Opis produktu: Czujnik opadów deszczu YL-83
Czujnik służy do wykrywania opadów atmosferycznych. Zasilany jest napięciem 5 V. Posiada wyjście cyfrowe oraz analogowe, co czyni go kompatybilnym z większością modułów uruchomieniowych, w tym Raspberry Pi i Arduino.
Obsługa czujnika opadów
Urządzenie składa się z trzech części: sondy pomiarowej, modułu detektora oraz przewodów. Sondę należy połączyć z modułem głównym przy pomocy przewodów. Umieszczony w module potencjometr umożliwia regulacje czułości sensora.
Czujnik posiada wyjście cyfrowe D0 sygnalizujące wystąpienie opadów oraz analogowe A0 umożliwiające pomiar siły deszczu. Na płytce znajdują się także dwie diody LED: pierwsza - sygnalizująca poprawne podłączenie zasilania oraz druga - informująca o pojawieniu się opadów.
Budowa i zasada działania czujnika opadów
Jedną z najprostszych i jednocześnie najbardziej czułych metod wykrywania opadów deszczu jest zastosowanie rezystancyjnego czujnika grzebieniowego. Jego konstrukcja opiera się na dwóch układach przewodzących ścieżek, odizolowanych od siebie nawzajem i umieszczonych w niewielkiej odległości.
Kształt zachodzących na siebie grzebieni umożliwia wykrycie nawet niewielkich, pojedynczych kropel deszczu, które – zwierając obydwa grzebienie – powodują spadek rezystancji czujnika. Ten efekt może być łatwo wykryty za pomocą prostego komparatora napięcia, generującego binarny sygnał wyjściowy zależny od stanu czujnika (w tym przypadku stan niski oznacza wykrycie opadów).
Wykrywanie i pomiar intensywności opadów atmosferycznych
Opady atmosferyczne w postaci np. śniegu i deszczu można bardzo łatwo wykryć i zmierzyć ich intensywność, używając odpowiedniego do tego celu czujnika. Znakomitym przykładem takiego urządzenia jest YL-83 - półprzewodnikowy czujnik deszczu. Zasada działania tego czujnika polega na wykrywaniu kropel deszczu padających na powierzchnię płytki PCB z rezystorem grzebieniowym.
Wyjście cyfrowe D0
Po wykryciu opadów, wyjście D0 przechodzi ze stanu wysokiego w stan niski. Czułość, czyli próg napięciowy, można regulować przy pomocy potencjometru. Wyprowadzenie D0 można połączyć bezpośrednio z mikrokontrolerem bądź zestawem uruchomieniowym lub np. z modułem buzzera, który będzie sygnalizował wystąpienie opadów.
Wyjście analogowe A0
Czujnik posiada także wyjście analogowe A0, które należy podłączyć do wyprowadzenia przetwornika A/C (wejścia analogowego w Arduino). Umożliwia ono odczyt zmierzonej intensywności opadów.
Czujnik opadów deszczu z modułem komparatora
Czujnik opadów deszczu YL-83 świetnie nadaje się do budowy systemów wczesnego ostrzegania o nagłym pogorszeniu aury (co umożliwi np. szybkie zebranie suszących się na zewnątrz ubrań dla ochrony przed ich zamoczeniem). Sprawdzi się także podczas budowy tworzenia stacji pogodowej – jako jeden z elementów monitorowania stanu atmosfery.
Zestaw składa się z dwóch elementów. Sensor deszczu ma postać płytki drukowanej o wymiarach 54 x 40 mm, zaś moduł główny – 30 x 16 mm. Do kompletu dołączony jest także dwużyłowy przewód, umożliwiający połączenie obu modułów.
Specyfikacja czujnika opadów
- Napięcie zasilania: 5 V
- 1 x wyjście cyfrowe
- 1 x wyjście analogowe
- Regulowana przy pomocy potencjometru czułość
- Obciążalność prądowa wyjścia cyfrowego: maks. 100 mA
- Dwie diody statusowe sygnalizujące zasilanie oraz wykrycie opadów
- Wymiary modułu głównego: 30 x 1,6 mm
- Wymiary płytki sondy: 54 x 40 mm
Zawartość zestawu:
- Sonda pomiarowa
- Moduł główny
- 1 przewód połączeniowy
Jak działa czujnik deszczu?
Czujnik YL-83 jest wyposażony w płytkę rezystora grzebieniowego, który stanowi organ pomiarowy czujnika. Specjalny obwód opóźniający, odmierza czas od pojawienia się pierwszych kropli opadów - jeśli wykrywane opady mają odstęp czasowy mniejszy niż 120 s, to czujnik wystawia na wyjściu cyfrowym stan wysoki. Ponadto, wyjście analogowe umożliwia wykonywanie pomiarów lokalnej intensywności opadów. Czujnik YL-83 może stanowić ciekawe rozszerzenie funkcjonalności stacji pogodowej.