Opis produktu: ATtiny2313A-PU
Mikrokontroler z rodziny AVR firmy Atmel w 20-nóżkowej obudowie lutowanej powierzchniowo - SMD. Zasilany napięciem z zakresu od 1,8 V do 5,5 V, taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 20 MHz. Posiada 2 kB pamięci Flash, 128 B RAM, 128 B EEPROM.
Specyfikacja produktu: Mikrokontroler AVR - ATtiny2313A-PU
- Zasilanie:
- dla 0 - 4 MHz: 1,8 V - 5,5 V
- dla 0 - 10 MHz: 2,7 - 5,5 V
- dla 0 - 20 MHz: 4,5 V - 5,5 V
- Taktowanie: do 20 MHz
- Pamięć Flash: 2 KB
- Pamięć RAM: 128 B
- Pamięć EEPROM: 128 B
- Jeden 8-bitowy licznik
- Jeden 16-bitowy licznik
- Cztery kanały PWM
- Sprzętowe interfejsy komunikacyjne: USART, SPI
- Obudowa DIP20
Interfejs SPI w mikrokontrolerze AVR ATtiny2313A-PU
Mikrokontroler AVR ATtiny2313A-PU został wyposażony w szereg niezbędnych interfejsów komunikacyjnych, w skład których wchodzi m.in. interfejs SPI (ang. Serial Peripheral Interface). Jest to interfejs komunikacji szeregowej dwukierunkowej, gdzie dane mogą być w tym samym czasie wysyłane i odbierane (pełny dupleks). Interfejs SPI znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie priorytetem jest szybka wymiana danych, np. w kartach pamięci czy modułach wyświetlaczy, gdzie jest wymagane, aby np. wyniki pomiarów temperatury i innych wielkości fizycznych były na bieżąco odświeżane. Interfejs SPI mikrokontrolera AVR ATtiny2313A-PU wykorzystuje cztery porty komunikacyjne:
-
MOSI – urządzenie wysyłające dane jest urządzeniem nadrzędnym, a urządzenie odbierające dane jest urządzeniem podrzędnym;
- MISO – urządzenie odbierające dane jest urządzeniem nadrzędnym, a urządzenie wysyłające dane jest urządzeniem podrzędnym;
- SCK – źródło sygnału zegarowego, generowanego przez urządzenie nadrzędne;
- NSS – sygnał załączenia urządzenia podrzędnego, wyzwalany z urządzenia nadrzędnego.
Do czego możesz wykorzystać przetwornik ADC mikrokontrolera AVR ATtiny2313A-PU?
Diagnozowanie i testowanie w układach elektronicznych i urządzeniach elektrycznych często łączy się z wykonywaniem pomiarów napięć, prądów, mocy, impedancji i innych wielkości elektrycznych, a także nieelektrycznych (np. temperatury). Do wykonywania tych pomiarów służą zarówno przyrządy analogowe, jak i cyfrowe, przy czym w zależności od mierzonej wielkości pomiar jest wykonywany metodą bezpośrednią lub pośrednią. Jednak to właśnie przyrządy cyfrowe okazują się być łatwiejsze w użyciu. Wykorzystując oferowany mikrokontroler AVR ATtiny2313A-PU, możesz zbudować m.in. woltomierz cyfrowy – mierzone napięcie o wartości nieprzekraczającej wartości napięcia referencyjnego, możesz podłączyć pod jeden z pinów przetwornika analogowo-cyfrowego. 10-bitowa rozdzielczość przetwornika ADC pozwala na pomiar z dokładnością do 4,88 mV przy napięciu referencyjnym wynoszącym 5 V. Wykorzystując pokładowy interfejs I2C, możesz także podłączyć wyświetlacz LCD 2 x 16, na którym możesz wyświetlić zmierzoną wartość napięcia, a w przypadku pomiaru prądu – jego obliczoną wartość na podstawie napięcia zmierzonego na rezystancyjnym boczniku pomiarowym.