W jaki sposób działają potencjometry liniowe?
Potencjometry liniowe zbudowane są w podobny sposób do potencjometrów suwakowych. W ich przypadku zmiana położenia ślizgacza (głównego elementu potencjometru) po ścieżce rezystywnej również powoduje zmianę poziomu rezystancji, jednak w odróżnieniu od wariantu suwakowego potencjometry liniowe nie służą do regulacji napięcia, tylko do mierzenia go. W efekcie, po komputerowej analizie tak uzyskanych danych, możliwe staje się dokładne określenie położenia ślizgacza.
W zależności od jakości zastosowanych komponentów potencjometry liniowe mogą poszczycić się rozdzielczością pomiaru dochodzącą do 0,01 mm przy błędzie mniejszym niż +/- 0,075%. Z kolei sam zakres, w jakim mogą pracować potencjometry liniowe, jest różny i zależy przede wszystkim od ich zastosowań, najczęściej wahając się w przedziale od kilku do kilkuset milimetrów.
Do czego mogą być wykorzystywane potencjometry liniowe?
Potencjometry liniowe są powszechnie stosowane w urządzeniach związanych z automatyką przemysłową. Na ich podstawie budowane są między innymi czujniki określające położenie elementów maszyny lub części robota przemysłowego. Umożliwia to szybkie wykrywanie nieprawidłowości i może być wykorzystywane do ich późniejszego skorygowania.
Potencjometry liniowe stanowią również serce wielu systemów autopoziomowania stołów roboczych drukarek 3D, umożliwiając korygowanie ich krzywizny i zapewniając optymalną jakość wydruków.
Profesjonalne potencjometry liniowe wykorzystywane są także do budowy zaawansowanych narzędzi pomiarowych. Dzięki oferowanej przez nie wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz długim okresie bezawaryjnej eksploatacji potencjometry liniowe stosowane są między innymi do testowania prototypów amortyzatorów oraz elementów zawieszenia.