Kamera termograficzna zwana także kamerą na podczerwień lub kamerą termowizyjną to urządzenie, które tworzy obraz rozkładu ciepła na obserwowanym obiekcie za pomocą pomiaru poziomu emisji promieniowania podczerwonego niewidoczny dla ludzkiego oka. Urządzenie to działa podobnie jak zwykła kamera tworząca obraz przy użyciu światła widzialnego. Zamiast zakresu 400–700 nanometrów zwykłej kamery (światła widzialnego) kamery termowizyjne działają na zasadzie przetwarzania promieniowania podczerwonego w zakresie długości fal do około 14 tysięcy nanometrów (14 µm). Kamera termowizyjna umożliwia precyzyjny pomiar temperatury, nawet w całkowitej ciemności. Ich użycie nazywa się termografią.
Kamery termowizyjne
- Darmowa dostawa
Kamera termowizyjna - FLiR Lepton Dev Kit V2 - SparkFun KIT-15948
Zestaw zawierający kamerę termowizyjną Flir Lepton V2 , oraz płytkę ułatwiającą jej podłączenie. Zastosowany w urządzeniu moduł radiometryczny Lepton LWIR ma rozdzielczość 80...- Wyprzedaż!
- Darmowa dostawa
- Promocja
Kamera termowizyjna IR MLX90640 24x32 110st. - Adafruit 4469
Kamera termowizyjna IR oparta na układzie MLX90640 , wyposażona została w matrycę 24 x 32 diod IR wykrywających ciepło. Po podłączeniu do mikrokontrolera lub Raspberry Pi...- Darmowa dostawa
- Darmowa dostawa
Kamera termowizyjna - 256x192px - UNI-T UTi260B
Ręczna kamera termowizyjna firmy UNI-T, która umożliwia dokładne pomiary temperatury oraz wyświetlanie termowizyjne w czasie rzeczywistym. Kamera potrafi wykrywać szeroki...- Darmowa dostawa
Zobacz również
Urządzenia do obrazowania rozkładu temperatury
Obrazowanie w średniej podczerwieni jest podobne do działania zwykłych kamer. Kamery termograficzne różnią się specjalną, dedykowaną optyką - soczewki tych urządzeń nie mogą być wykonane ze szkła, ponieważ blokuje ono podczerwień. Zamiast niego stosuje się specjalne materiały, takie jak german, fluorek wapnia czy krystaliczny krzem. Inne są też detektory wykorzystujące półprzewodniki niskoprzerwowe, takie jak antymonek indu, arsenek indu, tellurek rtęci kadmu (MCT), siarczek ołowiu lub selenek ołowiu. Z drugiej strony elektronika odczytująca jest podobna i prezentuje użytkownikowi obraz - biało-czarny lub z naniesionym tzw. pseudokolorem, gdzie poszczególne barwy odpowiadają rosnącym temperaturom.
Zasada działania urządzeń termowizyjnych
Ciało doskonale czarne to wyidealizowany, fizyczny koncept ciała, które pochłania całe promieniowanie elektromagnetyczne niezależnie od jego częstotliwości lub kąta padania. Jednocześnie emituje ono promieniowanie elektromagnetyczne zależne od swojej temperatury. Zależność ta opisana jest rozkładem Plancka. Dla temperatury pokojowej maksimum tego rozkładu przypada na daleką podczerwień, przysuwając się w kierunku światła widzialnego wraz ze wzrostem temperatury. Z uwagi na kształt rozkładu Plancka wraz ze wzrostem temperatury rośnie też ilość promieniowania podczerwonego emitowanego przez dane ciało. Kamery termowizyjne zbierają to promieniowanie podczerwone (zazwyczaj pracując w zakresie od 7 do 14 μm), tak jak zwykłe kamery zbierają światło widzialne, dzięki czemu obraz oglądany ma różne barwy.
Zastosowanie kamery termowizyjnej
Kamerę termowizyjną można wykorzystywać w na wiele różnych sposobów. Urządzenia tego typu wykorzystywane m.in. precyzyjnego do pomiaru temperatury na powierzchniach obiektów, dzięki czemu można w łatwo zlokalizować starty cieplne niewidoczne gołym okiem. Ponadto kamery termowizyjne są używane w przemyśle, kontroli działania maszyn, a także mechanice pojazdowej. Używają ich także elektronicy, elektrycy i majsterkowicze.
Proste moduły IR dla urządzeń mobilnych
W ofercie naszego sklepu dostępny jest szeroki wybór ekonomicznych i kompaktowych modułów termowizyjnych dedykowanych do podłączania do smartfonów, tabletów i innych urządzeń przenośnych. Komunikacja pomiędzy urządzeniami odbywa się poprzez sygnał elektryczny. Dzięki temu moduły te są istotnie tańsze od swoich kompletnych kuzynów, a jednocześnie zapewniają podobną jakość obrazowania. Pozwala to upowszechnić termografię - nawet hobbyści mogą pozwolić sobie na zakup tego rodzaju urządzenia i wykorzystanie go wraz z posiadanym smartfonem.
Aplikacje kamer termograficznych
Kamery termowizyjne mają szereg zastosowań w wielu dziedzinach przemysłu, a także obronności czy w naukach ścisłych. Termografia często wykorzystywana jest w elektronice do monitorowania pracy urządzeń mocy oraz do detekcji uszkodzeń w systemach energetycznych. Dzięki wykorzystaniu urządzeń termowizyjnych możliwe jest szybkie wykrywanie nadmiernie rozgrzewających się elementów i diagnozowanie usterek. W budownictwie termografia wykorzystywana jest do badania poprawności wykonania izolacji termicznej budynków oraz przy wystawianiu świadectw energetycznych. Kamery termowizyjne wykorzystuje także policja oraz wojsko - pozwalają one m.in. lokalizować ludzi w zupełnych ciemnościach. Termografia stosowana jest także do monitorowania środowiska naturalnego, poziomu zanieczyszczeń, stanu zdrowia zwierząt hodowlanych itp. Technologia ta ma ogromne znaczenie we współczesnym świecie. W kategorii kamery i rejestratory można znaleźć również praktyczne kamery IP, kamery sportowe, rejestratory do kamer, a także kamery internetowe, inspekcyjne i szeroki wybór akcesoriów.
Kamery termowizyjne
W zaawansowanym serwisie elektroniki kamera termowizyjna jest wykorzystywana do wykrywania i lokalizacji usterek, prowadzących do przegrzewania elementów lub ścieżek na płytce drukowanej. Dobrym wyborem będzie zatem model umożliwiający obrazowanie z bliska – przykładowo, moduł Seek Thermal Compact Pro pozwala na uzyskanie ostrości już od 15 cm.
Kamera termowizyjna – wykorzystując predefiniowaną skalę kolorystyczną – pokazuje rozkład temperatur powierzchni obrazowanego obiektu. Często wykorzystuje się paletę, w której najcieplejsze obiekty mają kolor biały, zaś chłodniejsze elementy są przedstawiane w barwach: żółtej, pomarańczowej, czerwonej i fioletowej (aż do czerni w przypadku powierzchni o najniższej temperaturze w badanym zakresie).
Kamera termowizyjna to specjalistyczne urządzenie, umożliwiające uzyskanie barwnego obrazu obiektu, przy czym kolor każdego z pikseli oznacza temperaturę badanej powierzchni w danym jej punkcie. Innymi słowy – kamera termowizyjna różni się od zwykłej kamery tym, że zamiast światła widzialnego wykorzystuje niewidzialne, termiczne promieniowanie podczerwone.