Kabel jako podstawowy budulec
W czasie projektowania rozbudowanych systemów nagłośnienia i oświetlenia, często nie zwracamy uwagi na takie detale, jak przewody wielożyłowe. Na rynku dostępna jest ogromna ilość różnego rodzaju przewodów i kabli i każdy z nich przeznaczony jest do konkretnego wykorzystania. Właściwy wybór przewodu zapewnia nam gwarancję bezpieczeństwa i trwałości instalacji. Oznaczenia kabli precyzują wiele jego parametrów - wystarczy jeden rzut oka osoby będącej w temacie i od razu wie, z czym ma do czynienia.
Rodzaje okablowania
Przewody wielożyłowe mają szerokie zastosowanie w każdej instalacji. Do oznaczeń stosuje się małe i duże litery - najpierw określamy konstrukcję żyły. D oznacza drut, L to linka, z kolei oznaczenie Lg to linka giętka. Kable najczęściej są miedziane, ale jeśli mamy do czynienia z innym tworzywem, przed oznaczeniem konstrukcji żyły pojawi się informacja – A jak aluminium lub litera F symbolizująca stal. Spotykane jest też oznaczenie powłoki przewodu umieszczane przed informacjami powyższymi - Y to polwinit, G to guma, z kolei Y oznacza polietylen.
Literek ciąg dalszy
Kolejnym oznaczeniem przewodów wielożyłowych jest litera odnosząca się do budowy przewodu. Litera a to powłoka z przędzy bawełnianej, b to izolacja, która wytrzyma wysoką temperaturę, c stanowi materiał niepalny, d to zwiększona grubość izolacji, p to przewód płaski, u to przewód uzbrojony, natomiast n oznacza przewód z linką nośną. Można spotkać się również z oznaczeniem przeznaczenia danego przewodu - symbol ak to przewód akumulatorowy, t podtynkowy, w to przewód wysokiego napięcia. Za oznaczeniem jo i jp kryją się przewody jezdne - okrągły i profilowy.
Oznaczenia, a rzeczywistość
Przewody wielożyłowe mają mnóstwo oznaczeń, ale w praktyce liter pojawia się niewiele. Na przykład kabel DY to przewód miedziany, złożony z pojedynczego drutu z izolacją z polwinitu. Służy on głównie do podłączania oświetlenia i różnego rodzaju sterowania. Ciekawym przykładem jest oznaczenie AsXSn - ten skrót to samonośny przewód elektroenergetyczny, zbudowany z aluminium z instalacją z polietylenu usieciowanego. Litera n na końcu oznacza odporność na ogień. Kable takie wykorzystuje się do zasilania urządzeń drogą napowietrzną.