Magistrala CAN (Szyna CAN) - Najważniejsze informacje
Komunikacja CAN (system CAN) stała się jednym z najpopularniejszych standardów przemysłowych sieci komunikacyjnych - w Polsce znajduje się na drugim miejscu po cenionym standarcie Profibus. Za pomocą magistrali CAN urządzenia sterujące przekazują sygnał do robotów (lub automatów).
Podstawa działania sieci CAN (controller area network)
Znakomicie sprawdza się również podczas komunikacji (transmisji danych) między sensorami, sterownikami i rejestratorami. Cechuje się stabilnością i dużą szybkością przesyłu danych, jednak należy pamiętać, że wraz z długością przewodu prędkość znacząco spada. Innymi słowy, wraz ze wzrostem odległości prędkość maleje.
Sieci CAN sprawdzają się w automatyzacji linii produkcyjnych, przy różnych systemach maszynowych, do sterowania pieców, w chłodniach czy do drukarek. Warto wiedzieć, że topologia szyna CAN to filar, na którym opiera się działanie sieci CAN.
Magistrala CAN - Moduły, konwertery i nakładki - Co oferujemy?
W naszej ofercie znajdują się przede wszystkim moduły, które pozwalają w prosty sposób podłączyć Twój mikrokontroler do magistrali CAN. Do wielu zastosowań bardzo często doskonale sprawdzają się nakładki na popularne płytki (mikrokontrolery) - posiadamy szeroki wybór nakładek do Arduino.
Często komunikacja z urządzeniem odbywa się za pośrednictwem interfejsu SPI, a nakładka posiada wyprowadzone na wierzch piny mikrokontrolera. Magistrala komunikacyjna CAN nadal najczęściej wykorzystywana jest w motoryzacji - dostępna jest między innymi nakładka do Arduino, przystosowana do współpracy ze standardowym złączem samochodowym OBD-II i zawierająca instrukcję przykładowego podłączenia urządzenia. Urządzenie może być wykorzystywane m.in. do kontroli błędów i sprawdza np. czy poduszki powietrzne są aktywne.
Warto pamiętać, że podczas korzystania z magistrali CAN i płytek wykorzystującą mikroprocesory ATmega, ze względu na ich niższą wydajność, funkcjonalność magistrali będzie obniżona. Oferujemy także moduły z interfejsami CAN - komunikacja w nich odbywa się zazwyczaj za pomocą złącza USB oraz interfejsu szeregowego UART- RX, TX. W systemach Windows lub Linux pojawi się jako wirtualny port COM. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących magistrali CAN zachęcamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie.