Zasilanie kontrolek LED
Przy wyborze kontrolki do naszego urządzenia należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na rodzaj i wartość zasilania. Niektóre wskaźniki LED są dostosowane do pracy z napięciem przemiennym 230V – takie kontrolki będą doskonałą alternatywą dla małych żarówek czy kontrolek neonowych (gazowych). Część wskaźników jest przeznaczona do pracy z niższymi napięciami, najczęściej 12 V lub 24 V – przy czym niektóre mogą pracować wyłącznie z napięciem stałym, podczas gdy inne mogą być zasilane zarówno sygnałem zmiennym (AC), jak i stałym (DC). Najczęściej spotykane kontrolki mają konstrukcję opartą na diodach LED, co w porównaniu do dawniej stosowanych żaróweczek zapewnia nieporównanie większą niezawodność, a nierzadko niższy pobór prądu. Dzięki zastosowaniu diod LED, kontrolki mogą mieć różne kolory – znakomicie ułatwia to wybór odpowiedniej barwy, pasującej do typu sygnalizowanego zdarzenia lub kolorystyki obudowy urządzenia.
Kontrolki z neonówkami
Kontrolki z wbudowanymi neonówkami były standardem przez wiele lat, zanim na dobre upowszechniły się niezawodne i tanie diody LED. Niewielkie neonówki najchętniej były i nadal są stosowane w przełącznikach ściennych „z lampką” oraz podświetlanych przełącznikach kołyskowych. Należy jednak pamiętać, że neonówka może świecić jedynie, gdy jest zasilona odpowiednio wysokim napięciem przemiennym; podłączenie jej do napięcia stałego nie spowoduje włączenia. Z tego względu kontrolki z neonówką są dzisiaj używane przeważnie jedynie do wskazywania obecności napięcia sieciowego 230 V. W takich aplikacjach stanowią jednak nadal dobre, tanie i niezawodne rozwiązanie. Podobnie, jak w przypadku kontrolek LED, najczęstszą formą złączy stosowanych do podłączenia tych elementów są konektory.
Kontrolki optyczno-akustyczne
Ciekawą alternatywą dla zwykłych kontrolek optycznych, szczególnie przydatną w zastosowaniach alarmowych i ostrzegawczych, są kontrolki z wbudowanym buzzerem. Z uwagi na alarmowy charakter aplikacji takich elementów, najczęściej znajdziesz je w kolorze czerwonym. W tej kategorii udostępniliśmy trzy wersje 28-milimetrowych wskaźników z wbudowanym sygnalizatorem akustycznym – jedna jest przeznaczona do zasilania napięciem 12 V DC, druga – 24V DC, a trzecia – 230 V AC.