Czujniki hallotronowe - budowa i zasada działania
Budowa czujnika Halla jest bardzo prosta - "serce" sensora stanowi niewielka płytka odpowiednio domieszkowanego półprzewodnika, do której krawędzi przymocowano dwie pary elektrod. Gdy do jednej z nich podłączymy źródło prądu stałego, napięcie panujące na drugiej parze styków jest w przybliżeniu równe zeru. Pojawienie się zewnętrznego pola magnetycznego, skierowanego prostopadle do płytki, powoduje jednak powstanie niewielkiej różnicy potencjałów na elektrodach, przy czym owo napięcie Halla jest proporcjonalne do natężenia pola magnetycznego. Efekt Halla jest w istocie niczym innym, jak mierzalną manifestacją wpływu siły Lorentza na nośniki ładunku (elektrony) poruszające się w przewodniku pod wpływem zewnętrznego pola magnetycznego - im silniejsze jest pole, tym bardziej "znosi" ono elektrony w stronę jednej z elektrod pomiarowych.
Rodzaje czujników Halla
W praktyce czujniki hallotronowe występują w dwóch głównych odmianach. Pierwsza z nich to klasyczne czujniki hallotronowe zbliżeniowe - są one wyposażone we wbudowany magnes, który oddziałuje z metalem znajdującym się w pobliżu czoła sensora; w ten sposób są realizowane np. przemysłowe liczniki obrotów, współpracujące z kołami zębatymi. Druga grupa to sensory scalone, mające postać niewielkich elementów dyskretnych w obudowach zbliżonych do tranzystorów małej mocy. I tutaj znów można wprowadzić kolejne podziały pod względem funkcjonalności oraz szczegółów konstrukcyjnych. Szeroko rozpowszechnione są scalone czujniki hallotronowe, wyposażone - oprócz półprzewodnikowej płytki wykrywającej pole magnetyczne - także w zintegrowany wzmacniacz, posiadający wyjście napięciowe, które może być bezpośrednio połączone np. z przetwornikiem ADC mikrokontrolera. Druga grupa to przełączniki magnetyczne, które zamiast liniowego wzmacniacza mają wbudowany komparator, umożliwiający proste stwierdzenie obecności lub braku pola magnetycznego w pobliżu sensora.
Hallotrony w ofercie sklepu dla robotyków Botland
W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór czujników hallotronowych. Mamy m.in. zbliżeniowe czujniki o konstrukcji typowo przemysłowej, należące do serii NJK-5002C i zasilane napięciem z przedziału 5..30 V lub 6..63 V - ich solidne obudowy są wyposażone w gwint zewnętrzny wraz z nakrętką, umożliwiającą montaż w otworze obudowy lub np. metalowego profilu konstrukcyjnego. Znajdziesz u nas także rozmaite moduły, zawierające czujniki Halla i dostosowane do współpracy z płytkami Arduino, STM32 czy też różnorodnymi zestawami ewaluacyjnymi. Niektóre wykonania mają wbudowany interfejs DFRobot Gravity czy Seeedstudio Grove, co zapewnia bezproblemową współpracę z popularnymi nakładkami czołowych producentów wyposażenia DIY.