Diody prostownicze to urządzenia półprzewodnikowe dedykowane do prostowania prądu zmiennego i innych sygnałów elektrycznych. Prostownik to urządzenie elektroniczne, które przekształca prąd przemienny (AC), który okresowo zmienia kierunek, na prąd stały (DC), który płynie tylko w jednym kierunku. Proces ten nazywany jest właśnie prostowaniem, ponieważ „prostuje” kierunek przepływu prądu.
Prostowniki mają wiele aplikacji, ale głównie znajdują swoje zastosowanie jako elementy zasilaczy prądu stałego i wysokonapięciowych systemów przesyłowych prądu stałego. Prostownik może pełnić również inne funkcje niż tylko wytwarzanie prądu stałego (poprzez prostowanie napięcia) do wykorzystania jako źródło energii. Najpopularniejszym zastosowaniem diody prostowniczej to detekcja sygnałów radiowych lub detekcji obecności płomienia np. w systemach ogrzewania gazowego.
Dioda prostownicza 1N4001 przekształca prąd zmienny na prąd stały, pracując przy maksymalnym napięciu 50 V i prądzie do 1 A . Dzięki wysokiej odporności na temperatury, od...
Dioda prostownicza 1N5408 przekształca prąd zmienny na stały, oferując maksymalne napięcie wsteczne do 1000 V oraz średni prąd przewodzenia 3 A . Jest odporna na...
Zestaw 118 diod prostowniczych o 4 wartościach oraz 2 mostków prostowniczych. Zestaw zawiera takie diody jak 1N4148, 1N4007, 1N5408 oraz 6A6, a także mostki prostownicze W01G.
Półprzewodnikowa dioda złączowa, to urządzenie - najczęściej krzemowe - wykorzystujące do swojego działania tzw. złącze PN. Jest to interfejs pomiędzy dwoma rejonami półprzewodnika, domieszkowanego typu P, lub typu N. Domieszkowanie półprzewodnika ma za zadanie wykształcić w nim nierównowagę elektryczną poprzez zmianę koncentracji nośników.
W przypadku półprzewodnika domieszkowanego do typu P - dodatnio - zwiększona jest koncentracja nośników dodatnich - dziur, a w przypadku półprzewodnika domieszkowanego do typu N - ujemnie - zwiększona jest koncentracja nośników naładowanych ujemnie - elektronów. Przez złącze takie prąd przepływać może tylko w jednym kierunku, dzięki czemu dioda będzie “prostować” sygnały.
Typowe układy pracy diod prostowniczych
Diody półprzewodnikowe, które wykorzystuje się do pracy jako prostowniki, pracują najczęściej w jednym z dwóch podstawowych układów - prostownika jednopołówkowego (półokresowego) lub prostownika dwupołówkowego (pełnookresowego). W prostowniku jednopołówkowym, jedynie dodatnia lub ujemna połowa fali jest przewodzona, a druga połowa jest blokowana.
Dioda prostownicza - dodatkowe informacje
Ponieważ tylko połowa fali wejściowej dociera do wyjścia, średnie napięcie wyjściowego takiego układu jest niższe niż napięcie na wejściu. Prostowanie półfalowe wymaga pojedynczej diody w układzie jednofazowym lub trzech w trójfazowym. Prostowniki te wytwarzają pulsujący prąd stały o wysokim poziomie tętnień i potrzebują znacznie większych filtrów, aby wyeliminować zakłócenia z wyjścia.
Z kolei prostownik pełnofalowy przekształca cały przebieg wejściowy na prąd stały - wykorzystuje on obie połówki wejściowej sinusoidy i daje wyższe średnie napięcie na wyjściu. Składa się on z czterech (dla układu jednofazowego) lub sześciu (dla układu trójfazowego) diod w konfiguracji tzw. mostka Graetza. Prostownik dwupołówkowy oferuje znacznie niższe tętnienia wyjściowe.
Najważniejsze parametry diody prostowniczej
Dioda prostownicza charakteryzowana jest wieloma parametrami, ale tylko kilka z nich jest potrzebnych do odpowiedniego dobrania jej do naszego układu. W pierwszej kolejności zwrócić uwagę trzeba na maksymalne dopuszczalne napięcie pracy, oraz maksymalny prąd diody (czyli maksymalny prąd przewodzenia). Dla porównania diody germanowe wyróżnia mniejsze dopuszczalne napięcie wsteczne. Ponadto charakteryzują się niższą dopuszczalną temperaturę złącza w porównaniu do diod krzemowych.
Parametrów tych nie można przekroczyć w układzie, aby nie uszkodzić diod prostownika - dobrze jest dobrać diody o wyższych parametrach, aby dysponować pewnym zapasem. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na maksymalny prąd chwilowy, powtarzalne napięcie rewersyjne i powtarzalny prąd przewodzenia diody.
Dalej, warto jest sprawdzić jaki jest spadek napięcia na diodzie (w kierunku przewodzenia) - wartość ta, pomnożona przez płynący prąd, da nam moc strat, które będą na elemencie zamieniane w ciepło - nie mogą one przekroczyć maksymalnego, dopuszczalnego poziomu strat mocy na diodzie, inaczej spali się ona podczas pracy.
W asortymencie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór diod prostowniczych o różnym dopuszczalnym dużym natężeniu prądu. Maksymalne dopuszczalne napięcie wsteczne (szczytowe napięcie rewersyjne pracy) i maksymalna temperatura złącza jest uzależniona od konkretnego modelu. Oferujemy diody krzemowe renomowanych producentów stosowane m.in. w elektronice. Wszystkie produkty pochodzą bezpośrednio od producentów lub sprawdzonych dostawców. Oprócz diod prostowniczych oferujemy także szeroki wybór diod laserowych, diod IR i LED RGB.
Diody prostownicze - FAQ
Diody prostownicze to półprzewodnikowe elementy pasywne o pojedynczym złączu PN. Odpowiadają za przekształcanie prądu zmiennego w jednokierunkowy prąd stały. Mogą przewodzić prąd o naprawdę dużym natężeniu.
Diody prostownicze są stosowane w zasilaczach do przekształcania prądu zmiennego (AC) na prąd stały (DC) - proces ten nazywa się prostowaniem. Są one również stosowane w innych miejscach obwodów, w których przez podłączoną diodę musi przepływać duży prąd.
Specyfikacja diody prostowniczej opiera się o maksymalne napięcie, maksymalny prąd i rodzaj obudowy. Główny parametr diody prostowniczej to maksymalne dopuszczalne napięcie wsteczne. Parametry techniczne to IFN, IFRM, IFSM, URWM, URRM, URSM, PTOT, Tj, Rth, IR , UF
Alternatywy dla diody prostowniczej to dioda szybka, czyli dioda Schottky'ego, przekaźnik z diodą w szeregu z cewką albo tranzystor MOSFET. Oczywiście każde z tych rozwiązań zastępczych wymaga zastosowania określonego schematu i struktury układu. Wszystkie rodzaje diod w Botland znajdziesz w poświęconej im kategorii sklepu.