Rodzaje materiałów stosowane w produkcji dystansów
Elementy dystansowe znajdują szerokie spektrum zastosowań – zarówno w montowaniu pojedynczych płytek drukowanych lub ich zestawów (stosów), jak i w wielu układach mechanicznych, makietach i zestawach uruchomieniowych czy… drukarkach 3D oraz robotach. Tulejki metalowe, najczęściej mosiężne, doskonale nadają się do podtrzymywania cięższych podzespołów – w szczególności, jeżeli potrzebne są relatywnie długie dystanse (rzędu kilkudziesięciu milimetrów). Metalowe dystanse sprawdzą się też w aplikacjach pracujących w warunkach wysokich temperatur (np. w pobliżu głowic drukarek 3D lub niedaleko radiatorów). Elementy plastikowe (najczęściej nylonowe lub poliamidowe) mają natomiast szereg innych zalet – doskonale izolują elektrycznie (co ma znaczenie szczególnie w układach pracujących na różnych potencjałach, w częściach sieciowych zasilaczy, etc.), a ponadto mogą kompensować nieznaczne różnice wymiarowe, jeżeli dokładność wykonania odpowiadających otworów w obu płytkach jest zbyt mała, aby możliwe było zastosowanie sztywnych dystansów metalowych. Dystans to element konieczny w warsztacie każdego elektronika i robotyka.
Gwinty, rodzaje i kształty dystansów
Dystanse metalowe są produkowane najczęściej w formie sześciokątnych tulejek (choć zdarzają się też wykonania o okrągłym przekroju), natomiast w przypadku elementów tworzywowych równie często spotyka się tulejki okrągłe, co sześciokątne. Wykonania sześciokątne są oferowane zazwyczaj w wersjach z dwoma różnymi gwintami (wewnętrznym oraz zewnętrznym) lub obydwoma gwintami wewnętrznymi, podczas gdy dystanse okrągłe mogą mieć zarówno gwinty, jak i przelotowe, gładkie otwory osiowe. W przypadku gwintów podaje się ich rozmiar najczęściej w standardzie metrycznym (np. M2, M2,5, M3), zaś dla tulejek okrągłych producenci podają po prostu dwie średnice (zewnętrzną oraz wewnętrzną). Zastosowanie dystansów z gwintem zewnętrzno-wewnętrznym pozwala na łatwe składanie wielu płytek jedna nad drugą, poprzez wkręcenie gwintu zewnętrznego jednego dystansu w otwór następnego.
Dystanse w ofercie sklepu Botland
W tej kategorii znajdziesz bogatą ofertę tulejek nylonowych o różnych długościach – 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, czy 20 mm z gładkim otworem przelotowym oraz dystanse gwintowane (z/w) o długościach od 6 do 25 mm. Dostarczamy także dystanse mosiężne o różnych długościach, zarówno z gwintami M3, jak i M4. Specjalnie dla płytek Raspberry Pi przygotowaliśmy zestawy dystansów wraz z kompatybilnymi śrubkami, a nawet nakrętkami, przy czym tulejki mają gwinty M2,5 i długości 10, 20 lub 30 mm. Dla osób często majsterkujących oraz właścicieli profesjonalnych warsztatów rekomendujemy całe zestawy elementów łączeniowych, wykonanych z metalu lub nylonu i oferowane w wygodnych, praktycznych organizerach.