Switche niezarządzalne vs. zarządzalne
Podstawową różnicą pomiędzy poszczególnymi modelami switchy sieciowych jest możliwość (lub jej brak) zarządzania parametrami – zwykle za pośrednictwem interfejsu przeglądarkowego. W przypadku przełączników niezarządzalnych mamy do czynienia z najprostszą możliwą wersją przełącznika sieciowego. Urządzenie sieciowe tego typu działa na zasadzie plug and play, a więc umożliwia rozbudowę sieci praktycznie bez żadnych dodatkowych operacji. Wystarczy jedynie podłączyć odpowiednie urządzenia końcowe, np. komputery, drukarki sieciowe, aparaturę pomiarową albo minikomputery (np. Raspberry Pi) do pojedynczego portu RJ-45 obecnego np. w modemie czy też routerze sieciowym.
Switch sieciowy (przełącznik sieciowy) – dodatkowe informacje
Co prawda większość routerów dostępnych na rynku (np. światłowodowych czy też pracujących w starszej technologii ADSL) pozwala na podłączenie kilku – zwykle do 4 – urządzeń z interfejsem Ethernet, ale mając pod ręką więcej komputerów czy też innych urządzeń z dostępem do sieci bardzo łatwo przekroczyć tę liczbę. Dlatego warto – w przypadku rozbudowy sieci dla kilku domowników czy też w niewielkiej firmie – od razu przemyśleć zainstalowanie odpowiedniego switcha.
Switch zarządzalny (przełącznik zarządzalny) pozwala na uruchomienie prostego interfejsu konfiguracyjnego i ustawienie np. parametrów poszczególnych podsieci (np. prędkość przesyłu danych). Taki proces pozwala zwiększyć niezawodność całej sieci LAN czy też ograniczyć niepowołanym użytkownikom dostęp do niektórych urządzeń. Ponadto takie rozwiązanie pozwala umożliwia lepsze zarządzanie siecią Ethernet.
Wielkość switcha, pozostałe parametry wykonania i prędkość transmisji danych
Drugim bardzo istotnym parametrem przełącznika sieciowego, który mocno wpływa na możliwość jego zastosowania w określonych aplikacjach, jest liczba portów. Porty przełącznika pozwalają na przewodowe podłączenie zewnętrznych urządzeń.
Różne rodzaje przełączników sieciowych umożliwiają podłączenie różnej liczby sprzętów. Zwykle switche Ethernet są wykonywane w wersjach 4-, 5-, 8-, 16-portowych, jednak dostępne są też inne konfiguracje. W przypadku switchy o liczbie ponad 8 portów obudowa wyposażona jest najczęściej w dwurzędowe gniazda RJ-45 – pozwala to zdecydowanie zmniejszyć wymiary całkowite urządzenia poprzez gęstsze upakowanie złączy.
Co jeszcze warto wiedzieć o parametrach?
Switche w podstawowych wersjach, do zastosowań domowych czy też w niewielkiej firmie, wykonywane są w obudowach z tworzywa sztucznego, natomiast profesjonalne modele – zwykle te o dużej liczbie portów (powyżej 8) – najczęściej zamyka się w solidnych obudowach metalowych przeznaczonych do montażu w systemach typu rack. W obudowie znajdują się wówczas odpowiednie uchwyty i otwory montażowe. Niektóre switche są zasilane przez zewnętrzny zasilacz wtyczkowy z wtykiem DC, natomiast inne, większe modele do użytku profesjonalnego, dysponują wbudowanym zasilaczem sieciowym i do ich zasilania używa się przewodu sieciowego typu IEC.
Oferta przełączników sieciowych w sklepie Botland
W naszej ofercie zgromadziliśmy szereg modeli przystosowanych do potrzeb wszystkich użytkowników. Znajdziesz w niej switche pozwalające na rozbudowę zarówno niewielkich sieci domowych, jak i sporych infrastruktur teleinformatycznych. Do najmniejszych rozwiązań należą switche takie, jak np. Tenda S105 oferujący 5 portów Ethernet i zamknięty w obudowie o wymiarach zaledwie 82 x 52 x 22 mm. Model ten wspiera tryb pełnego oraz półdupleksu.
Większe modele, np. TP-link TL-TL-SF1008D, zawierają 8 portów, a ich obudowa – podobnie jak w przypadku urządzenia opisanego wcześniej – wykonana jest z tworzywa sztucznego. Jeżeli natomiast potrzebujesz solidnego, przemysłowego rozwiązania do zastosowań teleinformatycznych, zwróć uwagę na ofertę firmy Hored, np. 24-portowy model NS6024L.
Pozostałe switche sieciowe w ofercie Botland
Warto zwrócić uwagę, że niektóre switche obsługują technologię PoE, czyli Power over Ethernet – jednym z najmniejszych rozwiązań tego typu dostępnych na rynku jest model Tinycontrol POESWG-030 z 4 portami Ethernet 10/100Mbit, a także jednym portem Gigabit Ethernet. Technologia PoE pozwala zasilać urządzenia, takie jak kamery IP do monitoringu, a nawet niektóre minikomputery, bez użycia dodatkowego przewodu zasilającego czy ładowarki.
Dodatkowo wybrane modele przełączników sieciowych pozwalają na filtrowanie adresów MAC. Ponadto są weryfikowani i analizowanie odbiorcy przychodzącej ramki. Adresy MAC nadawców są niezbędne do zapisywania informacji w tablicy skojarzeń. Dzięki tablicy skojarzeń zawierającej adresy MAC i skorelowane z nimi porty przełącznika switch może dostosować się do zmian w sieci.