Adaptery Bluetooth USB – dlaczego wciąż są potrzebne?
Wszystkie produkowane obecnie laptopy, a także wiele komputerów stacjonarnych i minikomputerów jednopłytkowych (np. Raspberry Pi generacji 3 i 4) jest fabrycznie wyposażonych w zintegrowany moduł Bluetooth, pozwalający na łączenie z urządzeniami takimi, jak słuchawki bezprzewodowe, głośniki Bluetooth, zestawy audio stereo, a także zestawy słuchawkowe, akcesoria telekonferencyjne, urządzenia wskazujące czy też wszelkiej maści gadżety klasy wearable (tzw. „elektronika ubieralna”).
Wciąż jednak wiele modeli „pecetów” oraz budżetowych wersji minikomputerów SBC jest pozbawionych łączności bezprzewodowej w tym popularnym standardzie – sytuacja ta dotyczy zarówno wielu starszych urządzeń, jak i niektórych nowych konstrukcji. W takich przypadkach z pomocą przyjdzie Bluetooth adapter do komputera – niewielkie urządzenie o rozmiarach pamięci typu pendrive lub – bardzo często – jeszcze mniejsze, nie odróżniające się wymiarami od odbiornika myszy bezprzewodowej typu „nano”. Co ważne, adaptery USB doskonale współpracują z systemami Windows. Pozostałe systemy operacyjne takie jak różne dystrybucje Linuksa również współpracują adapterami Bluetooth, co ma niebagatelne znaczenie dla szerokiej rzeszy użytkowników otwartoźródłowych systemów operacyjnych.
Nic nie stoi także na przeszkodzie, by podłączyć komputer przenośny, wyposażony w adapter Bluetooth USB, do radia samochodowego – oczywiście należy upewnić się przedtem, że posiadany model radioodbiornika obsługuje komunikację bezprzewodową (można też zaopatrzyć się w odpowiedni adapter z wyjściem audio). Ponadto adaptery bluetooth można z powodzeniem sparować z wieloma urządzeniami mobilnymi takimi jak tablety, smartfony i odtwarzacze muzyki.
Adaptery Bluetooth USB do klasycznych zastosowań
W naszej ofercie zamieściliśmy różnego rodzaju adaptery Bluetooth podłączane bezpośrednio do portu USB komputera. W zależności od potrzebnego standardu łącza, możesz wybierać zarówno modele kompatybilne z Bluetooth 2.0, jak i nowoczesne adaptery wspierające transmisję danych do/z niskomocowych urządzeń w standardzie Bluetooth 4.0 BLE (Bluetooth Low Energy).
Do tej pierwszej grupy należy niedrogi, miniaturowy moduł firmy Esperanza o oznaczeniu EA159, który oprócz systemów Windows XP, Vista, 7, 8 oraz 10 współpracuje także z dystrybucjami Linuksa, stosowanymi w minikomputerach Raspberry Pi – na stronie produktu znajdziesz link z opisem instalacji sterowników w systemie operacyjnym „maliny”.
Polecamy ponadto dalekozasięgowy moduł BLE BLED112-V1, a także markowy adapter Bluetooth USB Asus USB-BT400, również wspierający standard Bluetooth 4.0 BLE. Mamy też dedykowane adaptery Lego WeDo 2.0, pozwalające połączenie komputera ze sterownikami robotów światowej sławy producenta klocków dla dzieci i młodzieży.
Adaptery Bluetooth USB do zastosowań specjalnych
W sklepie Botland znajdziesz także dwa specjalne adaptery Bluetooth USB, przeznaczone do zastosowań prototypowych i ewaluacyjnych. Bluefruit LE USB Friend marki Adafruit to niewielka płytka z modułem Bluetooth BLE, sterowanym poprzez konwerter USB-UART produkcji FTDI. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest prosta komunikacja z poziomu niemal dowolnego programu terminalowego, pracującego pod jednym ze wspieranych przez układy FTDI systemów operacyjnych.
Adapter Bluetooth - dodatkowe informacje
Moduł jest widziany w systemie operacyjnym jako wirtualny port szeregowy (COM), a do sterowania można użyć komend AT. Z kolei moduł Bluefruit LE USB Sniffer pozwala na „podsłuchiwanie” ruchu na łączu Bluetooth 4.0 BLE, co ma niebagatelne znaczenie dla osób, zajmujących się debuggowaniem aplikacji wykorzystujących ten wszechobecny i nowoczesny standard komunikacji bezprzewodowej.
Wszystkie produkty dostępne w asortymencie Botland pochodzą bezpośrednio od producentów lub sprawdzonych dostawców, dzięki czemu masz gwarancję oryginalności. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących modułów Bluetooth zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi doradcami.
Adaptery Bluetooth USB - FAQ