Filtruj według
Cena
29 34
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (528) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Potencjometry suwakowe

Ilość produktów: 3
Loading...

DFRobot Gravity - potencjometr suwakowy 5,4kΩ

Potencjometr przesuwny liniowy o rezystancji 5,4 kΩ . Wyposażony jest w dwa 3-pinowe złącza pozwalające na bezpośrednie podłączenie modułu do płytki rozwojowej  IO Expansion...
5.0 (1)
Indeks: DFR-11258
Indeks: DFR-11258
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 29,90 zł Cena 29,90 zł
  • Darmowa dostawa

Grove - potencjometr przesuwny 10kΩ liniowy

Potencjometr przesuwny liniowy o rezystancji 10 kΩ. Wyposażony jest w 4-pinowe złącze Grove. W zestawie znajduje się przewód przystosowany do nakładki Seeedstudio Base Shield...
Indeks: SEE-04436
Indeks: SEE-04436
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 31,90 zł Cena 31,90 zł
  • Darmowa dostawa

Potencjometr przesuwny liniowy

Potencjometr przesuwny liniowy. Wyposażony jest w dwa złącza 3-pin. Napięcie zasilania wynosi 5 V.
Indeks: OST-14312
Indeks: OST-14312
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 33,90 zł Cena 33,90 zł
  • Darmowa dostawa

Gdzie wykorzystywane są potencjometry suwakowe?

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zastosowań, jakie pełnią potencjometry suwakowe, jest obsługa głośności dźwięku w profesjonalnych mikserach studyjnych. Dzięki nim można z łatwością sterować natężeniem sygnału audio dla osobnych kanałów, a także korygować poszczególne pasma w pełnym spektrum dźwięku. Co więcej, potencjometry suwakowe zapewniają także bardzo wysoką ergonomię pracy, ponieważ można je obsługiwać dosłownie jednym palcem, a zmiana wartości płynącego przez nie prądu odbywa się poprzez przesunięcie dźwigienki w górę lub w dół.

Potencjometry suwakowe można również spotkać w wielu systemach sterowania maszynami przemysłowymi. Wykorzystywane są między innymi do zmiany prędkości obrotowej wiertarek stołowych, tokarek oraz innych profesjonalnych urządzeń. Wynika to z faktu, że potencjometry suwakowe są bardzo intuicyjne w obsłudze, a jeden rzut oka na położenie ich dźwigni, umożliwia szybkie i precyzyjne określenie wartości regulowanej funkcji.

Praktyczne projekty wykorzystujące potencjometry suwakowe

Jednym z ciekawszych pomysłów DIY wykorzystującym potencjometry suwakowe są ściemniacze do świateł. Przy ich pomocy można małym nakładem energii skonstruować prosty układ regulujący natężenie światła emitowanego przez oświetlenie LED. Wystarczy tylko podłączyć potencjometry suwakowe do układu zasilającego oświetlenie, a następnie wykonać dla nich prostą obudowę, która może powstać na domowej klasy drukarce 3D.

Potencjometry suwakowe czy obrotowe?

Rodzaj regulatora powinien zostać dobrany do wymagań projektu. Potencjometry suwakowe zapewniają wysoką ergonomię pracy, jednak w porównaniu do obrotowych wariantów zajmują dużo więcej przestrzeni. Ze względu na swoją konstrukcję potencjometry suwakowe w porównaniu do potencjometrów wieloobrotowych nieznacznie przegrywają również na polu precyzji. Jednak oferowana przez nie płynność regulacji napięcia wyjściowego nadal powinna być wystarczająca dla potrzeb większości projektów.