Zamki elektryczne - wygodne i nowoczesne rozwiązanie
Zamki elektryczne powszechnie wykorzystuje się w miejscach, gdzie potrzebny jest system zabezpieczający przed nieautoryzowanym dostępem. Dlatego znajdują zastosowanie w fabrykach czy urzędach, ale również na bramach strzeżonych osiedli, w garażach czy furtkach. Stanowią też świetne zabezpieczenie przed dostępem dzieci, dlatego rodzice często montują je w szufladach, drzwiach lub oknach oraz innych miejscach potencjalnie niebezpiecznych dla maluchów. Istnieje wiele rodzajów zamków elektrycznych, które w zależności od swoich cech stosowane są w różnych sytuacjach.
Jak działa zamek elektryczny?
Najprostszy zamek elektryczny to elektrozaczep podstawowy (domyślnie zamknięty). Posiada on obudowę, wewnątrz której znajduje się bolec blokujący oraz elektromagnes. Przyłożenie napięcia powoduje uruchomienie magnesu, który uruchamia blokadę zapadki (w przypadku najprostszej konstrukcji elektromagnes po prostu przyciąga do siebie bolec) i otwiera zamek. Odłączenie prądu sprawia, że bolec wraca do pozycji wyjściowej (na przykład w odpowiednim otworze we framudze drzwi) i zamyka zamek. Elektrozamek rewersyjny działa odwrotnie: zamek zostaje otwarty, gdy w obwodzie nie płynie prąd. Ta właściwość sprawia, że elektrozaczepy rewersyjne są często wykorzystywane w systemach przeciwpożarowych.
W jakich projektach wykorzystasz zamki elektryczne?
Zamki elektryczne mogą być łączone z innymi elementami elektronicznymi, co daje bardzo duże możliwości i pozwala na wykorzystanie w zaawansowanych technicznie projektach. Możesz na przykład zbudować własny sejf otwierany odpowiednią kombinacją przycisków lub zabezpieczyć szuflady w mieszkaniu przed dostępem małych dzieci, umieszczając otwierający je guzik w niedostępnym miejscu.
Zanim wybierzesz konkretny model
Zamki elektryczne różnią się sposobem działania, rodzajem potrzebnego zasilania, odpornością na uszkodzenia i innymi parametrami. Jeżeli zdecydujesz już, jaki typ zamka jest Ci potrzebny (pozycja spoczynkowa, przystosowanie do drzwi prawych/lewych/dwuskrzydłowych etc.), powinieneś dobrać model najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. W tym celu należy określić takie parametry, jak rozmiary gniazda, rozstaw otworów montażowych, napięcie i prąd zasilania, wytrzymałość (zwłaszcza w przypadku bardziej obciążonych zamków, na przykład instalowanych w drzwiach lub bramach) oraz ewentualną kompatybilność z pozostałymi elementami elektronicznymi wykorzystanymi w projekcie.