Raspberry Pi 4B – pecet, który mieści się na dłoni
Jednym z głównych założeń projektowych Raspberry Pi było zachowanie rozmiarów nieprzekraczających karty kredytowej. Co ciekawe, założenie to – spełnione już w pierwszej rynkowej wersji „maliny” – udało się utrzymać w mocy, pomimo niebywałego wzrostu możliwości użytkowych i wydajności obliczeniowej, jaki miał miejsce w ciągu kilku ostatnich lat. Najnowsze Raspberry Pi 4B korzysta z niemal wszystkich zdobyczy technologii, integrując w sobie zarówno bardzo wydajny, 64-bitowy, 4-rdzeniowy procesor SoC BCM2711, sporej wielkości pamięć RAM, jak i wszystkie niezbędne złącza, znane z „dużych” komputerów. Nietrudno zauważyć, że nowa wersja Raspberry Pi została opracowana ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań typowo „pecetowych” – dwa porty microHDMI pozwalają na podłączenie dwóch monitorów o rozdzielczości 4K, a spora pamięć operacyjna (aż do 4 GB RAM) ułatwia płynne odtwarzanie filmów i pracę z wieloma aplikacjami uruchomionymi jednocześnie. Powyższe podzespoły sprawiają, że może z powodzeniem pełnić funkcje komputerów stacjonarnych.
Raspberry Pi - niedrogi komputer dla każdego
Raspberry Pi 4B - Cena podstawowego modułu rozpoczyna się już od niecałych 200zł. Raspberry Pi i sklep Botland po raz kolejny współpracują przy sprzedaży najpopularniejszego minikomputera na świecie. W zestawie znajduje się minikomputer i dodatkowe akcesoria. Ich liczba i rodzaj są uzależnione od wybranego kompletu.
Raspberry Pi 4 Model B - Zmiany w złączach, czyli idzie nowe!
Najświeższa „malina” oferuje znane z poprzednich wersji minikomputera złącza – w tym GPIO, cztery pełnowymiarowe porty USB (dwa z nich obsługują super szybki standard USB 3.0, a dwa pozostałe to klasyczne USB 2.0) oraz złącze Ethernet. Wspomniane dwa gniazda microHDMI trafiły na miejsce dawnego, pełnowymiarowego złącza HDMI, dzięki czemu ani rozmiary płytki drukowanej Raspberry Pi 4B, ani położenie pozostałych elementów nie uległy zmianie. Nie zabrakło także złączy ekranu LCD oraz kamery, a także obowiązkowego slotu kart microSD. Spore zmiany zaszły w obwodzie zasilania – teraz zamiast dawnego gniazda micro USB na płytce znalazło się gniazdo USB C, co pozwoliło na współpracę minikomputera z zasilaczami o wydajności prądowej rzędu 3 A.
Komputer Raspberry - Duża wydajność i szeroka gama akcesoriów
Choć łączność bezprzewodowa z użyciem modułu znajdującego się na pokładzie płytki jest już znana z poprzednich wersji „maliny”, to warto zwrócić uwagę na parametry nowego modułu, montowanego standardowo we wszystkich wersjach Raspberry Pi 4B. Moduł obsługuje dwuzakresowe WiFi (łączność w pasmach częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz) i wspiera szeroki zakres standardów – 802.11b/g/n/ac. Transceiver Bluetooth wspiera najnowszą wersję 5.0 z prędkością przesyłu danych do 2 Mb/s. Zmiany zaszły nawet w kontrolerze Ethernet, który obecnie wspiera już prędkość do 1000 Mbit/s. Warto także dodać, że producenci Raspberry Pi 4B nie pozostawili „maliny” samej sobie – wraz z premierą najnowszego minikomputera do sprzedaży trafiły oficjalne zasilacze, obudowy i inne akcesoria, w pełni kompatybilne z nową płytką. Proste i intuicyjne oprogramowanie Noobs swobodne wykorzystywanie minikomputera nawet w przez osoby, które stawiają pierwsze kroki w zakresie programowania. Dodatkowe informacje i porady dotyczące maliny są udzielany przez naszych doświadczonych konsultantów, którzy pomagają dobrać produkt do konkretnych zastosowań.