Rodzaje pęset stosowanych w elektronice
Podziału pęset można dokonać zarówno ze względu na zastosowane do ich produkcji materiały oraz szczególne właściwości użytkowe, wynikające z tego wyboru, jak i ze względu na kształt końcówki pęsety i jej długość. O ile w przypadku ostatniego z tych parametrów pomiędzy pęsetami używanymi w elektronice nie występują znaczące różnice (większość modeli ma długość od 10 cm do około 13 - 14 cm), to największy wpływ na sposób pracy i możliwości chwytania ma kształt końcówki. Pęsety proste oraz zakrzywione pozwalają na wygodne przytrzymywanie różnych elementów, w zależności od ich położenia oraz ewentualnego dodatkowego wyposażenia, stosowanego przy pracy. Przykładowo, jeżeli lutujesz z użyciem mikroskopu, lepszym wyborem może się okazać pęseta zakrzywiona, natomiast w trudno dostępnych miejscach warto rozważyć użycie pęsety prostej. Szerokie (gładkie i ząbkowane) końcówki sprawdzą się w lutowaniu układów scalonych w obudowach SO-8 i większych, podczas gdy ostro zakończone są jedynym słusznym wyborem w lutowaniu elementów SMD o mniejszych wymiarach (w szczególności 0603 i mniejszych).
Pęsety specjalne w ofercie sklepu Botland
Szczególna uwaga należy się pęsetom antymagnetycznym oraz antystatycznym. Jak wiadomo, większość elementów i układów półprzewodnikowych jest bardzo wrażliwa na ładunki statyczne. Wyładowania (ESD), związane z elektryzowaniem się odzieży, obuwia i skóry operatora, mogą być zabójcze dla – często kosztowych – elementów, stąd konieczność zachowania szczególnej ostrożności podczas manipulowania nimi w procesie montażu czy serwisowania. W takich przypadkach warto postawić na pęsety w wykonaniach anty-ESD, które zapewnią elementom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. W precyzyjnych pracach mechanicznych oraz podczas manipulowania niektórymi elementami elektronicznymi doskonale sprawdzą się pęsety antymagnetyczne, które ułatwią pracę np. z małymi śrubkami.
Pęseta pomiarowa – koniec problemów z pomiarem elementów SMD
Każdy, kto choć raz próbował zmierzyć rezystancję lub pojemność elementu SMD, doskonale zdaje sobie sprawę, jak trudne potrafi być to zadanie w przypadku elementów luzem, jak i tych wmontowanych w układ (o ile wiadomo, że dany element może być poprawnie zmierzony bez wylutowywania). Podobne trudności sprawiają pomiary napięć na elementach SMD w pracujących układach. Te problemy niweluje pęseta pomiarowa UT-L01, wyposażona w przewody z wtykami kompatybilnymi z gniazdami multimetrów. Dzięki temu praktycznemu narzędziu pomiary najmniejszych elementów mogą być wykonywane nawet jedną ręką, co niebywale ułatwia i przyspiesza pracę, a specjalnie zaprojektowane końcówki pomiarowe niwelują ryzyko uszkodzeń delikatnych komponentów.