Oprawki do diod LED – jakie wybrać? (Średnica diody LED i inne parametry)
Zasadniczy podział oprawek do diod LED opiera się na:
- rozmiarze diody (średnicy jej obudowy),
- materiale, z jakiego została wykonana oprawka,
- sposobie jej montażu w panelu lub na płytce drukowanej.
Najczęściej spotykane oprawki są dostosowane do okrągłych, przewlekanych diod LED o średnicach 3 mm oraz 5 mm. Pod względem materiałów, z których wykonywane są oprawki, można podzielić je na metalowe oraz tworzywowe, najczęściej nylonowe. W przypadku oprawek plastikowych najczęściej spotykany sposób montażu to wciśnięcie oprawki w odpowiednio przygotowany otwór w obudowie, choć zdarzają się też wersje przykręcane.
Niektóre oprawki posiadają zatrzaski, uniemożliwiające wypadnięcie z otworu w panelu, inne – krótsze – są pozbawione tych elementów. Natomiast oprawki metalowe najczęściej są wyposażone w nakrętkę i podkładkę sprężystą, uniemożliwiającą samoczynne poluzowanie się oprawki w wyniku drgań obudowy lub po prostu – upływu czasu. Na rynku dostępne są różne rodzaje oprawek (np. zamykane przy użyciu zacisków).
Oprawki do montażu na płytkach drukowanych (oprawka LED)
Oprawki do diod LED, których miejsce jest nie tyle w panelu obudowy, co na samej płytce drukowanej, mają inną konstrukcję oraz zadanie. Przyjmują najczęściej formę walca o średnicy odpowiadającej wymiarowi diody, z dwoma otworami (taka sama średnica otworu montażowego), przez które należy przełożyć wyprowadzenia diody przed jej wlutowaniem w płytkę.
Celem tulejek dystansowych jest ustalenie odległości diody LED od powierzchni płytki drukowanej, co ma znaczenie np. wtedy, gdy montujemy linijkę kilku diod i zależy nam na uzyskaniu równych odległości od płytki oraz kąta względem jej powierzchni. Szczególnym typem oprawek do diod LED stosowanych na płytkach PCB są oprawki kątowe – ułatwiają one umieszczenie diod, których kierunek świecenia ma być równoległy do powierzchni płytki.
Takie oprawki często są sprzedawane razem z umieszczonymi w nich diodami LED. Z oczywistych względów oprawki takie nie mogą być metalowe – najczęściej spotykamy wersje nylonowe, zapewniające niezbędną izolację wyprowadzeniom diody.
Montaż diod LED SMD
W przypadku diod SMD sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – nie da się bezpośrednio umieścić ich przy panelu obudowy i podłączyć za pomocą przewodów tak, jak robimy to z klasycznymi diodami THT.
Z uwagi na małe wymiary elementów, nie istnieją także oprawki do diod LED SMD. W takich przypadkach z pomocą przychodzą płytki drukowane w formie niewielkich adapterów, dopasowanych rozstawem i ilością wyprowadzeń do najpopularniejszych rozmiarów diod SMD. W naszej ofercie znajdziesz płytki prototypowe do diod LED SMD5050 – idealne np. do podłączenia pojedynczych, trójkolorowych diod cyfrowych WS2812. Dzięki nim finalny produkt wygląda profesjonalnie.
Dodatkowo w kategorii elektronika oferujemy szeroki wybór elementów pasywnych, kart pamięci i dysków, mikrokontrolerów oraz wiele więcej.
Sklep Botland.pl – najlepszy wybór robotyków i elektroników
Nie wiesz jaką diodę LED wybrać? Interesuje Cię konkretna wersja oprawki LED wykonana z tworzyw sztucznych? Chcesz zabezpieczyć energooszczędne źródło światła przed czynnikami zewnętrznymi? Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami za pośrednictwem formularza kontaktowego, wiadomości e-mail lub telefonicznie.
Sklep Botland – profesjonalne doradztwo, szeroki wybór produktów dostępnych „od ręki” oraz bezpieczne płatności online. Sprawdź naszą atrakcyjną ofertę.
Oprawki do diod LED - FAQ