Silniki prądu stałego mają zastosowanie m.in. w układach automatyki przemysłowej, urządzeniach AGD, elektronarzędziach, podzespołach samochodowych, bramach elektrycznych, a także w robotach. W naszej ofercie z pewnością znajdziesz silnik prądu stałego o parametrach spełniających potrzeby Twojego projektu!
Jak są zbudowane i jak działają silniki prądu stałego?
Podstawowymi elementami konstrukcji klasycznego silnika prądu stałego, są magnesy stałe tworzące stojan oraz uzwojenia połączone z pakietem miedzianych blach, które tworzą wirnik. Zasilanie wirnika jest doprowadzone przez szczotki węglowe, które mają styk z komutatorem tworzonym przez blaszki wirnika. Gdy uzwojenie wirnika jest podłączone pod napięcie, wówczas płynie przez nie prąd, który wytwarza pole magnetyczne, wprawiające wirnik w ruch obrotowy wskutek oddziaływania z polem magnetycznym stojana. W chwili kiedy uzwojenia wirnika znajdują się w położeniu równoległym do linii sił pola magnetycznego stojana, komutator przełącza biegunowość napięcia zasilania, co skutkuje odwróceniem kierunku oddziaływania pola magnetycznego w obwodzie wirnika, powodując utrzymanie jego obrotów w sposób ciągły w jednym kierunku. W ten sposób silnik DC (prąd stały) wprawiony jest w ruch i napędza ruchome elementy.
Silniki komutatorowe prądu stałego - prosta konstrukcja o wielu zaletach
Prosta konstrukcja i powtarzalna technologia produkcji silników komutatorowych prądu stałego oraz ich przystępna cena, spowodowały, że te maszyny stały się popularne w wielu aplikacjach użytkowych o charakterze zarówno hobbystycznym, jak i profesjonalnym. Silniki prądu stałego możesz zasilać napięciem stałym pochodzącym z baterii bądź zasilacza sieciowego. Im wyższe napięcie zasilania, tym wyższa prędkość obrotowa silnika. Odwrócenie biegunowości baterii bądź zasilacza spowoduje zmianę kierunku obrotów silnika. Jeśli Twoja aplikacja wymaga, regulacji obrotów silnika, wówczas zdecydowanie warto dobrać sterownik PWM, który umożliwia płynną regulację obrotów silnika w pełnym zakresie. Wśród atutów silników prądu stałego, wyróżnia się wysoki moment obrotowy już w dolnym zakresie obrotów - nawet w sytuacji, gdy silnik jest obciążony mechanicznie, szybko będzie mógł uzyskać wymaganą prędkość obrotową.
Jakie czynniki trzeba uwzględnić przy doborze silnika prądu stałego?
Dobierając silnik pod konkretny projekt, musisz uwzględnić jego najważniejsze parametry znamionowe, tj. napięcie zasilania, pobór prądu, moment obrotowy i prędkość obrotowa. Wartość napięcia zasilania wyznacza efekt w postaci wymaganego momentu obrotowego przy odpowiedniej prędkości. Podanie zbyt niskiego napięcia na szczotki silnika spowoduje, że silnik nie będzie mógł wystartować, zaś podanie zbyt wysokiego napięcia niż zaleca producent, może spowodować przepływ zbyt dużego prądu w obwodzie wirnika, co będzie się objawiało przez zbyt silne oddziaływanie elektrodynamiczne i cieplne, prowadzące do trwałego uszkodzenia wirnika, a nawet stojana. Zwiększenie obciążenia na wale silnika powoduje zwiększenie poboru prądu ze źródła zasilania - w przypadku silników pracujących z dużym obciążeniem, warto zastosować dodatkowy radiator, który zwiększa powierzchnię odprowadzania ciepła. Prędkość obrotowa silnika musi być dobrana pod wymagania aplikacji. Największą efektywność silniki osiągają przy najwyższej prędkości obrotowej. Dodanie przekładni pozwala na zredukowanie obrotów silnika. Moment obrotowy na wale silnika bądź napędzanej przez niego przekładni, jest wielkością, która bezpośrednio wpływa na przyspieszenie silnika oraz jego możliwości wykorzystania w konkretnej aplikacji.
Silniki DC - prąd stały - FAQ