Małe szkodniki…
Z obecnością wróbli w życiu miast i wsi wiąże się pewien paradoks. Z jednej strony bowiem mogą – podobnie jak np. gołębie – zanieczyszczać balkony, parapety, dachy oraz otwarte poddasza. Ptasie odchody mogą uszkodzić m.in. elementy infrastruktury (zwłaszcza te ozdobne).
Są utrapieniem także na zabytkowych rynkach miast z postojami dorożek, ponieważ chętnie wydziobują owies pozostawiony po karmieniu koni. Są wprawdzie czujniejsze i bardziej płochliwe niż gołębie, ale też na tyle oswojone z miejskim gwarem, że – spłoszone na chwilę – szybko powracają na poprzednie miejsce. Dlatego też odpowiedź na pytanie, jak odstraszyć wróble z najbliższego otoczenia domu, wymaga znalezienia rozwiązania, które będzie „czuwało” przez cały czas. Dużą zaletą odstraszaczy wróbli jest niezależne działanie praktycznie bez żadnej ingerencji użytkownika.
Jeszcze większy problem z obecnością ptaków odnotowują rolnicy, sadownicy, a nawet prywatni właściciele ogrodów. Małe ptaki przemieszczają się bowiem stadami liczącymi dziesiątki osobników, pożywiając się ziarnem zbóż, niszcząc uprawy, a także wydziobując owoce. Z tego względu na polach uprawnych konieczne okazują się odstraszacze ptaków, które zdołają odpędzić intruzów, jeszcze zanim zdążą oni zaszkodzić uprawom.
… o które trzeba dbać!
Rozważając jakiekolwiek działania podejmowane w celu przepłoszenia małych szkodników trzeba pamiętać, że wróbel domowy jest w Polsce objęty ochroną gatunkową. Jednak nie tylko z tego względu odstraszacz wróbli powinien działać w sposób nieinwazyjny. Coraz więcej osób bowiem świadomie poszukuje takich sposobów ochrony upraw, które nie wyrządzą szkód zwierzętom, a jedynie zmuszą je do poszukiwania innych miejsc żerowania.
To w pełni humanitarne rozwiązanie – bo przecież w zupełności wystarczy zwierzęta odpędzić, nie wyrządzając im żadnej krzywdy. Z tego względu optymalny odstraszacz na wróble to taki, który działa w sposób systematyczny i przez długi czas, jednak nie wywiera żadnego trwałego wpływu na środowisko. Zamiast szukać wskazówek, jak zrobić odstraszacz ptaków samodzielnie, lepiej sięgnąć po gotowe rozwiązania, które działają w opisany powyżej sposób. Wizualny odstraszacz ptaków to sprawdzone i skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu m.in. wróble będą trzymać się z dala np. od balkonów. Emitowane światło (podobnie jak światło stroboskopowe) działa odstraszająco na ptactwo.
Skuteczne odstraszacze ptaków (ultradźwiękowy odstraszacz ptaków)
Dobór odpowiedniego urządzenia do płoszenia skrzydlatych intruzów zależy od miejsca, w którym ma być ono stosowane. Jeśli zależy nam na tym, by odstraszacz ptaków zabezpieczał np. balkon lub taras, musimy wybrać urządzenie, które będzie neutralne zarówno dla ludzkiego ucha, jak i dla domowych pupili. Ponadto w kategorii odstraszacze zwierząt można znaleźć odstraszacze kun, odstraszacze myszy i szczurów, odstraszacze zwierząt do samochodów i wiele innych.
Dźwiękowy odstraszacz ptaków (odstraszacz wróbli) – najważniejsze informacje
Optymalny okazuje się tu specjalny ultradźwiękowy odstraszacz na wróble, czasem wyposażony dodatkowo w sygnały świetlne, które wywołują u przylatujących na balkon zwierząt zaniepokojenie. Natomiast w przypadku upraw – pól, ogrodów czy plantacji – potrzebne są rozwiązania o szerokim zasięgu. Tego typu odstraszacze ptaków mają najczęściej postać niewielkiego urządzenia wyposażonego w głośnik i czujnik ruchu.
Po wykryciu przez czujnik obecności np. wróbli, z głośnika emitowany jest donośny (przekraczający 100 dB) odgłos, naśladujący np. głosy ptaków drapieżnych, czyli naturalnych wrogów małych ptaków. Takie rozwiązanie płoszy zwierzęta, nie wyrządzając im żadnej szkody i wykorzystując naturalne instynkty ucieczki. Dzięki obecności dodatkowych czujników zmierzchowych, nowoczesny odstraszacz wróbli pracuje nieco ciszej w porze nocnej, niż za dnia.