności DHT22 (AM2302)
Czujnik temperatury i wilgotności powietrza w obudowie przewlekanej. Układ można obsługiwać przy pomocy mikrokontrolera lub dowolnego zestawu uruchomieniowego np. Arduino. Przed użyciem należy zapoznać się z dokumentacją.
Komunikacja z czujnikiem DHT22
Czujnik temperatury i wilgotności DHT22 komunikuje się z nadrzędnym mikrokontrolerem za pomocą 1-liniowego interfejsu szeregowego. Transmisję ramki danych inicjuje master (mikrokontroler) poprzez wysłanie sekwencji stanów logicznych: L → H. Po otrzymaniu takiego zapytania czujnik rozpoczyna nadanie danych w kolejności od najstarszego bitu. Cała ramka ma długość 40 bitów i obejmuje następujące pola danych: części całkowitą i ułamkową odczytu wilgotności (po 8 bitów), części całkowitą i ułamkową odczytu temperatury (również po 8 bitów) oraz sumę kontrolną (1 bajt). Wartości stanów logicznych (bity 0 i 1) są kodowane jako dwufazowe impulsy o zróżnicowanym czasie trwania (stan L przez 50 us i następujący po nim stan H przez czas 26-28 us oznacza logiczne zero; logiczna jedynka jest kodowana przez impuls „H” o czasie trwania 70 us). W celu uniknięcia kolizji na szynie danych, linia GPIO mikrokontrolera przeznaczona do pracy w roli wejścia/wyjścia danych powinna być skonfigurowana jako wyjście typu otwarty dren (OD).
Parametry
- Napięcie zasilania: od 3,3 V do 6 V
- Średni pobór prądu: 0,2 mA
- Temperatura
- Zakres pomiarowy: -40 do 80 °C
- Rozdzielczość: 8-bitów (0,1 °C)
- Dokładność: ± 0,5 °C
- Czas odpowiedzi: średnio 2 s
- Wilgotność:
Szczegóły w dokumentacji.
*RH - Wilgotność względna wyrażana w procentach. Jest to stosunek rzeczywistej wilgoci w powietrzu do maksymalnej jej ilości, którą może utrzymać powietrze w danej temperaturze.
Produkt kompatybilny z Arduino Biblioteka oraz schemat podłączenia z Arduino znajdują pod tym adresem. Przewodnik użytkownika można znaleźć w naszym serwisie. |
Przykład podłączenia z mikrokontrolerem
Schemat przedstawia najprostszy sposób połączenia układu z dowolnym mikrokontrolerem przy pomocy interfejsu jednoprzewodowego.
Temperatura jest jedną z najczęściej mierzonych wielkości nieelektrycznych we wszystkich dziedzinach elektroniki. Z oczywistych względów pomiary temperatury otoczenia (powietrza) są podstawą regulacji mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń (systemy ogrzewania, wentylatory, klimatyzatory i rekuperatory), a także monitorowania środowiska (stacje pogodowe). Choć w wielu sytuacjach sam pomiar temperatury jest wystarczający, bardziej złożone systemy wymagają dokładniejszej informacji o warunkach środowiska. Doskonałym rozwiązaniem okazuje się wykorzystywanie zintegrowanych czujników, pozwalających na jednoczesny pomiar zarówno temperatury powietrza, jak i względnej wilgotności. Do takich elementów należą popularne sensory z serii DHT, w tym DHT22 – niewielki, cyfrowy czujnik temperatury i wilgotności.
Szybki i dokładny
Tym, co odróżnia czujnik DHT22 od podobnych elementów z tej serii produktowej są przede wszystkim zakresy pomiarowe oraz dokładność wskazań. W przypadku temperatury mamy tutaj do czynienia z zakresem od 40°C do +80°C i bardzo przyzwoitą dokładnością oraz rozdzielczością na poziomie, odpowiednio, +/ 0,5°C i 0,1°C. Czas odpowiedzi czujnika na skokową zmianę temperatury wynosi zaledwie 2 sekundy, co pozwala na pracę nawet w bardzo dynamicznych systemach sterowania. Czujnik DHT22 pracuje w pełnym zakresie wilgotności względnej, tj. od 0% RH do 100% RH, zapewniając dokładność +/- 2% RH i rozdzielczość 0,1% RH. Co ważne, całość – zarówno przetworniki, jak i układ pomiarowy wraz z cyfrowym interfejsem komunikacyjnym - jest zamknięta w niewielkiej, perforowanej obudowie z tworzywa sztucznego i mieści się w wymiarach 20 x 15,1 x 7,7 mm. Poza obrys puszki czujnika wystają cztery wyprowadzenia o długości 8,5 mm i rozstawie 2 mm, zaś po drugiej stronie obudowy – płytka mocująca z otworem montażowym o średnicy 3 mm i długości 5,1 mm.
Przydatne linki |