Wyświetlacze segmentowe - proste, praktyczne i ponadczasowe
Wyświetlacze segmentowe mogą wyświetlać litery cyfry i inne znaki w oparciu o segmenty w kształcie linii pionowych (lub pochyłych) i poziomych układających się w kształt cyfry “8”, bardzo często z dodatkowym segmentem w postaci kropki w prawym dolnym rogu wyświetlacza. Poszczególne segmenty wyświetlacza stanowią diody LED połączone ze sobą w układzie wspólnej katody bądź wspólnej anody. Do sterowania wyświetlaczami w sposób sprzętowy, można wykorzystać układ 4511 w technologii CMOS dla wyświetlaczy pracujących w układzie wspólnej katody, a dla wyświetlaczy połączonych w wspólną anodę można włączyć w obwód układ 7447, wykonany w technologii TTL.
Matryce LED - doskonałe połączenie walorów funkcjonalnych i wizualnych
Matryce LED stanowią diody LED ułożone w formie tablicy dwuwymiarowej. Mogą one wyświetlać różne komunikaty, znaki, a także animacje. Od strony elektronicznej, ułożenie diod LED w matrycy jest wykonywane na dwa sposoby - katodę stanowią wiersze, a anodę kolumny bądź odwrotnie, gdzie katodę stanowią kolumny, a anodę stanowią wiersze. Taki układ połączeń redukuje ilość wyprowadzeń mikrokontrolera potrzebnych do sterowania matrycą. Matryce diodowe mogą wyświetlać obraz w wielu kolorach poprzez używanie w odpowiednio wymieszanych proporcjach, kombinacji zaledwie trzech kolorów - czerwonego, zielonego i niebieskiego. Matryce LED są często używane jako elektroniczne banery reklamowe, jako informacja handlowa i przystankowa, a także jako ozdoba wnętrz i elewacji budowlanych. Sprawdź także szczegóły naszej oferty w sekcji wyświetlacz ciekłokrystaliczny.
Wyświetlacze LCD - Wygodny odczyt informacji na panelu sterującym
Wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD, wykorzystują technologię materiałową ciekłego kryształu, którego cząsteczki w określonych zakresach temperatury poruszają się względem siebie i odpowiednio formują, tworząc krystaliczną sieć. Dzięki bardziej rozbudowanej strukturze wewnętrznej, wyświetlacze LCD umożliwiają użytkownikowi uzyskanie informacji w bardziej rozszerzonym zakresie niż w przypadku zastosowania pojedynczej diody LED, w zależności od stopnia złożoności aplikacji. Wyświetlacze LCD umożliwiają wyświetlanie cyfr, liter, znaków specjalnych i symboli graficznych. Jeśli jesteś początkujący w systemach wbudowanych i chcesz zaprogramować wyświetlacz, wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem na początek będzie dla Ciebie wyświetlacz LCD o wymiarach 2x16 znaków. Wyświetlacz ten ma wbudowany układ scalony HD44780 wyposażony w rejestry danych i rozkazów, które stanowią ogniwo pośredniczące między wyświetlaczem a mikrokontrolerem oraz wyprowadzenia kompatybilne z platformą Arduino, do której w sieci jest dostępna biblioteka LiquidCrytal.h dedykowana do obsługi wyświetlaczy LCD. Wyświetlacz LCD może być idealnym uzupełnieniem projektu elektronicznego, a ekran LCD to najpopularniejsze rozwiązanie na rynku.
Wyświetlacze i ekrany - FAQ