LED - najpopularniejsze wśród diod
Diody LED są elementami elektronicznymi, które emitują światło po podaniu napięcia na ich wyprowadzenia. Tak jak ,,zwykłe” diody półprzewodnikowe, diody LED również przewodzą prąd w jednym kierunku, tj. od anody do katody. Parametrem, od którego zależy kolor świecenia diody, jest napięcie, przy którym dioda zaczyna przewodzić, przy czym napięcie to jest zwykle wyższe niż dla diod germanowych (zwykle ok. 0,3V) czy krzemowych (zwykle ok. 0,7V). Przykładowo, dla bardzo jasno świecącej niebieskiej diody LED, będzie ono wynosić ok. 3,3V, a dla czerwonej ok. 2,2V. Diody LED mają szerokie zastosowanie w interfejsach różnych urządzeń jako sygnalizacja optyczna informują np. o zakończonym ładowaniu baterii, czy poziomie wysterowania sygnału audio. Ponadto, pisząc program na mikrokontroler i stosując sterownik PWM, możesz zaprojektować ciekawą animację wyświetlaną na diodach LED. Coraz częściej, diody LED można spotkać także w latarniach ulicznych, wyświetlaczach i zabawkach. Istnieją także diody LED, które emitują światło niewidzialne dla ludzkiego oka, np. diody podczerwone, obecne we większości pilotów do sterowania sprzętem RTV. Innym praktycznym zastosowaniem diod LED jest izolacja optyczna obwodów wysokiego napięcia od obwodów niskiego napięcia za pomocą transoptorów, w których dioda LED współpracuje z czujnikiem optycznym.
Diody RGB - bogata paleta kolorów w wydaniu elektronicznym!
Za pomocą diod LED typu RGB, możesz wytworzyć światło o praktycznie dowolnym kolorze widzialnym przez ludzkie oko, poprzez odpowiednią kombinację intensywności świecenia koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego emitowanego przez diodę RGB. Przykładowo, chcąc uzyskać światło w kolorze czysto niebieskim, musisz ustawić wysterowanie niebieskiej diody LED na maksymalną możliwą wartość, a diodę czerwoną i zieloną wysterować najmniejszym możliwym napięciem. Aby uzyskać światło białe, wówczas wszystkie diody LED tworzące diodę RGB musisz wysterować tak, aby wszystkie świeciły najbardziej intensywnym światłem. Ponieważ diody LED umiejscowione w diodzie RGB są umiejscowione bardzo blisko siebie, efektem wizualnym jest kombinacja kolorów przez nie emitowanych. Sterowanie diodami RGB i otrzymywanie za ich pomocą różnych kolorów świecenia, najlepiej wychodzi przy wykorzystywaniu sterowników PWM, które również dostępne są naszej ofercie i są kompatybilne z modułami diodowymi Grove.
Efektowne matryce LED
W ofercie sklepu Botland, dostępne są także kwadratowe matryce zbudowane z diod LED w układzie 8x8, które mogą współpracować z Arduino i innymi popularnymi platformami wyposażonymi w mikrokontroler. Matryce LED-owe mają wiele zastosowań - np. reklamy świetlne na elewacjach budowlanych. Sygnał sterujący do matrycy LED może być doprowadzony do niej w sposób szeregowy bądź równoległy, co będzie wyznaczało kolejność zaświecania i gaszenia poszczególnych diod tworzących matrycę. Pamiętaj, aby przy podłączaniu matrycy LED-owej do Arduino, podłączyć masę zasilania (GND) matrycy do masy na płytce Arduino. Po podłączeniu, możesz natychmiast zacząć wgrywać gotowe programy do wizualizacji grafik LED-owych, a także tworzyć swoje projekty animacji na matrycach LED.