Klasyczna drukarka 3D Prusa i3 MK3S
Modele z serii i3 to już klasyka w dorobku czeskiej marki. Dostępne są w dwóch wariantach: do samodzielnego montażu oraz w wersji zmontowanej, gotowej do pracy. Aktualnie oferowana drukarka 3D Prusa i3 MK3S zapewnia swoim użytkownikom przestrzeń roboczą o wymiarach 250 x 210 x 210 mm. Urządzenie może pracować szeroką gamą filamentów – od tak oczywistych jak PLA, ABS, HIPS czy PET, aż po T-Glase, Nylon czy Bamboofill (z włóknami bambusowymi). Spośród wielu udogodnień i innowacji modelu i3 MK3S należy wymienić unowocześniony ekstruder Bondtech z kołami zębatymi zapewniającymi obustronne przytrzymanie filamentu, czy też optyczny czujnik z dźwignią mechaniczną gwarantującą skuteczne działanie nawet w przypadku transparentnych materiałów. Zamontowany w tym modelu drukarki 3D Prusa czujnik zbliżeniowy P.I.N.D.A. 2 wspiera precyzyjną, automatyczną procedurę autopoziomowania stołu roboczego. Dodatkową zaletą urządzenia jest zwiększona szybkość drukowania (powyżej 200 mm/s) i znacznie cichsza praca urządzenia (dzięki sterownikom Trinamic 2130). Do modelu i3 MK3S dostępny jest zestaw Multi Material 2S (MMU2S) – nakładka umożliwiająca druk nawet pięcioma filamentami, przy wykorzystaniu jednej dyszy.
Drukarka 3D Prusa MINI+ - do małych, ale precyzyjnych detali
Pole robocze drukarki 3D Prusa MINI w wersji z „plusem” ma wymiary 180 x 180 x 180 mm. Urządzenie dostarczane jest w formie zestawu do samodzielnego montażu, z którym bez trudu poradzą sobie jednak nawet niezaawansowani użytkownicy. Niewielkie wymiary urządzenia uzyskano dzięki oryginalnej konstrukcji – zamiast prostokątnej ramy, przylegającej z obu stron do podstawy drukarki, mamy tu oś Z ulokowaną tylko po jednej stronie. Ramię z głowicą drukującą porusza się za to na aż trzech prowadnicach, a dodatkowo zostało odciążone – silnik wytłaczarki montowany jest bowiem na osi Z, a nie na ruchomym ramieniu. Uzyskanie wysokiej jakości wydruków wspiera opcja automatycznego poziomowania stołu roboczego, przeprowadzana na podstawie analizy linii siatki, a realizowana przez odporny na różnice temperatur czujnik SuperPinda. Drukarka 3D Prusa MINI+ przynosi też innowacyjne parametry płyty głównej – Buddy, bo taką nazwę zyskała, ma 32-bitową architekturę, a dodatkowo wyposażona jest w sterowniki Trinamic 2209, które ograniczają hałas emitowany podczas drukowania i zwiększają wydajność procesu.
Prusa 3D do drukowania żywicą UV
W ofercie drukarek 3D Prusa znajdują się również urządzenia bazujące na światłoutwardzalnej żywicy. Oryginalna Prusa SL1 dostarcza użytkownikowi przestrzeń roboczą o wymiarach 120 x 68 x 150 mm i korzysta z technologii MSLA. Za utwardzanie materiału odpowiada panel LCD o przekątnej 5,5 cala oraz lampy UV LED. Rozdzielczość ekranu sięga 2560 x 1440 pikseli, dzięki czemu każda warstwa wydruku odwzorowana zostaje w najdrobniejszych szczegółach, a finalny efekt imponuje jakością. Praca nad pojedynczą warstwą wydruku zajmuje 6 sekund. Na uwagę zasługują rozwiązania zastosowane w zbiorniku: czujnik poziomu żywicy chroni przed niekontrolowanymi przerwami w pracy, folia FEP uszczelnia pojemnik, a możliwość zmiany kąta położenia zbiornika sprzyja tworzeniu nawet modeli o dużej powierzchni przekroju. Istnieje możliwość zakupu drukarki 3D Prusa wraz z oryginalną myjką Prusa CW1, odpowiadającą za utwardzanie, czyszczenie i suszenie gotowych modeli.