Montaż źródła zasilania – w czym tkwi problem?
O ile w fabrycznie produkowanych urządzeniach mobilnych miejsce dla akumulatora zostało przewidziane w obudowie, o tyle w konstrukcjach tworzonych we własnym zakresie trzeba odpowiednio je zaplanować. Akumulatory litowe wszelkiego typu z reguły nie sprawiają żadnych kłopotów pod względem wymiarów, ale prostopadłościenną obudowę z pakietem trzeba solidnie przymocować do modelu lub robota. Duże znaczenie ma tu fakt, że podczas dynamicznej jazdy, gwałtownych skrętów, poruszania się po nierównym terenie itp. pojazd narażony jest na wywrócenie się, a przynajmniej przechylenie. Ogniwo zasilające trzeba – właśnie przy pomocy rzepów do akumulatorów – odpowiednio przygotować na taką ewentualność. Pamiętajmy, że akumulatory, zwłaszcza litowo-jonowe, a także (w pewnym stopniu) litowo-polimerowe przy niewłaściwej eksploatacji są podatne na uszkodzenia. A to z kolei, niezauważone, może skończyć się nawet zapłonem i pożarem.
Zalety rzepów do akumulatorów
Dlaczego spośród wielu rodzajów mocowań rekomendujemy gorąco właśnie rzepy do akumulatorów? Ponieważ można uzyskać dzięki nim naprawdę stabilne mocowanie pakietu. Tego typu „uchwyt” na ogniwo zasilające ma jednak także inną, wielką zaletę: pozwala na błyskawiczną wymianę źródła zasilania w razie jakichkolwiek problemów. Szybka reakcja potrzebna jest zwłaszcza podczas zawodów i pokazów – ich uczestnicy nie mogą pozwolić sobie na awarię. Jeśli używane akurat ogniwo rozładuje się w najmniej spodziewanym momencie – wystarczy po prostu rozdzielić dwie części rzepu lub poluźnić i rozpiąć opaskę z klamrą, aby wyjąć pakiet i podmienić go na inny. Rzepy do akumulatorów są ważne również w terenie, gdy nie masz możliwości podłączenia pakietu do ładowarki i musisz wymienić go na nowy, albo gdy chcesz wprowadzić poprawki w konstrukcji urządzenia, a zamontowane źródło zasilania utrudnia dostęp do danego elementu.
Wybierz idealny wariant
Rzepy do akumulatorów dostępne w sklepie Botland mają dwie formy. Pierwsza z nich to rzepy samoprzylepne. W zestawie znajdziesz 5 zestawów (haczyki + pętelki) o wymiarach 50 x 30 mm lub 70 x 30 mm. Wymiana źródła zasilania przebiega błyskawicznie – wymaga tylko odpięcia jednego rzepu i przypięcia w to samo miejsce drugiego (zwróć uwagę, by do wszystkich ogniw, które traktujesz jako zapasowe, przyczepić tę samą część zestawu, np. pętelki). Druga opcja to rzepy do akumulatorów w formie pasków z klamrą. Dla stabilizacji ogniwa używa się dwóch opasek i umieszcza się je na obu końcach pakietu.