Kablem czy bez kabla, oto jest pytanie!
Wybór medium transmisyjnego jest pierwszym etapem projektowania każdego łącza danych. Do wyboru mamy zasadniczo dwie grupy rozwiązań – przewodowe oraz bezprzewodowe. To, która z metod okaże się najlepsza dla danego projektu, zależy od szeregu czynników. Trzy najważniejsze spośród nich to: zasięg, przepustowość oraz rodzaj otoczenia. Urządzenia przenośne czy pojazdy (roboty, drony, modele RC) zmuszają oczywiście do zastosowania transmisji bezprzewodowej, choć w niektórych przypadkach (np. robotów eksploracyjnych czy podwodnych) znacznie lepszym rozwiązaniem (a często i jedynym) jest wdrożenie komunikacji przewodowej. Z kolei na krótkim zasięgu, w szczególności gdy urządzenia są zainstalowane na stałe w określonych miejscach, tańszym i prostszym rozwiązaniem będzie użycie łącza kablowego – najczęściej którejś z odmian łącza szeregowego (RS232, RS485, RS422, USB). Niektóre interfejsy – np. SPI, I2C czy I2S – nadają się jedynie do zastosowania wewnątrz urządzenia, np. łączenia dodatkowych płytek drukowanych (modułów) z głównym kontrolerem.
Komunikacja przewodowa
Zdecydowałeś się na użycie komunikacji przewodowej? Praktycznie wszystkie dostępne rozwiązania, jakie powinieneś wziąć pod uwagę, wykorzystują cyfrową transmisję szeregową. Oznacza to, że bity danych są wysyłane jeden po drugim, a za „składanie” ich do postaci bajtów, ramek i całych pakietów danych odpowiadają sprzętowe kontrolery transmisji po stronie nadajnika i odbiornika, a także – na wyższych poziomach – oprogramowanie obydwu urządzeń. Dużą prędkość transmisji i kompatybilność z komputerami oraz wieloma systemami wbudowanymi zapewniają łącza USB i Ethernet. Do transmisji mniejszej ilości danych na małych odległościach dobrze nadaje się interfejs RS232, zaś jego (w przybliżeniu) odpowiednikami do budowy łączy na większych odległościach są szyny danych RS422 i RS485. Jednym z łączy najbardziej odpornych na zakłócenia i błędy transmisji jest magistrala CAN, wywodząca się z przemysłu motoryzacyjnego. W naszej ofercie znajdziesz moduły komunikacyjne, obsługujące wszystkie wymienione standardy.
Komunikacja bezprzewodowa
Najpopularniejszymi łączami bezprzewodowymi w segmencie urządzeń mobilnych, elektronicznych gadżetów i komputerów są szybkie i wydajne sieci WiFi i Bluetooth, choć trudno dziś sobie wyobrazić smartfona czy tablet bez modułu GSM/LTE, dającego możliwość transmisji danych, obsługi SMS i wykonywania połączeń głosowych. Urządzenia sterujące i pomiarowe często wykorzystują niskomocowe łącza o małej przepustowości, ale za to o dużym zasięgu – tutaj prym wiodą technologie ZigBee, XBee, LoRA czy różnego rodzaju proste łącza w paśmie ISM. Geolokalizację we wszystkich punktach kuli ziemskiej zapewniają odbiorniki GPS/GLONASS. Trudno także przecenić rolę urządzeń i tagów RFID czy prostych, ale skutecznych systemów zdalnego sterowania z użyciem podczerwieni (np. legendarnych już pilotów RC5).