Raster, czyli trochę o wymiarach
Mianem „raster” określa się w przypadku złączy oraz obudów układów scalonych i innych elementów elektronicznych odstępy pomiędzy osiami sąsiadujących wyprowadzeń. W przypadku złączy rastrowych, najczęściej spotykane wartości tego parametru to 1,27 mm, 2,50 mm, 2,54 mm, 5,0 mm oraz 5,08 mm. Nietrudno zauważyć, że tylko nieliczne spośród tych wartości stanowią „okrągłe” wartości metryczne. Pozostałe wynikają z calowego systemu miar, z którego elektronicy korzystają wyjątkowo chętnie. 2,54 mm to dokładnie 1/10 cala (czyli – w języku elektroników – 100 mils). 5,08 mm to 200 mils, zaś 1,27 mm odpowiada długości (wymiarowi) 50 mils. Choć może wydawać się, że różnica pomiędzy 5,08 a 5,0 mm jest pomijalna, to jednak przy dłuższych złączach (o liczbie pinów 3 lub więcej), włożenie niepasującego złącza do otworów w płytce drukowanej jest trudne lub wręcz niemożliwe. Dlatego zawsze należy zwrócić uwagę na dokładną wartość rastra.
Złącza rastrowe – rodzaje
Najczęściej spotykane złącza rastrowe występują w postaci listew kołkowych do montażu w płytkach drukowanych (złącza męskie) oraz kompatybilnych z nimi wtyków (złącza żeńskie), zaciskanych na wiązkach pojedynczych przewodów. W przypadku złączy do druku dostępne są zarówno modele proste, jak i kątowe, przy czym niektóre serie złączy oferują wybór sposobu montażu (przewlekany lub powierzchniowy). Wśród złączy rastrowych można znaleźć wersje jednorzędowe oraz dwurzędowe, o różnej liczbie pinów (od dwóch do kilkudziesięciu i więcej). Dodatkową różnicą jest sposób zabezpieczenia przed przypadkowym rozłączeniem. Najprostszych złączy typu goldpin nie wyposaża się fabrycznie w dodatkowe elementy mechaniczne, podczas gdy bardziej zaawansowane złącza mogą być rozbudowane o różnego rodzaju zatrzaski. Owe dodatki przy okazji odgrywają rolę zabezpieczenia przed odwrotnym podłączeniem.
Złącza przewód-przewód
W naszej ofercie znajdziesz złącza raster 2,50 mm przeznaczone do wykonywania połączeń typu przewód-przewód. Złącza te występują w wersji męskiej oraz żeńskiej, przy czym różnica polega nie tylko na kształcie styków, ale także na konstrukcji samej obudowy elementu. Co bardzo ważne, złącza 2,5 mm – występujące w najczęściej wykorzystywanych rozmiarach od 2 do 4 pinów – są wyposażone w zatrzaski, zabezpieczające przed przypadkowym rozłączeniem spowodowanym szarpnięciem lub wibracjami. Konstrukcja mechaniczna uniemożliwia także odwrotne podłączenie, co stanowi niezawodną ochronę przed uszkodzeniem czy nawet spaleniem układów elektronicznych.