Czujnik zbliżeniowy HSDL-9100-021 60mm

Indeks: SES-01401 EAN: 5904422372446

Miniaturowy czujnik zbliżeniowy firmy Avago Technologies wykrywający obiekty w odległości od 0 do 60 mm. Popularny czujnik zbliżenia HSDL-9100-021 60 mm.

Czujnik zbliżeniowy HSDL-9100-021 60mm
15,90 zł
12,93 zł netto
Zapłać później
Producent: OEM

Opis produktu: Czujnik zbliżeniowy HSDL-9100-021 60 mm

Czujnik pozwala wykrywać obiekty w zakresie od 0 do 60 mm. Wysoka czułość diody pozwala utrzymać współczynnik SNR (signal-to-noise) na dobrym poziomie. Dzięki niewielkim rozmiarom, sensor chętnie wykorzystywany jest w telefonach komórkowych, laptopach i robotach mobilnych.

Pomiary odległości są niezbędne w szeroko pojmowanej robotyce – od prostych, niewielkich robotów mobilnych, służących do amatorskich rozgrywek w kategoriach sumo, minisumo oraz line follower, aż po złożone, potężne systemy automatyki przemysłowej w fabrykach i magazynach. W zależności od charakterystyki danej aplikacji, stosować można wiele rodzajów czujników, różniących się zarówno parametrami technicznymi (rozmiarem, zakresem pomiarowym, dokładnością, rozdzielczością, napięciami zasilania, rodzajem sygnału wyjściowego), jak i zjawiskiem fizycznym, wykorzystywanym do określania odległości. W przypadku małych, precyzyjnych urządzeń szczególnie dobrze sprawdzają się sensory przeznaczone do montażu bezpośrednio na płytce drukowanej. Do tej klasy czujników należy czujnik zbliżeniowy znanej firmy Avago o oznaczeniu HSDL-9100-021.

Napięcie wyjściowe w funkcji odległości

Wykres przedstawiający zależność wartości napięcia wyjściowego od odległości mierzonej powierzchni.

Miniaturowy czujnik do szczególnie wymagających aplikacji

Już na pierwszy rzut oka zwracają uwagę imponujące rozmiary czujnika HSDL-9100-021 – obudowa mieści się w obrysie 7,1 x 2,75 x 2,4 mm, dzięki czemu sensor doskonale nadaje się do najbardziej wymagających konstrukcji – np. robotów klasy mikro sumo. Wręcz pomijalna jest także masa czujnika, wynosząca zaledwie 0,15 g. Element jest zbudowany w oparciu o maleńką diodę LED, pracującą w zakresie podczerwieni (szczyt widma emisji przypada na 940 nm) oraz czułą fotodiodę. Obydwa wymienione komponenty optoelektroniczne umieszczone zostały w metalowej puszce, stanowiącej doskonałą ochronę mechaniczną oraz izolację optyczną. Ma to kluczowe znaczenie dla zwiększenia zakresu dynamicznego na wyjściu czujnika (innymi słowy, dioda LED nie oświetla bezpośrednio fotodiody, dzięki czemu zmiany prądu kolektora dobrze odzwierciedlają rzeczywistą zmianę odległości przeszkody od czujnika).

Specyfikacja czujnika

  • Zakres pomiarowy: 0 - 60 mm
  • Maksymalne napięcie Vf: 1,65 V
  • Maksymalny prąd emitera: 100 mA
  • Wyjście: sygnał napięciowy-analogowy
  • Obudowa: lutowana powierzchniowo SMD
  • Temperatura pracy: -40 °C do 85 °C
  • Wymiary: 2,4 x 2,75 x 7,1 mm
  • Masa : 0,15 g

 

Szczegóły w dokumentacji.

Prosta aplikacja

Obudowa sensora Avago HSDL-9100-021 jest przeznaczona do montażu powierzchniowego (SMD) za pomocą czterech, stosunkowo dużych padów lutowniczych, umieszczonych na jej krótszych brzegach. Odległość pomiędzy środkami okienek optycznych nadajnika i odbiornika wynosi 3,88 mm, co umożliwia dokładną detekcję nie tylko zmian odległości, ale także… koloru. Czujniki tego typu, zwane także transoptorami odbiciowymi, są chętnie stosowane jako detektory linii (w robotach typu line follower) lub brzegu ringu, tzw. dojo (w robotach sumo oraz mniejszych – mini sumo, mikro sumo, nano sumo, a nawet piko sumo). Do poprawnej pracy czujnika HSDL-9100-021 wystarczą zaledwie dwa rezystory: jeden, połączony szeregowo z diodą nadawczą (ograniczający wartość jej prądu przewodzenia) oraz drugi, szeregowy z fotodiodą (ustalający punkt pracy fotodetektora, a pośrednio – także jego czułość). Napięcie wyjściowe dzielnika, tworzonego przez fotodiodę i jej rezystor, może być bezpośrednio podane na wejście komparatora lub przetwornika analogowo-cyfrowego.

Napięcie zasil. od 4.5 V
Napięcie zasil. do 5.5 V
Interfejs Analogowy
Moduł - Odległ. do 0.5 cm
Moduł - Odległ. od 0 cm
Szerokość opakowania 7 cm
Wysokość opakowania 5 cm
Głębokość opakowania 1 cm
Masa opakowania 0.001 kg

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: