Co oferujemy w tej kategorii?
Podstawowymi produktami w tej kategorii są pojedyncze tranzystory P MOSFET wykonane w technologiach THT i SMD. Proponujemy zestawy po pięć sztuk do montażu powierzchniowego oraz wybór między zestawami po 5 sztuk i pojedynczymi tranzystorami przeznaczonymi do montażu przewlekanego. W naszej ofercie znajdziesz też praktyczne zestawy do testowania oraz rozpoznawania elementów elektronicznych różnego rodzaju. Rozpoznawane mogą zostać przede wszystkim tranzystory bipolarne i unipolarne, diody, rezystory, kondensatory oraz elementy indukcyjne. Dzięki dobrze przemyślanej konstrukcji urządzenia, użytkownik może badać zarówno elementy wykonane w technologii THT, jak i te SMD. Na wbudowanym wyświetlaczu LCD wyświetlą się szczegółowe informacje o rodzaju elementu oraz jego parametrach. Urządzenie ma dedykowane podstawki do elementów THT i SMD, jest wyposażone w dwa przyciski (“Test” i “Off”) oraz jest zasilane 9-woltową baterią 6F22. Asortyment uwzględnia kilka tego rodzaju produktów - część z nich ma dodatkowo możliwość wykorzystania ich jako miernika częstotliwości lub generator impulsu prostokątnego lub sygnału PWM. Dostępne są także moduły wykonawcze z tranzystorami MOSFET od znanej firmy Pololu. Napięcia zasilania takich urządzeń to od kilku do kilkudziesięciu woltów (w zależności od modelu). Tego typu urządzenia mają ochronę przed napięciem wstecznym i są niewielkich rozmiarów, a w razie potrzeby mają możliwość połączenia kilku takich elementów ze sobą. Dodatkowo dzięki przemyślanemu projektowi można ustawiać opcję samodzielnego wyłączania lub sterowania za pomocą zewnętrznych cyfrowych urządzeń. Należy jednak pamiętać, że przełączniki mają ograniczony zakres napięć - przy zaniku zasilania stan zostanie ustalony na “wyłączony”. Warto także zwrócić uwagę, że urządzenie nie zapewnia pełnej izolacji w momencie aktywnego stanu “wyłączenia”: niewielka ilość prądu nadal może przepływać.
Tranzystory P MOSFET
Po dodaniu do krzemu atomów pierwiastka posiadającego o jeden więcej elektron walencyjny niż w krzemie (donory), powstanie półprzewodnik typu N. Analogicznie sytuacja wygląda w momencie, kiedy do krzemu zostaną dodane atomy pierwiastka posiadającego jeden elektron walencyjny mniej (akceptory) - powstanie wówczas półprzewodnik typu P. MOSFET to tranzystory z kanałem typu P - podłoże ma domieszkowane donory, natomiast dren oraz źródło mają domieszkowane akceptory.
Zastosowanie tranzystorów MOSFET
Tranzystory MOSFET najlepiej sprawdzą się w układach o możliwie najniższym napięciu. Ich dużą zaletą jest bardzo niska rezystancja przy otwartym kanale, dzięki czemu straty w tym miejscu również utrzymują się na bardzo niskim poziomie. Potrzebują bardzo niewielką ilość energii elektrycznej do sprawnej pracy i praktycznie nie pobierają prądu na bramce. Wykorzystywane są najczęściej jako wzmacniacze czy przełączniki, bardzo często znajdują też zastosowanie w mikroprocesorach lub w tak zwanych bramkach CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor). W projektach studenckich mogą być stosowane do załączania silników pracujących na wyższym napięciu i do załączania diod LED. Opisywana wcześniej, bardzo duża szybkość podczas przełączania stanów oraz wysoka impedancja to powody, dzięki którym takie elementy sprawdzają się znakomicie w wielu projektach z dziedziny elektroniki cyfrowej.
MOSFET to odporne tranzystory
Warto zwrócić uwagę na trwałość tranzystorów MOSFET, która wynika z ich budowy. Przede wszystkim, tego rodzaju elementy wolne są od zjawiska tak zwanego drugiego przebicia. To elementy odporne na wiele niesprzyjających warunków, jednak warto poznać ich słabe punkty. Przed podłączeniem zwróć uwagę, jaka jest dopuszczalna moc generowanych strat oraz napięcie i prąd kolektora - przekroczenie tych wartości niestety najczęściej skończy się trwałym uszkodzeniem elementu. Bardzo ważne jest też, aby pamiętać o wysokiej wrażliwości tranzystorów MOSFET na ładunki elektrostatyczne - nawet prąd o różnicy potencjałów niewiele większej niż 20 V może uszkodzić element. W związku z tym należy go przechowywać w specjalnej przewodzącej gąbce w antystatycznym pokrowcu. Przed przystąpieniem do pracy dobrze jest również rozładować z ładunków swoje ciało oraz narzędzia, którymi będziesz wykonywał zadanie (lutownica, pinceta i tym podobne). To wyjątkowe właściwości, które mogą sugerować o delikatności takich elementów, jednak właśnie między innymi wysoka trwałość decyduje o tym, że są one tak często wykorzystywane w wielu urządzeniach. Wystarczy jedynie zachować odpowiednie środki ostrożności podczas montażu i doboru poszczególnych elementów (dbając o nieprzekraczanie dopuszczalnych wartości).