Rodzaje złączy RJ
Złącza sieciowe RJ stanowią całą rodzinę elementów, różniących się nie tylko wymiarami, ale także liczbą i ułożeniem styków oraz… zastosowaniem. Oprócz typowych, handlowych oznaczeń (np. RJ-11, RJ-45, etc.), należy koniecznie znać także drugi sposób określania budowy złączy, używający dwóch liter – P oraz C – a także dwóch cyfr, następujących bezpośrednio po nich. Przykładowo, złącze 4P2C ma 4 pozycje, ale tylko 2 styki.
Z kolei wtyk 8P8C – najczęściej nazywany także RJ-45 (wtyk RJ45) – jest szerszy niż złącza 4P oraz 6P i obejmuje 8 styków, zajmujących wszystkie 8 pozycji. Ilość pinów powinna być dopasowana do ilości żył w przewodzie. Co ważne, każde z typowych złączy modularnych (RJ) wyposażone jest w zatrzask zintegrowany z obudową (dodatkową wypustkę). Gwarantuje on pewny kontakt wszystkich par styków i zabezpiecza przed przypadkowym wyrwaniem lub wypadnięciem wtyczki z gniazda. Typ złącza i dodatkowe akcesoria przeznaczone do zarabiania kabli, powinny być zawsze dopasowane do konkretnego zastosowania. W przypadku użycia jakichkolwiek narzędzi, istnieje duże ryzyko uszkodzenia złącza lub przewodu.
Wtyki sieciowe do wszelkich zastosowań
W naszej ofercie znajdziesz między innymi komplety wtyków 8P8C, dedykowane do użycia w komputerowych sieciach lokalnych (LAN) i kompatybilne ze wszystkimi gniazdami Ethernet – pakowane po 5 lub 100 sztuk. Niektóre złącza są kompatybilne z przewodami sieciowymi kategorii 5 (kat 5e) i 6 (CAT. 6e). Mamy także dostępne od ręki wtyki 6P4C, służące do zarabiania na końcówkach przewodów telefonicznych (wyposażonych w osłonę z miękkiego tworzywa), współpracujących z telefonami stacjonarnymi (wykorzystywane np. z okablowaniem firmy telekomunikacyjnej), faksami czy modemami ADSL. Należy pamiętać, że do montowania złączy na przewodach konieczna jest odpowiednia zaciskarka, obsługująca najczęściej różne złącza sieciowe RJ w rozmiarach od 4 do 8 pozycji.
Gniazdo sieciowe
W tej kategorii znajdziesz także różnego rodzaju gniazda sieciowe, współpracujące z wtykami modularnymi typu RJ. Jeżeli planujesz wykonanie lub odświeżenie instalacji internetowej (kabel typu skrętka), doskonałym wyborem będą gniazda natynkowe 1- lub 2-torowe. Przy planowaniu instalacji należy pamiętać, że dla każdego gniazdka należy przewidzieć doprowadzenie osobnego przewodu z routera lub przełącznika sieciowego. Przewód typu skrętka jest również dostępny w asortymencie naszego sklepu (dodatkowe informacje o skrętce komputerowej można znaleźć na naszym blogu).
Jeżeli zajdzie potrzeba przedłużenia przewodu lub połączenia dwóch kabli sieciowych w istniejącej instalacji, przydatne będą złącza dwustronne, zawierające dwa połączone ze sobą 1:1 gniazda 8P8C, umieszczone w estetycznej (białej lub beżowej) obudowie. Elastyczny przewód umożliwia łatwe prowadzenia nawet w trudno dostępnych miejscach.
Dla nowo projektowanych urządzeń, rekomendujemy także złącza sieciowe RJ do montażu przewlekanego na płytkach drukowanych. Posiadamy zarówno pojedyncze gniazda ze wskaźnikami stanu linii (w postaci diod LED), jak i listwy po 16 gniazd ustawionych w dwóch rzędach – przydatne do budowy dużych urządzeń sieciowych lub serwisu już istniejących.