Potencjometry (gałka potencjometru i średnica osi) i enkodery
Czym jest potencjometr? Jest to tak zwany rezystor nastawny. Co to oznacza w praktyce? Potencjometr występuje w postaci pojedynczego elementu i jest regulowanym dzielnikiem napięcia. Zasadą jego działania jest klasyczny dzielnik napięcia, a typowym jego zastosowaniem – regulacja prądu bądź napięcia w urządzeniach elektrycznych, np. w głośnikach. W dziale pokrętła znajdziesz naprawdę bardzo zróżnicowany asortyment. Podstawowe parametry fizyczne to średnica osi, średnica zewnętrzna i wysokość gałki. Pokrętło do potencjometrów może mieć różny kolor ułatwiający identyfikację.
Ponadto w kategorii elementy pasywne można znaleźć rezonatory, bezpieczniki i magnesy (w tym elektromagnesy i magnesy neodymowe). Na szczególną uwagę zasługują również zestawy elementów elektronicznych do montażu, które stanowią doskonały pomysł na prezent np. dla majsterkowiczów. Poszczególne zestawy różnią się od siebie m.in. liczbą i rodzajem elementów elektronicznych, a także przeznaczeniem. Oferujemy komplety przeznaczone dla początkujących oraz bardziej doświadczonych elektroników i robotyków.
Enkodery i potencjometry (dodatkowe informacje dotyczące potencjometrów wieloobrotowych)
Skoro wiemy już, czym są potencjometry, sprawdźmy, czym są enkodery – również dostępne w dziale pokrętła. Są to urządzenia, które przekształcają ruch w sygnał elektryczny. Później sygnał ten odczytywany jest przez licznik impulsów lub sterownik PLC. Obecnie najbardziej powszechne i najczęściej stosowane są enkodery optyczne.
Dzielimy je zasadniczo na dwie grupy – inkrementalne lub absolutne. Pierwsze z nich dostarczają sygnału w formie impulsów o stanie niskim bądź wysokim, co wskazuje na kierunek obrotu. Brakuje tutaj możliwości określenia specyfikacji pozycji. Badany jest tylko ruch z jednej pozycji do drugiej.
Enkodery absolutne
Drugi typ enkoderów to absolutne, które są w stanie określić, oprócz zmiany pozycji z jednej na drugą, wskaźnik każdej z nich. Najbardziej rozpowszechnione są enkodery inkrementalne. W jaki sposób powstaje sygnał w enkoderze? Dioda LED emituje wiązkę światła, która przenika przez przezroczysty dysk, na którym naniesione są nieprzezroczyste linie.
Za dyskiem znajduje się foto sensor, odczytujący sygnały świetlne. W odpowiedzi na sygnały świetlne foto sensor generuje impulsy. W dalszej kolejności impulsy trafiają do licznika lub sterownika i po zliczeniu określonej liczby impulsów, następuje wykonanie zaprogramowanego działania.
Botland – sklep dla robotyków, elektroników i automatyków
W asortymencie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór elektroniki montażowej, dzięki której zbudujesz zarówno proste, jak i zaawansowane projekty elektroniczne. Wszystkie produkty dostępne w magazynie są wysyłane w najkrótszym możliwym terminie, dzięki czemu czas oczekiwania na zamówienia jest zredukowany do minimum.
Interesuje Cię konkretny rodzaj gałki lub pokrętła do potencjometrów wieloobrotowych? Chcesz dowiedzieć się jak prawidłowo wykonać montaż gałki? Zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi doradcami za pośrednictwem wiadomości e-mail, formularza kontaktowego lub telefonicznie. Z chęcią pomożemy w wyborze odpowiedniej gałki lub pokrętła do potencjometrów. Sklep Botland.pl – profesjonalne doradztwo, bezpieczne płatności online i szeroki wybór produktów dostępnych „od ręki”. Załóż darmowe konto (rejestracja konta nie jest wymagana do składania zamówień) i otrzymuj interesujące informacje ze świata elektroniki i robotyki.