Plecionka lutownicza – czyli jak fizyka pomaga elektronikowi
Plecionka do odsysania cyny pozwala na łatwe i precyzyjne usunięcie nadmiaru lub całości cyny zarówno z połączeń elementów przewlekanych (THT), jak i SMD. Produkty tego typu wystarczy przyłożyć do miejsca lutowania.
Zasada jej działania jest banalnie prosta – podgrzana grotem lutownicy cyna jest samoczynnie „zaciągana” pomiędzy cienkie druciki plecionki, a odpowiadają za to siły oddziaływań cząsteczkowych w mikroskali.
Odsysacz do cyny - co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Ponieważ plecionkę wykonuje się z miedzi, do której cyna bardzo łatwo przylega, nie jest potrzebne stosowanie żadnych dodatkowych narzędzi – wystarczy do rozgrzanego lutu przytknąć koniec czystej plecionki, a ta bez Twojej pomocy wsiąknie w strukturę, usuwając lutowie z padu lutowniczego płytki drukowanej. Szerokość plecionki należy dobrać odpowiednio do rozmiaru danego połączenia, dlatego zawsze warto mieć pod ręką kilka różnych drutów, np. 1 mm, 2,5 mm i 3 mm, które ułatwiają lutowanie.
Odsysacze lutownicze oraz ich zastosowanie w serwisie i montażu
Zasada działania odsysaczy cyny jest bardziej oczywista, niż plecionki – tutaj wykorzystywane jest zwyczajne podciśnienie, generowane przez niewielki tłok, wysuwający się gwałtownie po zwolnieniu blokady. Odsysacz syny jest wyposażony w tłok, przesuwając się w cylindrze pod działaniem sprężyny, powoduje zasysanie cyny do wnętrza cylindra.
Zasadnicza różnica pomiędzy pracą z odsysaczem, a plecionką, wynika z efektywności obu metod – usuwanie cyny za pomocą plecionki jest bardzo precyzyjne, ale dobrze sprawdza się tylko przy mniejszych ilościach cyny (po chwili trzeba użyć kolejnego fragmentu drutu, odcinając uprzednio już zużyty, czyli przesiąknięty lutowiem).
Z kolei odsysacz cyny to produkt, który pozwala na szybkie usuwanie większych ilości cyny, stąd znacznie lepiej sprawdza się w pracy z połączeniami elementów THT – rezystorów przewlekanych, dużych kondensatorów, cewek, złączy czy tranzystorów i układów scalonych. Odsysacz lutowniczy jest łatwy i intuicyjny w użytkowaniu. Ten typ produktu wybierają zarówno doświadczeni, jak i początkujący elektronicy. Zachęcamy do zapoznania się z całym działem lutowanie, w którym można znaleźć m.in. cyny i pasty lutownicze, groty, uchwyty i lupy dla elektroników oraz wiele więcej.
Pozostały osprzęt lutowniczy
Oprócz planowania zakupów plecionek i odsysaczy, warto pomyśleć także o własnym zdrowiu – jak wiadomo, podczas lutowania spod grota wydzielają się opary topnika i dym, które nie tylko mogą podrażniać oczy i drogi oddechowe, ale także niekorzystnie wpływać na zdrowie przy dłuższej pracy montażowo-serwisowej. Dlatego naprawdę warto wyposażyć swoją pracownię w pochłaniacz oparów, zawierający – oprócz sporego wentylatora – także filtr z węgla aktywnego, który oczyszcza zasysane przez wiatrak powietrze i nie dopuszcza do kumulowania się w pomieszczeniu szkodliwych oparów.
W naszej ofercie znajdziesz zarówno pochłaniacze stacjonarne (AKS-153), jak i umieszczone na wysięgnikach (AKS-153A), co znacznie ułatwia pracę w przypadku niewielkich wymiarów stołu roboczego. W sklepie internetowym Botland znajdziesz szeroki wybór produktów pochodzących bezpośrednio od producentów lub sprawdzonych dostawców.
Odsysacze i plecionki - FAQ