Zawory elektromagnetyczne
Zawory na elektromagnes są wykorzystywane w wielu dziedzinach - między innymi przemyśle, motoryzacji czy ciepłownictwie. Niewielkie zawory elektromagnetyczne sterowane przy pomocy komputera lub mikrokontrolera (na przykład Arduino czy Raspberry Pi ze wzmacniaczem lub przekaźnikiem), doskonale sprawdzą się w projektach elektronicznych wykorzystujących rozwiązania hydrauliczne lub pneumatyczne. Możesz w ten sposób zbudować własną fontannę, robota-barmana lub kran na fotokomórkę wyposażony w element zamykający.
Zawór elektromagnetyczny - Wybierz odpowiedni model
Przed zdecydowaniem się na konkretny produkt musisz określić, w jakich warunkach będzie pracować elektrozawór i jakie powinno posiadać cechy. Podstawowe parametry to zasilanie (napięcie, pobór prądu), wymiary (zwłaszcza średnica wewnętrzna), cechy medium (temperatura, lepkość, skład chemiczny czy zakres ciśnień cieczy lub gazu). Warto także zwrócić uwagę na czas otwarcia i zamknięcia zaworu oraz wybrać pożądaną pozycję spoczynkową (otwarty lub zamknięty). Elektrozawory różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane. Niektóre z nich zostały wyprodukowane ze stali nierdzewnej. Inne mają funkcję związaną ze wspomaganiem otwarcia. Zastosowanie zaworów tego typu obejmuje m.in. przemysł.
Zawór bezpośredniego czy pośredniego działania?
Zawory elektromagnetyczne pośredniego działania (serwowspomagane) mogą być stosowane w miejscach, gdzie ciśnienie medium lub przekrój rury nie pozwalają na wykorzystanie zaworu działającego bezpośrednio. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w warunkach przemysłowych, gdzie przepływ cieczy lub gazu jest duży. W zaworach tego typu niezwykle ważna jest szczelność, nawet w przypadku dużego ciśnienia medium.
Mają jednak sporo wad: najistotniejszą z nich jest mniejsza żywotność oraz dłuższy czas otwarcia i zamknięcia niż w przypadku zaworów działania bezpośredniego. Dlatego w projektach elektronicznych (zwłaszcza tych, które wymagają dużej precyzji w dozowaniu medium) wykorzystuje się zwykle zawory bezpośredniego działania.
Zawory elektromagnetyczne - Botland - Sklep dla robotyków
Asortyment sklepu Botland obejmuje szeroki wybór zaworów elektromagnetycznych wyróżniających się niskim poborem energii elektrycznej. Oferujemy zarówno zawory elektromagnetyczne proste, jak i kątowe oraz miniaturowe modele.
Bezpieczny zakres temperatury przepływającej cieczy w większości urządzeń wynosi od 0℃ do +100℃. Poszczególne zawory elektromagnetyczne różnią się od siebie m.in. maksymalną przepustowością i średnicą gwintu, a co za tym idzie, zastosowaniem. Dodatkowo w kategorii elementy pasywne można znaleźć m.in. rezonatory, potencjometry, rezystory i wiele innych elementów.