Opis produktu: Czujnik poziomu cieczy - pływakowy kontaktron 10 W
Czujnik umożliwia kontrolowanie poziomu wody w zbiorniku. Składa się z pływaka, który pod wpływem zwiększania się objętości cieczy podnosi się, powodując przy tym rozwarcie kontaktronu, czyli prąd elektryczny nie przewodzi.
Specyfikacja czujnika poziomu cieczy
- Napięcie przełączania: do 100 V DC
- Maksymalny prąd: 0,5 A
- Maksymalna moc: 10 W
- Rezystancja styku: 100 mΩ
- Temperatura pracy: od -30 °C do 125 °C
- Długość przewodów: ok. 35 cm
- Średnica gwintu: 10 mm
- Długość przełącznika: 61 mm
Elektromechaniczny czujnik poziomu cieczy
Prezentowany produkt to prosty, niezawodny w swojej konstrukcji czujnik poziomu cieczy. Budowa sensora bazuje na pływaku, współpracującym z ukrytym wewnątrz obudowy kontaktronem o mocy przełączania do 10W.
Sensor należy zamontować w taki sposób, by pływak był skierowany pionowo w dół, zaś w warunkach maksymalnego napełnienia zbiornika pozostawał częściowo zanurzony w cieczy. Obniżenie poziomu lustra cieczy spowoduje opadnięcie pływaka, co przesunie wewnętrzny magnes połączony z pływakiem i spowoduje zwarcie styków kontaktronu.
Czujniki poziomu cieczy – rodzaje i zasada działania
Najprostsze czujniki poziomu cieczy działają w sposób binarny, wykrywając jedynie, czy poziom cieczy w zbiorniku jest poniżej albo powyżej ustalonej wartości. Tego typu sensory sprawdzają się w systemach, które nie wymagają dokładnego pomiaru objętości zgromadzonej substancji.
Bardziej zaawansowane aplikacje korzystają zwykle z czujników bazujących na pomiarze odległości od czujnika do lustra cieczy – pomiar ten może odbywać się za pomocą dalmierza ultradźwiękowego lub optycznego (np. laserowego). Istnieją także zanurzeniowe czujniki optyczne (mocowane w bocznej ścianie zbiornika) oraz czujniki pojemnościowe – te ostatnie działają w oparciu o pomiar subtelnych zmian pojemności elektrycznej specjalnego kondensatora, umieszczonego w zbiorniku w sposób, umożliwiający wnikanie słupa cieczy pomiędzy okładziny. Idea tego typu pomiaru opiera się na różnicy pomiędzy przenikalnością dielektryczną powietrza oraz badanej cieczy. Firma DFRobot opracowała także nieco inny czujnik pojemnościowy, montowany… na zewnątrz zbiornika – sprawdź moduł DFRobot SEN0368.