Uniwersalne złącze do wielu zastosowań
Wynalazek tej wtyczki przypisują sobie dwa podmioty. Firma Hirschmann twierdzi, że wtyczka bananowa została wynaleziona przez Richarda Hirschmanna w 1924 r. Konkurencyjne roszczenie kieruje firma General Radio Company, która twierdzi, że w 1924 GenRad opracował wtyki bananowe zastępującą popularne wcześniej złącze szpilkowe. Rozwijany przez Hirschmanna dalej wtyk bananowy w 1929 roku został opatentowany. Wtyczka ta składała się wtedy tylko z dwóch części.
Rozmaite rodzaje wtyczek bananowych dostępne na rynku
Typowe rodzaje wtyku bananowego obejmują solidną szpilkę rozciętą wzdłuż, wtyk złożony z czterech sprężyn płytkowych, cylinder z pojedynczą sprężyną płytkową po jednej stronie, wiązkę sztywnego drutu z centralnym trzpień otoczony cylindrem o wielu szczelinach z centralnym wybrzuszenie lub prostą sprężynę - zwinięty w prawie kompletny cylinder fragment blachy. Wszystkie te rodzaje złącz są ze sobą kompatybilne i pasują do szerokiej gamy gniazd bananowych. Poszczególne rozwiązania mają różne wady i zalety - cenę, przewodność, trwałość etc. Obecnie przewód zakończony wtykiem bananowym charakteryzuje się uniwersalnym zastosowaniem.
Możliwość łączenia wielu wtyczek ze sobą
Złącza bananowe są często używane jako zakończenia kabli krosowych w elektronicznym sprzęcie testowym. Z kolei wtyki bananowe w dielektrycznej osłonie są powszechne jako zakończenia przewodów sondy multimetrycznej. Wybrany kabel głośnikowy również ma zamontowany wtyk bananowy, dzięki czemu może stanowić element np. kina domowego. Montaż do samego przewodu jest prosty i niezawodny. Wtyki bananowe gwarantują najwyższą jakość połączenia m.in. w systemach audio. Kable zakończone wtykami bananowymi są ciasno osadzone w gnieździe. Zachęcamy do zapoznania się pozostałym asortymentem kategorii złącza, w której można znaleźć m.in. szybkozłącza, złącza montażowe, złącza USB i wiele innych.
Wtyk bananowy - co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Wiele z wtyczek dostępnych w naszym sklepie, posiada specjalny otwór, który pozwala na dołączenie do wtyku kolejnej wtyczki, co znacznie upraszcza zestawianie systemu pomiarowego, na przykład do czteropunktowego pomiaru rezystancji (jedna para kabli idzie do źródła prądu lub amperomierza, a druga do woltomierza, mierzącego spadek napięcia na nieznanej rezystancji). Każdy produkt dostępny w asortymencie naszego sklepu pochodzi bezpośrednio od producenta lub sprawdzonego dostawcy. W razie pytań dotyczących wtyków bananowych lub innych produktów dostępnych w sklepie Botland, zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi doradcami.