Filtruj według
Cena
49 50
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (528) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Śmigła

Ilość produktów: 1
Loading...

Grove - wiatraczek z silnikiem i sterownikiem v1.1

Wiatraczek z miękkiego materiału z  silnikiem DC oraz sterownikiem  opartym na mikrokontrolerze  ATmega168 . Na płytce znajdują się dodatkowe wyprowadzenia np. do podłączenia...
5.0 (1)
Indeks: SEE-11336
Indeks: SEE-11336
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 49,90 zł Cena 49,90 zł
  • Darmowa dostawa

Wybór śmigieł, czyli trochę o teorii

Wśród maszyn wielowirnikowych wyróżniamy dwa główne, najczęściej spotykane rodzaje, różniące się liczbą silników – w przypadku czterech napędów mówimy o quadrocopterach, zaś jeżeli mamy do czynienia z maszyną o sześciu silnikach napędowych – nazywamy ją hexacopterem. Liczba napędów decyduje przede wszystkim o maksymalnym udźwigu, choć jej zwiększenie wpływa pozytywnie nie tylko na ten parametr, gdyż poprawie może ulec także maksymalna wysokość lotu, stabilność manewrowa oraz bezpieczeństwo w przypadku awarii jednego ze śmigieł. Niezależnie od tego, ile napędów zostało użytych w danym projekcie, najczęstsza konfiguracja jest następująca: co drugie śmigło obraca się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (oznaczamy je wtedy CW), zaś pozostałe – w kierunku przeciwnym (CCW). W polskiej literaturze można spotkać także określenia „śmigła prawe” oraz „śmigła lewe”. Oprócz kierunku obrotów, istotne są też wymiary śmigła, jego kształt i materiał, z którego zostało wykonane (wpływający na masę elementu oraz jego wytrzymałość i współczynnik tarcia).

Montaż śmigieł

Śmigła stosowane do napędu dronów można z grubsza podzielić na dwie grupy. Dedykowane, czyli dostosowane do konkretnego rodzaju maszyny oraz uniwersalne, które sprawdzą się w budowie modeli DIY lub jako zamienniki oryginalnych elementów. W przypadku śmigieł dedykowanych, wszystkie wymiary i inne parametry techniczne są ściśle dopasowane do danej konstrukcji. Śmigła uniwersalne są natomiast przystosowane do pracy z różnymi silnikami. Aby zapewnić tym elementom wszechstronność, do kompletów śmigieł (gdyż tak właśnie najczęściej są one sprzedawane) dodaje się zestawy końcówek w postaci niewielkich tulejek o różnych średnicach otworu. Dobierając wkładkę odpowiednią dla średnicy wału posiadanych silników można uzyskać pewne połączenie elementu z napędem, bez żadnych dodatkowych przeróbek. Ręczne rozwiercanie otworów mogłoby bowiem doprowadzić do skrzywienia ich osi, co w konsekwencji prowadziłoby do sporych drgań (bicia) i w efekcie wpłynęłoby bardzo niekorzystnie na jakość oraz bezpieczeństwo lotu.

Rozmiary śmigieł

W naszej ofercie znajdziesz najpopularniejsze rozmiary śmigieł, stosowane zarówno w mniejszych, jak i naprawdę dużych maszynach. Najmniejsze mają wymiary 7 x 3,8 cala (co odpowiada wartościom odpowiednio 177 x 96 mm w systemie metrycznym). Oprócz nich mamy także dostępne od ręki śmigła 8-calowe (208 x 114 mm) i 10-calowe (254 x 114 mm). Największe, bo aż 12-calowe śmigła SF Props 12 x 4,5 (304 x 114 mm) sprawdzą się przede wszystkim w dużych maszynach o udźwigu odpowiednim do przenoszenia np. większych aparatów i kamer czy wszelkiego rodzaju innych obciążeń transportowych.