STEMMA - czujnik wilgotności gleby - Adafuit 4026

Indeks: ADA-14431 EAN: 5904422307301

Czujnik wilgotności gleby oraz czujnik temperatury od Adafruit. Konstrukcja pozwala na pomiar pojemnościowy, wykorzystując jedną sondę. Nie posiada odsłoniętego metalu, dzięki czemu nie utlenia się w kontakcie z glebą. Wbudowany został tu interfejs I2C, dlatego działa po podłączeniu do niemal każdego mikrokontrolera. Zasilany napięciem od 3 V do 5 V.

STEMMA - czujnik wilgotności gleby - Adafuit 4026
44,90 zł
36,50 zł netto
Zapłać później
Producent: Adafruit
Kompatybilny z: Arduino Raspberry Pi

Opis produktu: Adafruit Stemma - czujnik wilgotności

Czujnik służący do pomiaru wilgotności gleby i jej temperatury. Zlutowany i gotowy do podłączenia pod np. Arduino lub CircuitPython przewodem czteropinowym przez interfejs I2C. Konstrukcja tych czujników jest oparta na pomiarze pojemnościowym, nie posiada odsłoniętego metalu, dzięki czemu sonda nie utlenia się w kontakcie z glebą, a także nie wpływa prądowo na rośliny.

Adafruit Soil Sensor


W zestawie znajduje się sam czujnik. Odpowiedni przewód JST 4 - pin należy zakupić osobno.

Czujnik posiada wbudowany system pojemnościowy pomiaru dotykowego, wmontowany w układ ATSAMD10, który daje odczyt w zakresie od około 200 (bardzo suchy) do 2000 (bardzo mokry). Dodatkowo pokazuje temperaturę otoczenia z wewnętrznego czujnika temperatury na mikrokontrolerze. Nie ma bardzo wysokiej precyzji, pomiar może się wahać maksymalnie o +/- 2°C. 

Wyprowadzenia

Pin

Opis

VIN Napięcie zasilania modułu z zakresu od 3 V do 5 V.
GND Masa układu.
SCL Linia zegarowa magistrali I2C pociągnięta przez rezystor 10 kΩ do VIN.
SDA Linia danych magistrali I2C pociągnięta przez rezystor 10 kΩ do VIN.

Specyfikacja czujnika wilgotności Adafruit Stemma

  • Nie wymaga lutowania
  • Interfejs: I2C
  • Złącze JST 4 pinowe PH kompatybilne z przewodem Grove
  • Napięcie zasilania: od 3 V do 5 V
  • Wymiary: 76,2 mm x 14,0 mm x 7,0 mm
  • Masa: 4,0 g

 

Produkt kompatybilny z Arduino i Raspberry Pi

Producent udostępnia bibliotekę Arduino oraz przewodniki użytkownika dla Raspberry Pi.

 

Stały monitoring nawodnienia gleby

Niektóre rośliny wymagają szczególnej dbałości o odpowiednie nawodnienie. Dzięki zastosowaniu elektronicznego wilgotnościomierza pomiar może odbywać się automatycznie, w sposób określony przez użytkownika. Nie musisz już obawiać się, że zapomnisz o systematycznym podlewaniu rośliny.

STEMMA - czujnik wilgotności gleby - Adafuit 4026 wyposażony jest w estetycznie zaprojektowaną, wyprofilowaną sondę, którą umieszcza się w glebie. Produkt jest zlutowany i gotowy do podłączenia. Zakres pomiaru zamyka się w przedziale od 200 (bardzo suchy) do 2000 (bardzo mokry). Dodatkowym czujnik mierzy również temperaturę otoczenia.

Trwały i bezpieczny dla roślin czujnik wilgoci

Sonda STEMMA nie posiada odsłoniętych metalowych ścieżek. Dzięki temu z jednej strony sama odporna jest na działanie wilgoci w glebie, a z drugiej strony – nie stwarza zagrożenia dla korzeni roślin. Wilgotnościomierz zamontowany jest na płytce połączonej na stałe z sondą, co redukuje konieczność stosowania połączeń między układem elektronicznym a samym czujnikiem.

STEMMA może współpracować z modułami takimi jak Arduino. Do komunikacji z urządzeniem nadrzędnym służy interfejs I2C. Zarówno przewód połączeniowy JST 4 – pin, jak i moduł programowalny należy dokupić osobno.

Moduł - Temperatura dokładność +/- 2 °C
Szerokość opakowania 10.1 cm
Wysokość opakowania 16.2 cm
Głębokość opakowania 0.8 cm
Masa opakowania 0.063 kg

Michał

07/27/22

Pytanie: Dzień dobry, jak się ustala adres do magistrali I2C w tym czujniku ?
Odpowiedź: Przesyłam link do kodu, który może Panu pomóc w ustaleniu adresu: https://playground.arduino.cc/Main/I2cScanner

Opinie o produkcie

STEMMA - czujnik wilgotności gleby - Adafuit 4026

2.3/5

Średnia Ocena

2

Opinie Klientów
Poniższe opinie zbieramy
i weryfikujemy przy pomocy
zewnętrznego partnera Trustmate
i pochodzą z procesu pozakupowego.
Przemysław 23.01.2023 Potwierdzony zakup
Jak bardzo sobie cenie urządzenia i oprogramowanie stworzone przez Adafruit, to ten sensor (a mam 2szt) jest słaby. Jest wiele wpisów w necie nt problemów z rozpoznawaniem wilgotności. W efekcie zakres użytkowy z 300-2000 jednostek zawęża się do 5 procent przy czym wiąże się to raczej z obserwacja trendu niż odczytem ostatniej wartości.
Jan W. 29.06.2021 Potwierdzony zakup
Wszystko ok

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: