Mikrokontrolery, czyli krótka historia sukcesu
Zanim ktokolwiek zaczął myśleć o mikrokontrolerach, świat oszalał na punkcie cyfrowych układów scalonych, które upowszechniły się dzięki ogromnemu sukcesowi rodziny TTL 74xx i pozwoliły na budowę pierwszych komputerów „z prawdziwego zdarzenia”. Mimo ogromnej jak na tamte czasy miniaturyzacji urządzenia te były złożone, zajmowały sporo miejsca i pobierały niemałą ilość mocy z sieci zasilającej. Wprowadzenie mikroprocesorów – układów zawierających jednostkę arytmetyczno-logiczną (ALU), szyny adresowe i danych czy niezbędne układy peryferyjne, znacznie zwiększyło możliwości urządzeń cyfrowych. Nadal jednak nierozwiązany pozostawał problem złożoności układowej – oprócz mikroprocesora, konieczne było stosowanie sporej ilości dekoderów, zewnętrznych układów logicznych, interfejsowych oraz różnego rodzaju pamięci. Dopiero mikrokontrolery jednoukładowe, integrujące w sobie nie tylko ALU, ale także pamięci programu i danych oraz szereg dodatkowych obwodów peryferyjnych (cyfrowych i analogowych), pozwoliły tanio i szybko zrealizować praktycznie dowolny, nawet bardzo złożony projekt.
Budowa mikrokontrolera - Jakie parametry mikrokontrolerów są najważniejsze?
Obecnie czołowi producenci układów scalonych oferują wiele tysięcy modeli mikrokontrolerów, różniących się praktycznie wszystkimi parametrami. Takie bogactwo wariantów przyprawia początkujących o ból głowy, jednak w rzeczywistości jest błogosławieństwem dla elektroników i programistów, którzy mogą praktycznie dowolnie wybierać układy idealne do potrzeb konkretnego projektu. Do prostszych zastosowań sterujących czy pomiarowych doskonale nadają się niewielkie mikrokontrolery, np. 8-bitowe AVR, PIC czy STM8, albo też 16-bitowe MSP430. Wraz ze wzrostem wymagań rośnie także złożoność architektury (32 bity), liczba i różnorodność układów peryferyjnych oraz diametralnie zwiększają się dostępne pamięci RAM i FLASH. Najbardziej złożone mikrokontrolery (np. STM32) są wyposażone nawet w koprocesory przeznaczone do wykonywania operacji zmiennoprzecinkowych czy też układy wspierające wyświetlanie grafiki wysokiej jakości.
Mikrokontrolery w ofercie sklepu Botland
Jako robotycy doskonale wiemy, jak niezbędne w naszej dziedzinie techniki są mikrokontrolery. Dlatego w tej kategorii udostępniliśmy bogatą ofertę mikrokontrolerów od czołowych producentów tych układów. Znajdziesz tutaj szeroki wybór prostych, znanych i lubianych procesorów AVR firmy Atmel (rodziny ATmega i ATtiny), nie tylko lubianych przez amatorów, ale także chętnie wykorzystywanych w prostych urządzeniach codziennego użytku czy… w warunkach uczelni wyższych i średnich szkół technicznych. Do bardziej zaawansowanych projektów polecamy mikrokontrolery z 32-bitowym rdzeniem ARM, produkowane przez ST Microelectronics (STM32) czy NXP (LPC). W zależności od wersji procesory te mogą bazować na architekturach ARM Cortex-M0+, M3 czy M4, choć coraz popularniejsze stają się obecnie superwydajne mikrokontrolery z rdzeniem CortexM7.
Mikrokontroler, a mikroprocesor
Mikroprocesor, a mikrokontroler - jaka jest różnica? Mikrokontroler to układ scalony, który posiada wyspecjalizowany mikroprocesor, który jest zdolny do autonomicznej pracy i został zaprojektowany do pracy w systemach kontrolno-pomiarowych. Mikrokontroler to w zasadzie mikroprocesor rozbudowany o dodatkowe układy pamięci i komunikacji.