Jak działa oscyloskop?
Współczesny oscyloskop cyfrowy jest w rzeczywistości zaawansowanym, niskoszumnym i niezwykle szybkim przetwornikiem analogowo-cyfrowym, wzbogaconym w szereg układów dodatkowych.
Zasada działania oscyloskopu jest dość prosta: przyrząd czeka na pojawienie się odpowiedniego (ustalanego przez użytkownika) poziomu napięcia lub jego zmiany (spadku, wzrostu), czyli tzw. wyzwolenie akwizycji (trigger).
Od tego momentu oscyloskop zaczyna rejestrować przebieg napięcia w formie próbek, przez czas określony za pomocą „podstawy czasu”. Zapis przebiegu napięcia jest obrazowany na ekranie oscyloskopu lub przesyłany do komputera za pomocą kabla USB. Częstotliwość próbkowania różni się w zależności od konkretnego modelu urządzenia.
Możliwości i funkcje oscyloskopu (częstotliwość próbkowania i automatyczny pomiar)
W zależności od ustawień, oscyloskop może zamrozić obraz w celu analizy lub rozpocząć wyświetlanie kolejnej „ramki” w funkcji czasu.
Zapis napięcia, czyli oscylogram, może być wykorzystany do pomiaru parametrów czasowych oraz amplitudowych sygnału, gdyż czasowi pomiędzy dwoma punktami zapisu odpowiada ilość kratek w osi poziomej (np. 10 ms / działkę), zaś amplitudzie – liczba kratek w osi pionowej (np. 1V / działkę).
Każdy oscyloskop cyfrowy posiada szereg dodatkowych funkcji, w tym szereg pomiarów automatycznych, wskazujących użytkownikowi częstotliwość, czasy narastania i opadania czy wartość średnią sygnału – bez konieczności żmudnego obliczania odcinków na ekranie przyrządu.
Ponadto oscyloskopy cyfrowe różni liczba kanałów, analizator widma, ekran dotykowy lub jego brak, port USB (USB host) i wspomniane wcześniej częstotliwości próbkowania.
Wybierz swój model już dziś!
Wybór oscyloskopu warunkuje nie tylko jego cena – w zależności od tego, nad jakimi projektami najczęściej pracujesz, inne funkcje i parametry będą dla Ciebie szczególnie przydatne. Wraz z wprowadzeniem oscyloskopów cyfrowych, oscyloskopy analogowe są coraz rzadziej wykorzystywane. Współczesne oscyloskopy cyfrowe posiadał możliwości zapamiętania przebiegu. Ponadto umożliwiają sprawdzanie częstotliwości mierzonego sygnału, a także sam przebieg sygnału. Dodatkowo takie funkcje jak wynikowy wykres napięcia w funkcji czasu, zapewnia uniwersalne zastosowanie.
Oscyloskopy cyfrowe – dodatkowe informacje
Jeżeli szukasz przyrządu do serwisu urządzeń – wybierz jeden z oscyloskopów stacjonarnych o paśmie częstotliwości odpowiednim do naprawianych urządzeń. W komplecie oprócz urządzenia znajduje się przewód zasilający, instrukcja obsługi i opcjonalne akcesoria (np. kabel USB).
W kategorii urządzenia pomiarowe oprócz oscyloskopów dostępne są także mierniki uniwersalne (multimetry), generatory funkcyjne, mierniki rezystancji i inne sprzęty pomiarowe. Oferujemy wyłącznie urządzenie wyróżniające się wysoką precyzją i powtarzalnością wykonywanych pomiarów.
Cyfrowy oscyloskop – zastosowanie i dodatkowe informacje
W zastosowaniach mobilnych doskonałym wyborem będzie DSO Nano lub DSO Quad – kieszonkowy oscyloskop w doskonałej cenie, zapewniający wszystkie najważniejsze funkcje jego większych braci.
Jeżeli uruchamiasz proste układy z użyciem Arduino i dopiero zaczynasz swoją przygodę z oscyloskopem – wypróbuj BitScope Micro M5 o niewiarygodnie małych rozmiarach i atrakcyjnej cenie. Przejrzyj nasz sklep online i już dziś wybierz oscyloskop swoich marzeń!
W razie pytań dotyczących oscyloskopów lub innych urządzeń i akcesoriów dostępnych w naszym sklepie zachęcamy do kontaktu mailowe, telefonicznego albo za pośrednictwem formularza kontaktowego.