Wydajne i niewielkie silniki dla każdego
Producenci asortymentu dla robotyki amatorskiej wyszli naprzeciw oczekiwaniom entuzjastów automatyki, tworząc bardzo atrakcyjną ofertę niewielkich i tanich napędów dla robotów mobilnych. Silniki DC kątowe z przekładnią są szczególnie cenione z uwagi na niewielką ilość miejsca zajmowanego na pokładzie robota, a także łatwość utrzymania pożądanej szerokości platformy mobilnej. Podczas gdy klasyczne silniki z prostą przekładnią trzeba ustawiać naprzeciw siebie (co zwiększa szerokość całego robota) albo na przemian (np. prawy napęd z przodu, a lewy – z tyłu), silniki kątowe można ustawić równolegle, po obu stronach nawet bardzo wąskiego podwozia. Przekładnia kątowa znacząco ułatwia także uzyskanie wysokiego prześwitu, co ma niebagatelne znaczenie w konstrukcjach „terenowych”, przeznaczonych do poruszania się po mniej przyjaznych dla robota podłożach.
Silniki DC kątowe marki Dagu – jest w czym wybierać
Firma Dagu, znany producent elementów i modułów dla robotyki amatorskiej, oferuje szeroki wybór silników DC z przekładnią kątową. Ogromną zaletą napędów tej marki pozostaje ich niska cena – doskonałym przykładem jest DG02S-1P, czyli zestaw dwóch silników DC z przekładnią kątową o przełożeniu 48:1, zasilanych napięciem 3V. Przekładnia jest wyposażona w wał wyjściowy 5,4 mm, a maksymalny pobór prądu silnika wynosi jedynie 170 mA – co pozwala na sterowanie nim nawet za pomocą najmniejszych, scalonych mostków H lub pojedynczych tranzystorów małej mocy. W ofercie firmy znajdują się także silniki DC kątowe z przekładnią wyposażoną w dwustronny wał – jako przykład wymieńmy choćby model DG01-D, zdolny do napędzania kół robota lub niewielkich mechanizmów z maksymalnym momentem obrotowym równym 0,8 kg*cm. W innych wykonaniach (np. DG02S-2P) wał wyjściowy przekładni jest równoległy w stosunku osi silnika, ale przesunięty względem niej, co daje zupełnie inne możliwości instalacji.
Inne napędy kątowe
W tej kategorii znajdziesz także silniki DC kątowe z przekładnią od innych producentów – między innymi Pololu. Doskonałym wyborem dla większych robotów amatorskich będzie np. kątowy napęd Pololu, wyposażony w przekładnię o przełożeniu 120:1, wyposażoną w obustronny wał. Silnik osiąga prędkość 120 rpm (czyli dwóch obrotów na sekundę), a solidna przekładnia zapewnia moment obrotowy na poziomie 1,4 kg*cm, co w zupełności wystarczy nawet dla konstrukcji wyposażonych w koła o większej średnicy. Dla robotów wymagających kontroli prędkości obrotowej kół doskonałym wyborem będzie silnik DC typu SJ02 120:1 6V 160RPM, wyposażony w enkoder inkrementalny.