Klasa prędkości karty pamięci
Parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze karty SD pod swoje potrzeby, jest jej klasa prędkości. Przykładowo, jeśli jesteś profesjonalnym fotografem posługującym się lustrzanką cyfrową i zapisujesz zdjęcia w formacie RAW o wysokiej rozdzielczości, najbardziej odpowiednim wyborem będzie karta o najwyższej klasie prędkości, umożliwiająca najkrótszy możliwy czas zapisu zdjęcia między kolejnymi fotografowaniami.
Typ kart pamięci - prędkość zapisu i odczytu
Karta SD o najwyższej klasie prędkości również sprawdzi się podczas nagrywania filmów o wysokiej rozdzielczości i ich bezpośrednim zapisie. Jeśli natomiast potrzebujesz kartę pamięci do telefonu czy przenośnego odtwarzacza muzyki, klasa prędkości karty jest wówczas znacznie mniej istotnym parametrem. Im wyższa prędkość zapisu i prędkość odczytu karty MicroSD, tym większa liczba danych przetwarzana w ciągu sekundy pracy nośnika pamięci.
Karty pamięci MicroSD - prędkość odczytu ma znaczenie
Karty pamięci microSD są produkowane w czterech klasach prędkości – 10, 6, 4 i 2. Klasa 10 jest najwyższą klasą prędkości i karty SD tej kategorii są zalecane do nagrywania filmów w rozdzielczości full HD. Natomiast klasa 2 jest najniższą klasą prędkości i jest wystarczająca przy nagrywaniu filmów w standardowej rozdzielczości. Natomiast karty pamięci MicroSD klasy 4 i 6 będą dobrym wyborem, jeśli nagrywasz filmy w jakości HD. Jeśli nagrywasz w jakości 4K, wówczas świetnie sprawdzi się karta UHS klasy 1 lub 3. Prędkość zapisu i odczytu (klasa prędkości) jest wyrażana w MB/s, czyli ilości danych przetwarzanych w ciągu sekundy.
Dobór karty SD pod budowę urządzenia
Karty SD produkowane seryjnie są dostępne w trzech rozmiarach obudowy. Standardowa karta SD ma wymiary 32.0x24.0x2.1mm, waży zaledwie 2.0g i wyróżnia się charakterystycznym ścięciem górnego prawego rogu obudowy.
Rodzaj karty - dodatkowe informacje
Karta typu miniSD ma mniejsze wymiary i wynoszą one 21.5x20.0x1.4mm, waga wynosi zaledwie 0.8g, ale obecnie jest to najrzadziej używany rodzaj karty SD, pasujący głównie do starszych telefonów komórkowych i został on wyparty przez kartę microSD o wymiarach 15.0x11.0x1.0 i wadze zaledwie ćwierć grama.
Ten rodzaj karty jest szczególnie popularny wśród użytkowników tabletów i smartfonów. Rozmiar fizyczny karty musi być dobrany pod wymiary gniazda na kartę w urządzeniu. Jeżeli chcesz włożyć kartę microSD do urządzenia, które ma slot na standardową ,,dużą” kartę SD, niezbędny będzie specjalny adapter dopasowujący.
Możliwości magazynowania danych na kartach SD
Tak samo, jak pamięci Flash USB, dyski twarde, dyski SSD i inne nośniki danych, również karty SD charakteryzuje pojemność, czyli ich zdolność do magazynowania danych. Karty SD różnią się standardami pojemności. Pośród nich, występuje SDSC - obejmujący pojemności od 1MB do 2GB. W późniejszym czasie, powstał standard SDHC, w którym zawierają się karty o pojemnościach od 2GB do 32GB oraz najnowszy – SDXC, w którym rozpiętość pojemności kart sięga od 32GB do nawet 2TB.
Rodzaj karty dopasowany do typu urządzeń mobilnych
W małych urządzeniach mobilnych w celu rozszerzenia pamięci wbudowanej najczęściej są wybierane karty o pojemnościach 16GB, 32GB oraz 64GB. Pośród wymienionych, w większości urządzeń dostępnych na rynku krajowym i zagranicznym przeważa standard SDHC.
Karty MicroSD - co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Przed wybraniem karty SD sprawdź, czy parametry Twojego urządzenia pozwalają na jej współpracę pod kątem klasy prędkości, wymiarów i pojemności karty pamięci. Brak ruchomych części sprawia, że opisywane akcesoria wyróżniają się długą żywotnością. Ponadto wybrane karty MicroSD są odporne na skrajne temperatury. Należy przechowywać je bezpiecznym miejscu, ponieważ mogłyby ulec uszkodzeniu np. na skutek upadku z wysokości.
Karta pamięci MicroSD - różne warianty
Przykładowe pojemności kart pamięci:
- karta microsd 8 GB - idealna do przechowywania dokumentów, kilku filmów czy plików muzycznych
- karta pamięci microsd 16 GB - uniwersalny rozmiar, na którym zmieścisz już dużą ilość danych i mniejszych kopii zapasowych
- karta microsd 32 GB - jest to już spora pojemność, ale która nie zapewni Ci np. zapisu wszystkich Twoich danych z komputera
- karta pamięci microsd 64 GB - pojemność najmniejszych dysków, która występują w komputerze, zmieścisz na niej sporą ilość danych
- karta pamięci microsd 128 GB - pojemność sporych dysków komputerowych
Karty pamięci microSD / SD - FAQ