Jak działa moduł WiFi?
Podobnie jak odbiorniki i nadajniki AM/FM, moduł WiFi do komunikacji wykorzystują fale radiowe, których zakres częstotliwości jednak wykracza poza częstotliwości radiowe, osiągając nawet częstotliwość transmisji danych wynoszącą 5GHz.
Moduły WiFi - co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Rozróżniane są dwie metody połączenia sieci WiFi do internetu - pierwsza obejmuje dostęp do internetu z telefonu przez operatora sieci telefonii komórkowej, a druga obejmuje dostęp do internetu za pomocą routera WiFi, który jest zasilany instalacji elektrycznej. Za pomocą sieci WiFi, możesz sterować np. automatyką symulacji obecności w swoim domu, nawet gdy przebywasz w miejscu oddalonym o kilka tysięcy kilometrów. Dioda LED, w którą jest wyposażony praktycznie każdy router Wi Fi sygnalizuje m.in. status urządzenia i zasilanie.
Sterowanie płytką Arduino przez sieć WiFi
Arduino WiFi - Współczesna technologia z każdym rokiem rozwija się w tempie zbliżonym do wykładniczego. Inżynierowie w identycznym tempie pracują nad zmniejszaniem wymiarów urządzeń i elementów elektronicznych tak, aby pozbyć się zbędnych przewodów. Proces ten zaszedł tak daleko, że współcześnie urządzenie uznawane za przenośne, może zostać w ten sposób określone, jeśli fizycznie mieści się do kieszeni ubrania użytkownika. Współcześnie produkowane urządzenia, zarówno do użytku hobbystycznego, jak i profesjonalnego, wykorzystują komunikację bezprzewodową, ale nie w celu całkowitego zrezygnowania z połączeń przewodowych, lecz w celu łatwego nawiązywania połączeń między wieloma urządzeniami pracującymi w sieci WiFi.
Moduł kompatybilny z Arduino - dodatkowe informacje
Niewielkich rozmiarów układ scalony ESP8266, odpowiadający w zewnętrznym module za sterowanie połączeniem płytki Arduino z siecią WiFi, w stanie spoczynku pobiera prąd o natężeniu wynoszącym zaledwie 10µA. Dzięki niemu, można poprzez sieć WiFi wysyłać do Arduino informacje o sygnałach sterujących oraz niezbędne dane pomiarowe pozyskiwane np. z czujników ciśnienia atmosferycznego w celu zdalnego określenia warunków pogodowych z odległego miejsca względem miejsca pomiarów. Wybrane moduły WiFi są wyposażone w konwerter USB- UART. Dzięki niemu może być programowany bezpośrednio przez port USB. Programowanie odbywa się przy wykorzystaniu środowiska Arduino IDE. Dodatkowo niektóre modele są wyposażone w wejście analogowe. Na szczególną uwagę zasługuje moduł ESP 8266, moduł WiFi i BT ESP32, a także moduły zgodne ze standardem IEEE 802.11 (WiFi 802.11 b g, 802.11 b g n 802.) W razie pytań lub wątpliwości dotyczących modułów WiFi zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi doradcami.