Opis produktu: Zawór elektromagnetyczny 12 V - 3/4'' - SparkFun ROB-10456
Zawór umożliwia sterowaniem przepływem cieczy przy pomocy komputera lub dowolnego mikrokontrolera, w tym Raspberry Pi lub Arduino. Urządzenie zasilane jest napięciem 12 V. Średnica gwintowanych wejść na wodę wynosi 3/4”. Zawór jest domyślnie zamknięty, pobór prądu przez cewkę wynosi około 350 mA.
Aby w pełni otworzyć zawór niezbędne jest odpowiednie ciśnienie wody. Minimalna wartość ciśnienia wynosi 0,2 bar (20 kPa). Pozwala to na przepływ około 3 L/min. Urządzenie pracuje dobrze z ciśnieniem z kranowym np. w połączeniu z wężem ogrodowym. Szczegóły dostępne znaleźć dokumentacji.
Pompa 350 GPH firmy SparkFun nie jest wstanie wytworzyć odpowiedniego ciśnienia, aby w pełni otworzyć zawór.
Specyfikacja zawrotu elektromagnetycznego
- Średnica wewnętrzna: 20 mm
- Średnica zewnętrzna: 26 mm
Zawór elektromagnetyczny 12V - 3/4'' - SparkFun ROB-10456 Sklep Botland
Zawór elektromagnetyczny 12V - 3/4'' - SparkFun ROB-10456 jest wyposażony w dwa przyłącza gwintowane w rozmiarze ¾”, które należy wykorzystać do połączenia go z instalacją wodociągową. Warto zastosować odpowiednie uszczelnienia, a po wykonaniu instalacji upewnić się, że całość pracuje bez przecieków.
Połączenie elektryczne z cewką solenoidu zapewniają dwa konektory prostokątne, umiejscowione w tylnej części korpusu zaworu. Z uwagi na duży pobór prądu (350 mA) oraz indukcyjny charakter obciążenia, zawór powinien być sterowany z użyciem tranzystora mocy lub przekaźnika.
Zastosowania zaworów elektromagnetycznych
Zawory elektromagnetyczne są szeroko rozpowszechnione w różnego rodzaju systemach automatyki budynkowej – w tym także w aplikacjach z nurtu tzw. smart home (inteligentnego domu). Pozwalają m.in. na automatyczne odcinanie dopływu wody w przypadku wykrycia awarii – do tego celu służą specjalne czujniki zalania, montowane np. w łazienkach (w rejonie pralek automatycznych) czy kuchniach (zmywarka, zlewozmywak).
Elektrozawory mogą być także wykorzystane do budowy automatycznych systemów nawadniania upraw ogrodowych lub rolnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tego typu system zrealizować także w mniejszej skali – np. do samoczynnego lub zdalnie sterowanego podlewania roślin doniczkowych.
Uwaga! W dokumentacji pojawił się błąd. Producent podaje napięcie zasilania jako 220 V, podczas gdy wynosi ono 12 V. |
Przydatne linki |