Co to jest Arduino?
Arduino to platforma dla systemów wbudowanych, która powstała w Ivrea Interaction Design Institute we Włoszech jako proste w użyciu narzędzie do szybkiego prototypowania. Stworzono ją z myślą o studentach kierunków technicznych, którzy nie mają dużego doświadczenia z elektroniką i programowaniem. Od czasu pojawienia się na rynku w 2005 roku, Arduino zaczęło zdobywać coraz większe grono użytkowników, którzy stali się głównym motorem napędowym w rozwoju tej platformy, prowadząc do rozwoju kolejnych jej generacji, wraz z ich możliwościami sprzętowo-programowymi. Dzięki płytkom Arduino możesz zaprojektować m.in. proste sterowniki dla aplikacji IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy), drukarki 3D oraz rozmaite układy sterujące do szeroko rozumianych systemów wbudowanych.
Co potrafi Arduino?
Każda płytka Arduino bazuje na prostym w użyciu osprzęcie i oprogramowaniu. Magistrala z interfejsem GPIO umożliwia współpracę z urządzeniami wejściowymi, takimi jak czujniki pomiarowe, przyciski czy potencjometry, którymi poprzez zaprogramowany mikrokontroler możesz wysyłać sygnały do urządzeń wyjściowych, np. w celu uruchomienia silnika, zaświecenia diod LED, bądź sterowania aplikacjami IoT. Pisząc odpowiedni zestaw instrukcji (program) i wgrywając go do pamięci mikrokontrolera na płytce Arduino, możesz zaimplementować niezbędne czynności, które ma wykonywać płytka w celu współpracy z urządzeniami peryferyjnymi. Składnia języka programowania dla Arduino opiera się głównie na językach C i C++ i środowisku Wiring. Producent zapewnia dedykowaną aplikację Arduino IDE wraz z przykładowymi programami. Przez wiele lat Arduino stanowiło centrum sterowania dla tysięcy projektów – od aplikacji mających zastosowanie w domowym życiu codziennym, po rozbudowane aparatury pomiarowe do celów naukowo-dydaktycznych. Społeczność tworząca użytkowników Arduino obejmuje m.in. studentów, hobbystów, artystów, elektroników, programistów, naukowców i osoby innych profesji, pochodzących z całego Świata. Dzięki temu łatwo uzyskasz pomoc przy projekcie, a także sam będziesz mógł pomóc innym użytkownikom Arduino – platformy dla systemów wbudowanych o niewielkich wymiarach i wielkich możliwościach!
Dlaczego warto wybrać Arduino?
Dzięki prostemu i przyjaznemu dla użytkownika interfejsowi Arduino jest chętnie wykorzystywane w tysiącach projektów elektronicznych. Do połączenia Arduino z komputerem wystarczy przewód USB. Oprogramowanie do Arduino jest proste w użyciu dla osób początkujących oraz bardzo elastyczne, w przypadku osób zaawansowanych w systemach wbudowanych. Jest kompatybilne z systemami macOS, Windows i Linux. Nauczyciele i studenci używają Arduino do budowy prostych elektronicznych przyrządów pomiarowych w celu zobrazowania zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych, służąc im również za narzędzie wprowadzające w podstawy programowania systemów wbudowanych i budowy robotów. Natomiast projektanci i architekci, w oparciu o Arduino, budują prototypy interaktywnych urządzeń i inteligentnych budynków, podczas gdy muzycy i artyści tworzą elektroniczne instrumenty muzyczne i efekty dźwiękowe. Arduino jest kluczowym narzędziem podczas nauki nowych rzeczy. Bez względu na wiek, wykonywany zawód, obszar zainteresowań i poziom umiejętności, za pomocą tej platformy możesz w prosty sposób rozpocząć majsterkowanie z pomocą instrukcji obrazujących podłączanie urządzeń do płytki Arduino i zaprogramowanie jej w przejrzysty sposób, krok po kroku. Swoje pomysły możesz udostępnić także innym użytkownikom współtworzących społeczność Arduino.