Wersje interfejsu USB
Mało kto pamięta dziś, że pierwszą naprawdę popularną wersją omawianego łącza był interfejs USB 1.1. Niedługo później do urządzeń komputerowych trafił port USB 2.0 i przez kilkanaście lat to on królował wśród prawie wszystkich typów urządzeń peryferyjnych komputera – choć z równym powodzeniem.
Pojawił się w telefonach komórkowych i wielu innych urządzeniach przenośnych, sprzęcie audio, instrumentach muzycznych czy aparaturze pomiarowej, przemysłowej, medycznej i motoryzacyjnej.
Kolejnym przełomem było wprowadzenie super szybkiego interfejsu USB 3.0 w roku 2013 – prędkość szyny danych wzrosła do przeszło 600 MB/s, co pozwoliło na przesyłanie danych (np. pomiędzy komputerem, a dyskiem zewnętrznym) z niewiarygodną wręcz prędkością. Wprowadzone w kolejnych latach standardy USB 3.1 i USB 3.2 zwiększyły szybkość przesyłu aż do 2500 MB/s.
Za zwiększaniem transmisji podążają także zmiany w rodzajach wykorzystywanych gniazd i wtyków (m.in. USB typu C), a to wymusza stosowanie odpowiednich przejściówek USB zapewniających kompatybilność podłączonych urządzeń z gniazdem. Przykładowa przejściówka USB C, a w zasadzie wtyk USB typ C jest pierwszym rodzajem złącza, które można swobodnie wkładać w gniazdo bez obawy o jego orientację.
Wtyczki, gniazda, przejściówki… Przejściówka Micro USB na USB i wiele, wiele innych
Charakterystyczną dla USB cechą, która odróżnia ten interfejs od innych magistral komputerowych, jest mnogość odmian złączy – zarówno gniazd, jak i pasujących do nich wtyków. Najpopularniejsze w komputerach stacjonarnych, laptopach i innych urządzeniach pracujących w trybie hosta USB (np. oscyloskopach cyfrowych) jest 4-pinowe, płaskie gniazdo USB A. Większe urządzenia peryferyjne (drukarki, skanery) są wyposażone w gniazdo typu B (przypominające kwadrat ze ściętymi dwoma narożnikami).
Adaptery USB - dodatkowe informacje
Mniejsze urządzenia (np. aparaty cyfrowe) przez wiele lat były wyposażane w gniazdo mini USB, choć później zastąpiło je niezwykle popularne gniazdo micro USB, pełniące niejednokrotnie jedynie rolę gniazda zasilania (np. w power bankach czy minikomputerach Raspberry Pi).
Co ważne, kable i przejściówki USB zgodne z oficjalnym standardem USB uniemożliwiają nieprawidłowe połączenie, np. zestawienie dwóch urządzeń pracujących w trybie hosta USB. Sprawa skomplikowała się nieco po wprowadzeniu uniwersalnego złącza USB C, a także upowszechnionych nieco wcześniej portów USB OTG, umożliwiających jednemu urządzeniu pełnienie zarówno roli hosta, jak i urządzenia końcowego.
Przejściówki USB w ofercie sklepu Botland
W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór przejściówek USB, umożliwiających łatwe łączenie różnych kompatybilnych ze sobą urządzeń. Dla smartfonów i tabletów obsługujących tryb USB OTG mamy niewielkie przejściówki, pozwalające np. na podłączenie do urządzenia mobilnego pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Problem zbyt krótkich kabli zlikwidują przedłużacze USB A-A o długości 1,8 m oraz 3 m.
Mamy także szereg dostępnych od ręki przejściówek USB – służą one do zasilania urządzeń korzystających ze standardowych wtyków DC 5,5/2,1 mm, ale też ułatwiają wyprowadzenie linii zasilania (na krokodylki) lub wszystkich czterech linii przewodu USB (na wtyk typu goldpin). W naszym sklepie internetowym znajdziesz m.in. adapter USB umożliwiający zmianę standardów (w tym Apple lightning, USB B, USB typ C i adapter microUSB). Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem działu akcesoria komputerowe, w którym można znaleźć m.in. przewody USB, zasilacze awaryjne UPS, klawiatury USB i wiele innych.