Filtruj według
Cena
1999 6909
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (535) Ok Wyczyść
Rozmiar druku
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Rodzaj wydruku
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Dokładność drukarki
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Prędkość wydruku
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Temperatura stołu
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Temperatura dyszy
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Grubość druku
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Średnica filamentu
Ilość głowic
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Frezarki CNC

Ilość produktów: 2
Loading...

Frezarka CNC Two Trees TTC-450

TTC-450 oferuje bardzo obszerne pole robocze o wymiarach 460 x 460 x 80 mm , które poszerza możliwości frezarki. Jej obsługa nie sprawi problemu nawet początkującym...
4.5 (2)
Indeks: TRS-24355
Indeks: TRS-24355
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 1 999,00 zł Cena 1 999,00 zł
  • Darmowa dostawa

Drukarka 3D Snapmaker v2.0 3w1 model A350T - moduł lasera, CNC, druk 3D w obudowie

Zestaw, w skład którego wchodzi urządzenie wielofunkcyjne Snapmaker A350T w wersji 2.0 i komora stworzona z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa w trakcie pracy ze...
5.0 (2)
Indeks: SNM-19367
Indeks: SNM-19367
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 6 909,00 zł Cena 6 909,00 zł
  • Darmowa dostawa

Frezarka numeryczna – sztywność i kontrola luzów

Aby móc świadomie wybrać właściwy model frezarki CNC do przewidywanych zastosowań, warto dowiedzieć się nieco więcej o szczegółach budowy i kluczowych parametrach tego typu urządzeń. Bardzo istotne dla jakości uzyskiwanych efektów obróbki jest wykonanie konstrukcji nośnej oraz systemu napędów, pozwalającego na posuw we wszystkich trzech głównych osiach (obrabiarki o większej liczbie stopni swobody zwykle nie są spotykane wśród rozwiązań amatorskich i półprofesjonalnych).

Frezarki CNC - dodatkowe informacje o konstrukcji

Przede wszystkim frezarka CNC, a ściślej jej konstrukcja powinna być sztywna i pozbawiona niepotrzebnych luzów (we wszystkich osiach). Wszelkie niedokładności maszyny zostaną bowiem odwzorowane w detalu, zarówno jako odchyłki od zadanych wymiarów (np. zbyt duże średnice otworów), jak i jako widoczne gołym okiem „poszarpania”, zafalowania na płaskich powierzchniach, etc.

Niestety, w przypadku niższej jakości maszyn doprowadzenie ich do pożądanego poziomu dokładności (osi X, osi Y i Z) jest w wielu przypadkach zadaniem skomplikowanym i nierzadko kosztownym. Dlatego należy zwracać baczną uwagę na rodzaj profili konstrukcyjnych, ich wymiary i rodzaj rowków prowadzących – czasem takie, pozornie nieistotne szczegóły mogą zaważyć na efektach pracy. Zachęcamy również do zapoznania się kategorią akcesoria do CNC, w której można znaleźć m.in. różne materiały do obróbki.

MOC I RODZAJ WRZECIONA

Kolejnym bardzo ważnym elementem budowy maszyny numerycznej jest wrzeciono. Jest to napęd elektryczny o solidnej, łożyskowanej konstrukcji, służący do bezpośredniego przekazywania obrotów na narzędzie – zwykle frez lub wiertło. Moc wrzeciona zależy od prędkości obrotowej i momentu obrotowego – niektóre rodzaje materiałów (np. aluminium) należy obrabiać przy wysokich prędkościach, ale za to ze stosunkowo niewielkim momentem obrotowym. Z kolei w przypadku niektórych stopów stali zalecane jest znaczne zmniejszenie ilości obrotów na minutę, istotny okazuje się za to wysoki moment – dlatego właśnie frezarki CNC do drewna korzystają z innych wrzecion, niż solidne, kosztowne frezarki CNC do metalu. O ile w przypadku delikatnych, łatwo obrabialnych materiałów (np. tworzyw sztucznych czy miękkiego drewna) można korzystać z niewielkich wrzecion, o tyle w przypadku obróbki metali koniecznością stają się solidne napędy o mocy powyżej jednego kilowata, wyposażone w mocne silniki bezszczotkowe, sterowane odpowiednimi falownikami.

Przy okazji warto dodać, że zapotrzebowanie na moment obrotowy rośnie nie tylko wraz z twardością surowca, ale też ze średnicą narzędzia – trudno wyobrazić sobie bowiem żłobienie materiału z użyciem 16-milimetrowego freza za pomocą wrzeciona, które dostosowane jest do narzędzi o średnicy nieprzekraczającej kilku milimetrów.

Frezarka CNC WorkBee v2.1 – solidna baza do budowy własnej maszyny numerycznej

Problemem, na jaki prędzej czy później natknie się osoba zainteresowana budową własnej frezarki CNC, jest wykonanie odpowiednio sztywnej konstrukcji nośnej o małych luzach i dużej dokładności pozycjonowania. Twórcy projektu WorkBee v2.1 doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego wprowadzili na rynek zestaw do zmontowania bazy dużej frezarki o polu roboczym aż 800 x 770 mm.

Całość opiera się na wysokiej jakości profilach aluminiowych V-Slot i C-Beam, zaś napęd wózka jezdnego zapewniają wysokiej klasy śruby ACME. Zestaw nie zawiera natomiast samych silników, wrzeciona oraz sterownika – wybór tych elementów należy do użytkownika. Na szczęście nie stanowi on dziś żadnego problemu – w naszej ofercie znajdziesz zarówno różnego rodzaju sterowniki silników krokowych, jak i same napędy, dostępne w najpopularniejszym standardzie NEMA23.

Warto wiedzieć, że wielu konstruktorów amatorskich frezarek numerycznych opiera swoje projekty na sterownikach bazujących na platformie Arduino – w sieci dostępne jest nawet darmowe oprogramowanie, znacznie ułatwiające integrację całego systemu sterowania frezarki CNC. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałym asortymentem sklepu Botland podzielonym na intuicyjne kategorie. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub za pośrednictwem formularza, który można znaleźć w zakładce kontakt.

Frezarki CNC - FAQ

Frezarka CNC to rodzaj maszyny do obróbki skrawaniem, w której ruch narzędzia (względnie - obiektu obrabianego) oraz obroty wrzeciona są sterowane komputerowo za pośrednictwem specjalnego kontrolera. Zastosowanie technologii CNC umożliwia precyzyjne i powtarzalne tworzenie złożonych kształtów.

Do rzeźbienia i grawerowania w drewnie doskonale nadaje się precyzyjna frezarka CNC – np. Snapmaker v2.0, która oprócz frezowania za pomocą konwencjonalnego wrzeciona może także wykonywać grawerowanie laserowe oraz drukować elementy z użyciem technologii 3D FFF (FDM).

W przypadku obróbki aluminium konieczne jest zastosowanie maszyny o solidnym łożyskowaniu osi i wrzeciona, sztywnej i stabilnej konstrukcji oraz mocnych napędach w postaci silników krokowych. Dlatego też doskonałym wyborem w przypadku tworzenia stosunkowo niewielkich detali z aluminium będzie popularna frezarka CNC 3040 o polu roboczym 300 x 400 x 70 mm.